Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

TEOG sınavında Türkçecilik sorusu

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

TEOG sınavında Türkçecilik sorusu

İletigönderen Oktay D. » 26 Kas 2014, 19:57

kaynak: http://www.radikal.com.tr/hayat/teogda_ ... ti-1239649

Haberde hiç sözü geçmeyen TEOG kısaltmasınıñ açılımını Millî Eğitim Bakanlığı yérliğinden değil, başka uyduruk yazışmalıklardan aratarak bulmak durumunda kaldım. O kadar çok kısaltma oldu ki sınavlarda, ben 10-15 yıl önce koptum. Benim eñ soñ anımsadığım kısaltma ÖSS idi :)

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında çıkan soru:

Soru: Bu metinlerde vurgulanmak istenen ortak yön aşağıdakilerden hangisidir?

“Bir gün şiirlerimdeki Türkçe sözcükler için dediler ki : “Arkadaş, sen aynı şiirinde hem Türkçe bir sözcük kullanıp anne diyorsun. Hem de yabancı bir sözcük kullanıp valide diyorsun. Dizelerin içine yabancı bir sözcük koyarsan bu zengin bir dil kullanımı olmuyor.
Ya bizi seç ya da onları..” Ben de başladım güzel dilimiz Türkçe ile yazmaya.

Geçen hafta bir seminer sonrası çok sevdiğim şair arkadaşımla bahçede biraz oturduk. Bana iyice yaklaşarak, “selfie” pozu ver de bu anı ölümsüzleştirelim, dedi. Birden durgunlaştım. Nedenini sorduğumda, Türk Dil Kurumu vatandaşlardan gelen öneriler doğrultusunda “Kendi fotoğrafını çekmek” anlamına gelen “selfie” yerine Türkçe karşılık olarak “özçekim” sözcüğünü seçti, sen de özçekimi kullansaydın mutlu olurdum, dedim. Bu metinlerde vurgulanmak istenen ortak yön aşağıdakilerden hangisidir?

A) Söz varlığını zenginleştirme konusuna önem vermeleri
B) Sözcüklere Türkçe karşılık bulmada toplumun görüşünü dikkate almaları
C) Yabancı sözcüklerin yerine Türkçelerini kullanmayı özendirmeleri
D) Yabancı dillerden alınmış ve dilimize yerleşmiş sözcükleri sıkça kullanmaları

Yanıt C.
  • 1

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5347

Ynt: TEOG sınavında Türkçecilik sorusu

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 22 Eki 2018, 22:30

Bu soru bana TEOG sınavında 4-5 yıl önce sorulmuştu. Belki de şimdi özleştirmeci olmamın nedeni budur. :) Üniversite sınavına çalışan birisi olarak Türkçeye hâlâ böyle özen gösterildiğini söyleyebilirim. En son girdiğim denemenin Türkçe sorularında çatışkı (paradoks), güzelduyu/güzelduyusal (estetik), varsıllık vb. sözcükler geçiyordu. Keşke üniversite bitirmiş bilimcilerimizin tümü böyle Türkçeye özen gösterse.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 778

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi