1. bét (Toplam 1 bét)

TEOG sınavında Türkçecilik sorusu

İletiGönderilme zamanı: 26 Kas 2014, 19:57
gönderen Oktay D.
kaynak: http://www.radikal.com.tr/hayat/teogda_ ... ti-1239649

Haberde hiç sözü geçmeyen TEOG kısaltmasınıñ açılımını Millî Eğitim Bakanlığı yérliğinden değil, başka uyduruk yazışmalıklardan aratarak bulmak durumunda kaldım. O kadar çok kısaltma oldu ki sınavlarda, ben 10-15 yıl önce koptum. Benim eñ soñ anımsadığım kısaltma ÖSS idi :)

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında çıkan soru:


Soru: Bu metinlerde vurgulanmak istenen ortak yön aşağıdakilerden hangisidir?

“Bir gün şiirlerimdeki Türkçe sözcükler için dediler ki : “Arkadaş, sen aynı şiirinde hem Türkçe bir sözcük kullanıp anne diyorsun. Hem de yabancı bir sözcük kullanıp valide diyorsun. Dizelerin içine yabancı bir sözcük koyarsan bu zengin bir dil kullanımı olmuyor.
Ya bizi seç ya da onları..” Ben de başladım güzel dilimiz Türkçe ile yazmaya.Geçen hafta bir seminer sonrası çok sevdiğim şair arkadaşımla bahçede biraz oturduk. Bana iyice yaklaşarak, “selfie” pozu ver de bu anı ölümsüzleştirelim, dedi. Birden durgunlaştım. Nedenini sorduğumda, Türk Dil Kurumu vatandaşlardan gelen öneriler doğrultusunda “Kendi fotoğrafını çekmek” anlamına gelen “selfie” yerine Türkçe karşılık olarak “özçekim” sözcüğünü seçti, sen de özçekimi kullansaydın mutlu olurdum, dedim. Bu metinlerde vurgulanmak istenen ortak yön aşağıdakilerden hangisidir?

A) Söz varlığını zenginleştirme konusuna önem vermeleri
B) Sözcüklere Türkçe karşılık bulmada toplumun görüşünü dikkate almaları
C) Yabancı sözcüklerin yerine Türkçelerini kullanmayı özendirmeleri
D) Yabancı dillerden alınmış ve dilimize yerleşmiş sözcükleri sıkça kullanmaları


Yanıt C.

Ynt: TEOG sınavında Türkçecilik sorusu

İletiGönderilme zamanı: 22 Eki 2018, 22:30
gönderen TürkçeSözlük78
Bu soru bana TEOG sınavında 4-5 yıl önce sorulmuştu. Belki de şimdi özleştirmeci olmamın nedeni budur. :) Üniversite sınavına çalışan birisi olarak Türkçeye hâlâ böyle özen gösterildiğini söyleyebilirim. En son girdiğim denemenin Türkçe sorularında çatışkı (paradoks), güzelduyu/güzelduyusal (estetik), varsıllık vb. sözcükler geçiyordu. Keşke üniversite bitirmiş bilimcilerimizin tümü böyle Türkçeye özen gösterse.