Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Efelerin Kökenine İlişkin Bilgiler

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Efelerin Kökenine İlişkin Bilgiler

İletigönderen datadeveb » 28 Tem 2020, 20:36

Aşağıdaki iletide bir oyun izledim.

https://twitter.com/esmakadakal3/status ... 7048466434
@esmakadakal3
1/Efelik kimden geliyormuş?Sibirya’nın derinlerinden Tuva Türkleri.
Saha Yakut Özerk Devleti
Yakutlar kendilerine Saha diyorlar.
Türkçe karşılığı “kenarda olan” anlamı “yaka”. Tunguzlar onlara “Yako” demişler, Ruslar da bunu “Yakut” olarak değiştirmiş.
2/Orta Asya’nın binlerce kilometre kuzeydoğusundaki bu topraklara yüzyıllar önce yerleşmişler. Moğolca, Tunguzca ve 200 yıldır birlikte yaşadıkları Rusça’nın etkisiyle dilleri diğer Türk lehçelerinden çok uzaklaşmış.
Ana Türkçe’nin bazı önemli özelliklerini korumuşlar.

Doğruluğu konusunda tek bir sözüm yok. Ege köylerinde Saha Türklerine benzettiğim yüzler var.
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1152

Ynt: Efelerin Kökenine İlişkin Bilgiler

İletigönderen Oğuzosis » 29 Tem 2020, 15:21

Videoda, Kiril alfabesi ile "Tıva" yazıyor. "Sibirya'nın derinlerindeki" Tuva Türkleri, çoğunlukla Tuva Cumhuriyeti'nde yaşıyor, zaten. Saha Cumhuriyeti'ni neden tanıtmış?
Ondan başka, yüzyıllarca Sibirya'nın uç noktasına yakın yaşamış ve bölgeyle kısmen evlilik vs. nedeniyle yakınlaşmış olan Sahalar ile göç edip, yine yüzyıllarca Batı Anadolu'da yaşayan, buraya yerleşmiş Oğuzların fenotip itibariyle bağlantılı olacağını düşünmek, pek akılcı olmaz. Nitekim bir taraf epey batıda iken öbür taraf Kuzey Sibirya'nın oldukça doğusunda.

Ayrıca, fikriniz tam anlaşılmadı. Saha Türkleri ile Batı Anadolu'daki efeler arasında bağlantı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yoksa sadece fiziki özelliklerini benzettiniz, böyle bir ihtimalin olabileceğini mi düşündünüz?
  • 0

Oğuzosis
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 219

Ynt: Efelerin Kökenine İlişkin Bilgiler

İletigönderen datadeveb » 29 Tem 2020, 15:46

Ege bölgesinde yaşayan kişileri orta asyadaki türklere benzettiğim oluyor. Belki ben öyle yakıştırıyorumdur... Kişisel algım olduğu için bağlayıcı saymayınız. Ayrıca göç etmeler kuzeye ve batıya doğru olduğunu düşünürsek ortak boydan kalıntılar olabilir.
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1152

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'