Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Arıdilcileri solculukla suçlayanlara

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Arıdilcileri solculukla suçlayanlara

İletigönderen Toygun » 19 Tem 2010, 00:52

"Dil devriminin de dayanağı bu ülkü olmuştur: Ulusal dil! Yabancı dillerin baskısından kurtulmuş olan bağımsız anadili! Bugün Türk toplumu, Genç Kalemler'in: "Yabancı tamlamaları atalım, ama klişe olanlar kalsın." öğütleriyle yetinebilir mi? Ulusal dil bilinci için de elbet davayı kökünden çözerek kesin karara bağlayacaktır.

Dünün milliyetçileri, ulusal dili ve ulusal edebiyatı ilk aşama olarak görüyorlar ve ona dört elle sarılmak istiyorlardı. Bugün de dayanılan bu ülküdür. Ne acıdır ki, kendilerine milliyetçi diyenlerin birçoğu, bağımsız anadilin karşısında yer alıyor, bu uğurda yapılan hizmetleri inkâr ediyor. Bu davaya bağlananları solculukla suçlamaya yelteniyor.

Bu iftira savaşına şimdi yeni gönüllülerin de katıldığı görülüyor. Hiç üzüntü utanç duymadan "Öz Türkçeciler Moskova'dan emir alıyorlar" diyebiliyorlar.

Bundan 70 yıl önce çıkmaya başlayan İkdam gazetesinin ilk iki sayısında, Necip Asım'ın öz Türkçe ile kaleme aldığı iki yazısı vardır. Acaba Necip Asım da Moskova'dan mı emir almıştı? O tarihte komünizm var mıydı?

Başka uluslar da, yıllarca önce aynı yoldan geçmişler, özleşme ihtiyacıyle dil devrimini geçirmişlerdir. Acaba bunlar da Moskova'dan mı emir almışlardı?

Zavallılar!"


(Türk Dili, sayı 189, haziran 1967) - (Dil Üstüne - Agâh Sırrı Levend)
  • 0

En soñ Toygun tarafından 22 Tem 2010, 12:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu
 
İleti: 5289
Katılım: 17 Haz 2010, 17:30
Değerleme: 1336

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 4 konuk

Reputation System ©'