Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Konudışı. Alastoğsu (Toryum)

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Konudışı. Alastoğsu (Toryum)

İletigönderen YİĞİT TULGA » 10 Ara 2007, 15:43

Uçak Kazasının Ardından Komplo Teorileri
Yazan, ehcrea 01 Aralık 2007

30 Kasım gece yarısında Atlas Jet’e ait olan uçak Isparta Süleyman Demirel Havaalanına iniş sırasında düştü… Kazada 57 kişi yaşamını yitirdi. Bu 57 kişi arasında parçacık fiziği konusunda söz sahibi önemli insanlar da yer almaktaydı. Yaşamını yitiren iki profesörden bir tanesi kardeşimin de fizik hocasıydı, bugün bizim eve sanki çok yakın bir akrabamız ölmüş gibi üzüntü hakimdi. Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Engin Arık, İsviçre’de bulunan CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’ de önemli görevler üstlenmişti. Kendisi geleceğin nükleer yakıtı Toryum üzerine ve Bor ile ilgili önemli araştırmalarda bulunmuş ve ülkemiz açısından sonuçlarını açıklamıştır. Pek çok internet sitesindeki yorumlarda kazanın tesadüf olamayacağı, ülkemizin yetiştirmiş olduğu 6 bilim insanının bir komploya kurban gittikleri konuşulmakta. Ben de kaza konusunda biraz şüpheliyim açıkçası, o nedenle kafamdaki soru işaretlerine bazı cevaplar bulmam gerekecek.

Dünya’daki bütün dengeler enerji üzerine kurulu. Tüm savaşlar, terör olayları, aklınıza gelebilecek tüm karışıklıklar büyük enerji politikası olan ülkeler tarafından düzenlenmekte. Petrol bittikten sonra ne yapacağının planlarını şimdiden yapanlar önüne çıkabilecek engelleri teker teker ortadan kaldırmakta. Uçak akzasında hayatını kaybeden bilim adamları ülkemizin geleceği açısından önemli araştırmalrda bulunmuş ve tüm kurumların duyarsızlığından yakınmışlardır. (TÜBİTAK, DPT, TAEK, MTA ve Eti Holding) Ülkemiz büyük bir enerji dar boğazındadır, son günlerde gazetelerde de yer aldığına göre durumumuz çok kritik. Elektrik tüketimimiz, üretim miktarımızdan çok fazla, hala elektriğimizi su, kömür, doğalgaz ile üretiyoruz. Nükleer enerjiye bir türlü geçemedik gitti… Bir hocamız derslerinde bu ülke 50 yıldır atom mühendisi yetiştiriyor ama o adamlar hayatlarında bir kez olsun reaktör göremeden öldüler derdi, haklıydı da… Uçak kazasında hayatını kaybeden bilim adamları ülkemizde bol bulunan Toryum kaynağını kullanan ileri teknoloji nükleer reaktörlerin geliştirilmesi için çabalıyorlardı. Bu konuda resmi kurumalrdan AR-GE yatırımları için kaynak talep etmelerine karşın, kendi çabaları dahilinde iyi işler yapmaya çalışıyorlardı.

Şimdi siz düşünün uydudan gazetenizi okuyabilen, uçakları yönetebilen, ülkemiz ve çevresinde askeri operasyonlara girişen, tüketici toplumunu uzun yıllar rahat ettirmek isteyen, bir yer var mı bildiğin? Uçak kazasının komplo olduğunu düşünüyorum, arkasında kirli ellerin izi olduğuna inanıyorum.

Uğrola,
"Toryum" ne demekmiş bir bakalım önce.

toryum   [xx/b] bir element ~ YLat thorium a.a. ☼ 1828 Jöns Jakob Berzelius, İsv. kimyacı < öz Thor İskandinav mitolojisinde bir Tanrı

Eloğlu Tanrı adından birmik (element) adı yapıyor, geçmişle olan bağlarını, ilk çağ inanışlarını yaşatıp tepe tepe kullanıyor, bir de bizim gibi "evrensellik yaygarasını yutan uyducuklara" bilimsel sözmüş gibi dayatıyor.

Türk söybiliminde (mitolojisinde) ise
Tengricilik inancında hasta tedavisinde od/ateşten istifade edilir. Bu maksatla arça ağacı yakılır. "Alas- alas-alas" denilerek ateşten yardım alınır, onun üzerinden atlanılır, ateşin temizleyici olduğuna, kötü ruhlardan arındırdığına inanılır. Od/ateş insanları her beladan halas kılar. İnsanın içinde kölülük yoktur. Kötülüğü yaptıran, kişinin ruhu değildir. Kötülük yaptıran bir güc ona musallat olmuştur.

od ile alaz (alas) güçlü Tanrısal erkelerdir (enerjilerdir). Öyleyse toryum karşılığı olarak odtoğsu (od tozu) ya da alastoğsu önerilebilir.

Son günlerde tartışılan konulardan biriydi uçak düşmesi. Bu konu üstünde daha da çokça yazılıp çizileceğe benzer. Ben de kısaca değindim, usumun yettiğince, okuduklarımdan gördüğümce bir kurmaca türettim.
Bir taşla iki kuş vurmek ereğiyle de (birincisi önerilerimi duyurmak) sizinle üleşmek istedim.

[quote]
Neden kimse kurtulamadı..?
İsparta'da düşen uçakta ölenlerin çoğunda bir sıyrık bile yokmuş.

Karakutu çözümlemelerinden de bir sonuç çıkmayacak. Çünkü yolcularından çoğunun kurtulma olasılığı olan bir uçak kazasında kimsenin kurtulamayışının, uçağın uçuş doğrulunun çok uzağında bulunmasının tek nedeni uçakta toplu ölüme neden olacak bir durumun kazanın çok daha öncesinden gerçekleşmiş olmasıdır. Sorumlusu CIA, MOSSAD işbirlikçi tetikçisi MIT' in kurduğu bir kimyasal köp tuzağıdır...Nedeni ise Türk bilim adamlarının üstünde çalıştığı çekirdek kadronun tümünün yok edildiği Alastoğsu' dur (TORYUM' dur). Başka hiçbir sudan gerekçe o uçağı düşüremez. Ölbiçi (Otopsi) yapılmaması, ölüm nedeni araştırmalarının tüm yolcular üzerinde ayrıntılı biçimde yürütülmeden topluca gömülmelerinin nedeni de budur.
Türk böyle uyutulur. Daha da olmadı yazgı, kader, mukadderat, ecel denir. Kör inançlı Türk' ün en zayıf karnı da burasıdır. Onu yutmuyorsa bu yutturulur.

Yaşasın "örtülü örtüsüz" savaşı güden tüm alıklar için "tamu" (cehennem).
Ayrıca Aselsan' da birbiri ardısıra öldürülen genç "mühendisleri" anımsayanınız var mı? Neden öldürüldüklerini azıcık olsun kurcalayan var mı?
Çünkü onlar da durduk yere kendiliğinden ölmek istemişlerdi.
[/
quote]
  • 0

Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 34

Ynt: Konudışı. Alastoğsu (Toryum)

İletigönderen bensay » 11 Ara 2007, 02:58

Sağol arkadaşım, bu bilgilendirmelere.Bıkmadan, usanmadan, yılmaksızın çalışıyor, çabalıyor, didiniyor, sonuçta bizlere yararlı oluyorsun.

Bu arada, "alaztozu ya da yalaztozu" olarak da uyarlama yapılabilir.
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1437

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'