1. bét (Toplam 1 bét)

Futhhark Abecesinin Gizemi

İletiGönderilme zamanı: 13 Eki 2007, 22:11
gönderen YİĞİT TULGA
http://www.antalya-ws.com/futhark/FUTHARKT.HTM


"Futhark " alfabesi M.S. 3. yüzyıl ile 17. yüzyıl arasında , Kuzey Avrupa Germen halkları arasında (İsveç, Norveç, Danimarka) kullanılan bir alfabedir.Yoğunluğu İsveç ve Norveç'de olmak üzere Avrupa da 3500 kaya yazıtının, bu alfabe ile yazıldığı kabul edilmiştir.

Bu makalenin konusu, diğer adıyla "Rün (1) " alfabesi de denilen "Futhark" alfabesinin, aslında Türk (2) asıllı GÖKTÜRK (3) alfabesi ile aynı temelden kaynaklandığını dikkatinize sunmaktır. Makalemiz, İsveç'e ait Gotland adasında, Kylver mevkiinde bulunan kaya üzerinde yazılı ve "The Primitive Norse Futhark " olarak anılan alfabenin ve bu alfabe ile yazılmış, "Oldest Runic Inscrıptions - eski runik yazıtlar " gurubuna giren yazıtlardan, fotoğrafını temin edebildiğimiz diğer ikisinin, ( "The Möjbro stone - Uppland ve The Istaby stone - Blekinge ") Göktürk'lerin de kullandığı yazı sistemi ile Türkçe olarak okunmasıyla sınırlıdır. Konu ile ilgili diğer düşünce, yorum ve tesbitlerimize bu makalede yer verilmeyecektir.Konuya merak duyanların,bizimle irtibat kurmalarını öneririz.

Şu noktayı önemle belirtiriz ki ; biz bu yazıtların Göktürkçe olduğunu iddia etmiyoruz. Bizim iddiamız, adı geçen yazıtların ve Göktürk yazıtlarının aynı temelden kaynaklandığıdır. Tabii ki temel bir yazı formasyonu vardır.Gerek Göktürk diye anılan Türk kavimi, gereksede Kuzey Avrupa Germen kavimleri bu temel alfabeden yararlanarak kendi yazı sistemlerini kurmuşlardır.

Bu şekilde özetlediğimiz iddiamızı, "Oldest Runik " denilen Futhark alfabesi ile yazılmış üç kaya yazıtını, Göktürk alfabesini kullanıp, Türkçe olarak okuyarak kanıtladık. Dikatinize sunduğumuz bu makale, yıllar süren daha kapsamlı bir araştırmanın ürünlerinden sadece biridir.


Mojbro Kayası . Uppland İsveç
köpek iyi hucuma kalksın -saldırsın- ikisine de "ekgök" gözüpek desin
Görsel
Istaby Kayası . Blekinge İsveç
O yiğit yaşadı çok güç asker -olan- yiğit yapmadı göç yiğit yatıyor (yatsın)
Görsel

Kylver Kayası. Stanga Gotland İsveç
Bilge ışığı indi bizzat kendisi okunun ucuyla ağzından çıkan sözleri oydu bu dik taşa
GörselÇözümlemelerimiz bu kadar. Çünkü Prof. Jansson'un kitabının " The Oldest Runic Inscriptions" bölümünde sadece bu üç yazılı kayanın fotoğrafı mevcut.

Sonuç olarak, biz çözümlememizi yaparken mutlaka küçük hata ve yanlışlar yapmış olabileceğimizi peşinen kabul ediyoruz. Ancak anlam yönünden bu kayaların, çözümlediğimiz anlamları taşıdığı kanısındayız.

Amacımız bu konuda yeni bir tartışma ortamı yaratıp, konunun felsefi yönüne zenginlik kazandırmaktır. Ancak bu felsefi yöne bu makalede yer vermedik. Bu makalenin konusu önceki sayfalarda da belirtiğimiz gibi, diğer adıyla "Rün " alfabesi de denilen "Futhark" alfabesinin, aslında Türk asıllı GÖKTÜRK alfabesi ile aynı temelden kaynaklandığını dikkatinize sunmaktır.

Bu makale, daha kapsamlı bir araştırmanın küçük bir ürünüdür. Daha çok bilgi için bizimle irtibat kurunuz.

Okunamayan kaya yazıtları konusunda ciddi materyal sıkıntısı çekmekteyiz. Elinizdeki bilgi ve belgeleri bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

Turgay Kürüm

Ocak 1994 Antalya

Adresim :
Yeni Lara Yolu, Doktorlar Sitesi No:10 Güzeloba
ANTALYA / TURKIYE
Tel: 90 - 242 - 349 51 41
Fax: 90 - 242 - 349 51 37
E-Mail : turgay@antalyaonline.net

Futhhark Abecesinin Gizemi

İletiGönderilme zamanı: 09 Kas 2010, 21:47
gönderen ingichka
Möjbro taşındaki yazının çaprazlama (bazı yerleri sağdan sola, bazı yerleri soldan sağa) okunup biraz da harf eklenerek okunmaya çalışılmasına göre
[img width=367 height=600]http://www.dinbok.com/mojbro/moj01.jpg[/img]
Görsel
Görsel
Turgay Kürüm'ün aynı yazıyı yalnızca sağdan sola doğru Orhun yazıtlarındaki işaretlerle kıyaslayarak okumaya çalışması daha tutarlı gibi görünüyor.
Görsel