Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Prof. Dr. Osman Nedim Tuna

Dil araştırmacılarınıñ, kurumlarınıñ çalışmalarını içerir.

Prof. Dr. Osman Nedim Tuna

İletigönderen ingichka » 05 Haz 2010, 14:21

Prof. Dr. Osman Nedim Tuna'nın Türk dilinin Sumerce ile tarihî ilgisini ortaya koyan çalışması: Sumer-Tuna.pdf
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

Ynt: Prof. Dr. Osman Nedim Tuna

İletigönderen Beren Oğuz » 06 Haz 2010, 20:32

İlgimi bir neñ çekti, Sümercede baştaki ð'ler Türkçe'de başta y biçiminde geçiyor. Acaba Türkçe'de bir d>y evrimi déğil de, bir ð>y evrimi mi vār? Ancak ben Türk Dilinde ð sesiniñ olduğunu sanmıyorum, ki baña /ð/ sesi çok çağdaş geliyor. Démesi Sümerceden gelen ð'lerin y'lere dönüşmesi sizce mantıklı mı? Bu bénim ilgimi iyicene çekti... Belki de bilmediğimden kaynaklanan zaten bilinen bir neñ?..

Uğrola...
  • 0

[center]
~TÜRK DİLİ, YÉRTİNÇ DİLİ~

Başka sese beñzemez ananıñ sesi,
Her sözün, ararsan vārdır Türkçesi!

Görsel

Bu üye, Atatürk'üñ en yüce Türk olduğunu düşünüyor;
Bu üye, dil konusunda Ulu Önder'i izliyor;
Bu üye, Türk Ulusu içiñ Kamerki (Cumhuriyet) yönetiminin en iyisi olduğunu savunuyor.
Üyelik görseli
Beren Oğuz
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 2

İletigönderen ingichka » 06 Haz 2010, 23:03

Beren Oğuz yazdı:İlgimi bir neñ çekti, Sümercede baştaki ð'ler Türkçe'de başta y biçiminde geçiyor. Acaba Türkçe'de bir d>y evrimi déğil de, bir ð>y evrimi mi vār? Ancak ben Türk Dilinde ð sesiniñ olduğunu sanmıyorum, ki baña /ð/ sesi çok çağdaş geliyor. Démesi Sümerceden gelen ð'lerin y'lere dönüşmesi sizce mantıklı mı? Bu bénim ilgimi iyicene çekti... Belki de bilmediğimden kaynaklanan zaten bilinen bir neñ?..

Uğrola...
Örnek verebilir misiniz?
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Beren Oğuz » 06 Haz 2010, 23:12

PDF'de dédiğim tipte evrimler çokrak olarak var, yine de ben birkaçça örñek vereyim:
đulum ‘misery, suffering’ (Grd. 341)
yulug ‘fidye, feda, kurban’ (KBİ, 557; DLT, I, 210)

đig ‘Sesamöl’ (D. 83)
yag ‘yağ’ EUSx., 279; DLT. I. 182)

đugud ‘schwer’ (MSL, III, 141), ‘schwer, gewichtig” (D. 79),‘to be heavy, to be important’ (Grd. 346), krş.umun ‘gewichtig, schwer’ (D, 108)
yoğun ‘kalın, yoğun’ (KBİ, 549)

đir ‘zerspalten, zerstören, umwerfen’ (D.83)
yir - ‘yirmek’ (DLT, III, 58)

Dédiğim gibi oldukça çok vār. Ondandır, PDF olarak açtıktan soñra Ara bölgesine gelip "đ" tamgasını aratıñız, bu öylece tümünü bulabilirsiñiz.

ésenlikler dilerim...
  • 0

[center]

Görsel

Bu üye, Türk Ulusu içiñ Kamerki (Cumhuriyet) yönetiminin en iyisi olduğunu savunuyor.
Üyelik görseli
Beren Oğuz
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen ingichka » 07 Haz 2010, 00:03

Beren Oğuz yazdı:PDF'de dédiğim tipte evrimler çokrak olarak var, yine de ben birkaçça örñek vereyim:
đulum ‘misery, suffering’ (Grd. 341)
yulug ‘fidye, feda, kurban’ (KBİ, 557; DLT, I, 210)

đig ‘Sesamöl’ (D. 83)
yag ‘yağ’ EUSx., 279; DLT. I. 182)

đugud ‘schwer’ (MSL, III, 141), ‘schwer, gewichtig” (D. 79),‘to be heavy, to be important’ (Grd. 346), krş.umun ‘gewichtig, schwer’ (D, 108)
yoğun ‘kalın, yoğun’ (KBİ, 549)

đir ‘zerspalten, zerstören, umwerfen’ (D.83)
yir - ‘yirmek’ (DLT, III, 58)

Dédiğim gibi oldukça çok vār. Ondandır, PDF olarak açtıktan soñra Ara bölgesine gelip "đ" tamgasını aratıñız, bu öylece tümünü bulabilirsiñiz.

ésenlikler dilerim...
Türk dilinin yazıyla takip edilebilen devrelerindeki d>y değişimi Sumerce kelimelerle Türkçe kelimeler arasında görülen d>y değişiminden çok sonra olmuş gibi görünüyor. Çünkü Türk dilinde d>y değişimi olmayan devirde Sumerce d'ler Türk dilinde y sesine değişmiş.
Burada đ sesinin bulunduğu görülen kelimeler başka listelerde d ile yazılıyordu. Belki Osman Nedim Tuna bunların peltek z olduğunu düşünmüştür. Türk dilinde d sesleri y sesine değişmeden önceki aşamada peltek z sesine değişmiş: edgü > eẕgü > eygü > eyü > eyi > iyi.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Beren Oğuz » 08 Haz 2010, 14:21

Osman Nedim Tuna haklıysa, ben bu peltek /d/ seslerinin Faroece, Norveççe, İsveççe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Danca gibi dillerdeki Ð-ð sesi olduğunu düşünüyorum. Ancak Sümerce oldukça eski bir dil. Bunca eski bir dilde /ð/ sesi var mıdır, bilmem? Ayrıca Arapça'daki zel /‎ذ‎/ sesi de bu ses. Bildiimce Türkçe'de böyle bir ses yok... Eğer varsa da Sümerceden geçmiştir, bunlara göre...

uğrola...
  • 0

[center]

Görsel

Üyelik görseli
Beren Oğuz
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen Türkçe » 24 Ağu 2012, 18:56

Yukarıda bağlantısı verilen PDF'de göremediğim bir sözcük:
Sumerce URU "il"
EUT or "taht?" (Caferoğlu'nun yorumu: Doğrusu kale olsa gerektir.) Kale sözcüğü bir çok avkanda "il" anlamındadır.
  • 0

Dilleri düzenleyen kurumlar bulunsa da dilin biçimini belirleyen kullanımdır. Bir sözcük bir dilde kullanımda ise o dili düzenleyen kurumun sözlüğünde olsa da olmasa da artık bir bildirme aracıdır. Yalnızca yeni sözler bulmak yerine onları kullanmak, uygulayıcı olmak durumundayız.
Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 7

Dön Dil araştırması yapan bireyler, kurumlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'