Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

full, full çekmek

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: full, full çekmek

İletigönderen asuman » 06 Nis 2020, 20:48

ben kisisel olarak dilimize zaten yerlesmis belli bi gecmisi olan sozcukleri de turkcenin bir parcasi olarak kabul ettigimden ve tamamen turkce turetimi de kasinti ve felsefi olarak yanlis buldugumdan "tam"dan yurumekte bi sakinca gormuyorum ve TAMLAMAK. diyorum.
-gecen sinavda turkceyi tamladim/tam yaptim.
ayrica nasil bizim bir iki sozcukle ifade ettigimiz kavramlar baska dillerde bazen cok daha uzun anlatilabiliyorsa biz de bazen daha uzun anlatabiliriz bazi durumlari.
-sorularin hepsini dogru cevapladim/hepsini dogru yaptim.

ayrica genel olarak turetimlerde referans alinan anlatimin veya hali hazirda pek yeni turetimlerin turetenleri kisitladigini goruyorum.
ornegin burada "cekmek" le devam ettirildiginde tam siritiyor bence.
vampir sozcugu icin de kanobur dendigini gormustum. bir kac basliga baktigimda
zihinlerimizin referans alinan sozcugun etimolojik anlamiyla o dildeki sozcuk anlamiyla kisitlandigini gordum.
bence zihinlerimizi ozgurlestirmek icin dogrudan eylemi veya durumu dogrudan imgesel olarak dusleyip sonra anadili turkce olan ve hayati boyunca bu dilde dusunmus konusmus insanlar olarak eylemi, kavrami, durumu oyle ifade edebiliriz.
eger "sozcuk turetimlerini nasil yapmaliyiz?"i felsefi olarak tartistiginiz bir bolum varsa bu dusuncemi orada dile getirmek isterim.
tesekkurler.
  • 0

asuman
İlgili
İlgili

Değerleme: 1

İletigönderen Algan Batur » 06 Nis 2020, 21:08

İşte o öyde(zaman) bu yerliğin(site) amacına uygun olmuyor. Biz yad sözcükleri atmak istemiyoruz yalnızca onların karşısına bir de Türkçe olanları olsun istiyoruz. Olur da sizin dediğiniz gibi yaparsan "ve" bağlacını da atmayalım, ee öyleyse buranın bir anlamı kalmaz.
  • 0

Asırlar bize yaştır,
Kemal ülküye baştır.
Bize yol göster Kemal,
Anayurda ulaştır.
Üyelik görseli
Algan Batur
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 26

İletigönderen Algan Batur » 06 Nis 2020, 21:08

İşte o öyde(zaman) bu yerliğin(site) amacına uygun olmuyor. Biz yad sözcükleri atmak istemiyoruz yalnızca onların karşısına bir de Türkçe olanları olsun istiyoruz. Olur da sizin dediğiniz gibi yaparsan "ve" bağlacını da atmayalım, ee öyleyse buranın bir anlamı kalmaz.
  • 0

Asırlar bize yaştır,
Kemal ülküye baştır.
Bize yol göster Kemal,
Anayurda ulaştır.
Üyelik görseli
Algan Batur
Algan Batur
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 26

İletigönderen asuman » 06 Nis 2020, 22:08

"sitenin amaci sadece yerden goge ici disi turkce sozcuk turetmektir onun disinda her sey tartismaya kapalidir diyosaniz" sizi demokratik davranip kendi icinizde birakabilirim. ancak bildigim kadariyla burasi "turk dili dernegi" diye yasal olarak turk dilinin dernegi olma iddiasinda olan bir dernegin uzantisi.(yanlis da biliyor olabilirim. olmasa da...) bu halde yapilan turk dili ilgili turetimlerin bir yandan istediginiz gibi soldan saga ekiyle kokuyle turkce sozcukler olarak turetilmesini bir yandan da uygulamada sonuclarini sizin yillardir yaptiginizdan daha etkin bir sekilde gormemiz icin gunluk yasamda kullanilan dile uygun turetimler yapmasini oneririm.

siz de "siz burasi bir halk dernegi olsun disardan katilan insanlar da soz sahibi olsun belirleyici olsun. mecliste temcilsileri bulunsun boylece buyuyelim genisleyelim sozumuzu herkese iletelim" deyip buna da yer verebilirsiniz. dil cunku herkesin ortak araci. elit bir zumrenin(kendi alanlarinda iyi siz turkuloglari kastediyorum) bir araya gelip yaptigi turetimler kendi iclerinde kalacaktir.
nitekim size kardes/rakip baska bir yerlik ve baska bir dil dirnegi kurup bunun o kadar burokratik islemleriyle ugrasip kendi kafama gore daha liberal bir bakis acisiyla sozcukler turetecek kadar zamani olmayan bir insanim.
hem hayat, canlilik, dil, kultur, kavramlar devinim halindedir. bu halde "baslama amacimiz buydu onu surderecegiz" sadàkatindense kendimizi elestirip kendimizi yenilememiz ve gerekirse amaclarimizi da otelememiz yegdir diye dusunuyorum ben.
ayrica daha once belirttigim gibi sozcukleri turetme bicimlerimizin ve amaclarimizin felsefi olarak tartismaya acilmasini da oneriyorum.
  • 0

asuman
İlgili
İlgili

İletigönderen asuman » 06 Nis 2020, 22:14

"sitenin amaci sadece yerden goge ici disi turkce sozcuk turetmektir onun disinda her sey tartismaya kapalidir" diyorsaniz sizi demokratik davranip kendi icinizde birakabilirim. ancak bildigim kadariyla burasi "turk dili dernegi" diye yasal olarak turk dilinin dernegi olma iddiasinda olan bir dernegin uzantisi.(yanlis da biliyor olabilirim. olmasa da...) bu halde yapilan turk dili ilgili turetimlerin bir yandan istediginiz gibi soldan saga ekiyle kokuyle turkce sozcukler olarak turetilmesini bir yandan da uygulamada sonuclarini sizin yillardir yaptiginizdan daha etkin bir sekilde gormemiz icin gunluk yasamda kullanilan dile uygun turetimler yapmasini oneririm.

nitekim size kardes/rakip baska bir yerlik ve baska bir dil dirnegi kurup bunun o kadar burokratik islemleriyle ugrasip kendi kafama gore daha liberal bir bakis acisiyla sozcukler turetecek kadar zamani olmayan olsa bile usenecek bir insanim. ve benim cok insan vardir. ancak zaten kurulmus sitelerde katki vermeye de gonullu olabilirler.

siz de "siz burasi bir halk dernegi olsun disardan katilan insanlar da soz sahibi olsun belirleyici olsun. mecliste temcilsileri bulunsun boylece buyuyelim genisleyelim sozumuzu herkese iletelim" deyip buna da yer verebilirsiniz. dil cunku herkesin ortak araci. elit bir zumrenin(kendi alanlarinda iyi siz turkuloglari kastediyorum) bir araya gelip yaptigi turetimler kendi iclerinde kalacaktir.

hem hayat, canlilik, dil, kultur, kavramlar devinim halindedir. bu halde "baslama amacimiz buydu onu surderecegiz" sadàkatindense kendimizi elestirip kendimizi yenilememiz ve gerekirse amaclarimizi da otelememiz yegdir diye dusunuyorum ben.
ayrica daha once belirttigim gibi sozcukleri turetme bicimlerimizin ve amaclarimizin felsefi olarak tartismaya acilmasini da oneriyorum.
  • 0

asuman
İlgili
İlgili

İletigönderen Türkeröz » 06 Nis 2020, 23:06

yüzdeyüz
full

yüzdeyüz yapmak
full yapmak

yüzdeyüz doğru yapmak
full yapmak

eksiksiz yapmak
full yapmak

full
eksiksiz
  • 4

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 659

İletigönderen bensay » 20 Nis 2020, 17:07

alıntı derleme sözlüğünden
[tepelemeç]
Tepe biçimi oluşturacak denli dolu

yerine göre "tümlemeç" gibi bir sözcükten de yararlanılabilir.
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1826

İletigönderen datadeveb » 20 Nis 2020, 17:16

ETü'de tolp sözcüğü var. tam dolu anlamına geliyor diye açıklamışlar.

ETü: "tüm" [ Uygurca Budist metinler, <1000]
tolp nom ukuşındaki tınlıġlar [yasayı bilen tüm canlılar] (...) tolp etözin [tüm bedeni] (...) top yokaḏturur [tamamen yok eder]
  • 5

Sözcüklerle, dillerle uğraşmaya ara verdim. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 786

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Bing [Bot] ve 7 konuk

Reputation System ©'