Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

üniversite

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

üniversite

İletigönderen Türkeröz » 30 Ağu 2016, 05:20

aydındolu, aydınokulu
üniversite

aydındolu-aydınokulu öğrencisi, aydındolulu-aydınokullu, aydıncı
lisansiyer

aydın
profesör

aydın olmak
profesör olmak

aydınlık
profesörlük

aydındolu-aydınokulu belgesi
lisans diploması

aydın anlamı
sf. 1. Işık alan, ışıklı, aydınlık: Aydın bir oda. 2. Kültürlü, okumuş, görgülü, ileri düşünceli (kimse), münevver: "Akşam gazetesi, yurt aydınlarıyla konuşarak bizde niçin yazar yetişmediğinin sebeplerini araştırdı." -O. V. Kanık. 3. Kolayca anlaşılacak kadar açık, vazıh (söz veya yazı).
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 549

Ynt: üniversite

İletigönderen Oktay D. » 31 Ağu 2016, 10:08

Profesör ile aydıñ aynı şeyler olamaz. Profesörlük üniversitede bir kadro çeşididir. Aydıñ ise ileri görüşlülükle ilgili bir niteliktir.

Türkiye'ye göre konuşursak profesörler, doçentliğini almış, akademik öğretim yapan kişilerdir (yurtdışında ise doktorasını almış olması yeterlidir). Profesörlük kadrosunun, diğer kadrolara göre bölüm içinde bazı ek yetki ve sorumlulukları vardır. Bir üniversitede Prof. kadrosuna girip başka bir üniversitede giremeyebilirsiniz, örneğin (pek sık olmasa da olanaklı). Hatta Doçenliğini almış ancak profesörlük kadrosunu bırakıñ, araştırma görevlisi kadrosunda kalmış kişiler de olabilmektedir (bölüme yeterli kadro gelmemiş).

Profesörler aydıñ olmak zorunda olmadığı gibi, çoğunlukla da değildir zaten. Profesörler kendi uzmanlık alañında akademik çalışmalar yapar (o da ülkemizde çok yaygın değil ancak sorumluluk bu yöndedir)

Öte yandan aydıñ kişi, ileri görüşlü olmakla ilgilidir. Bunuñ için üniversitede akademik olmak gerekmez. Nitekim, aydıñlar yazar veya sanatçılardan yoğun olarak çıkar. Dahası asker olan aydıñlar da vardır.

Hem aydıñ hem de bilimci olması ise özel bir durumdur.

Örneğin Aziz Nesin, aydıñ bir yazardır ve profesör değildir. Oktay Sinanoğlu, aydıñ bir bilimcidir, aynı zamanda üniversitelerde profesörlük yapmıştır.
  • 3

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5257

İletigönderen kuluduk » 01 Eyl 2016, 01:26

birdem.png
birdem.png (4.07 KiB) 2543 kéz görüntülendi

bilimyurdu.png
bilimyurdu.png (3.94 KiB) 2543 kéz görüntülendi
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 237

İletigönderen Temirbek » 09 Eki 2016, 00:06

Farsçada دانشگاه /danişgah/ deniyor, "bilimyeri" demek. Biz de Türkçede *bilimyurdu "üniversite" diyebiliriz.
  • 5

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1141

İletiThis post was deleted by TürkçeSözlük78 on 12 Ağu 2018, 12:46.
Gérekçe: Var olan bir sözcüğü türettim sanarak önerdim. :D

İletigönderen ulduzéver » 03 Eki 2018, 20:51

bilmelik
üniversite
  • -1

ulduzéver
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 650

İletigönderen datadeveb » 03 Eki 2018, 23:14

erişke
üniversite

Bir şeyin olgunlaşmadaki son aşamaları. Ermek eylemini barındıran bir sözcük. Aynı zamanda ermeyi amaç edinme de bulunduruyor.

Örnek
Odtü erişkesi meslek yüksek okulu.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 186

İletigönderen tomdaş » 04 Eki 2018, 07:45

Temirbek yazdı:Farsçada دانشگاه /danişgah/ deniyor, "bilimyeri" demek. Biz de Türkçede *bilimyurdu "üniversite" diyebiliriz.
Bazı sözlüklerde bilimyurdu "fakülte" anlamında mevcut.
bilimyurdu.png
bilimyurdu.png (34.55 KiB) 1487 kéz görüntülendi
Bazı lugatlerde bilimyurt "üniversite" de mevcut.
bilimyurt.png
bilimyurt.png (4.25 KiB) 1487 kéz görüntülendi
  • 0

tomdaş
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 32

İletigönderen binsozcuk » 08 Eyl 2019, 11:31

Bilimotağı

Eski Türkçe'de sanırım oda anlamına gelek otak sözcüğü, daha sonra otağı olarak da büyük çadır olarak kullanılıyor, belki anlam genişlemesi yoluyla bu tür konularda kullanabiliriz. Öz anlamı yeni anlamını etkileyecek kadar güçlü değil ama yeni anlamını mantıklı yapacak kadar da ilgili.

Labaratuvar -> ölçüm otağı -> ölçümotağı
Üniversite -> bİlim otağı -> bilimotağı
  • 0

binsozcuk
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 28

İletigönderen Taçlı Begüm » 09 Eyl 2019, 01:48

"Üniversite" için Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu "evrenkent" kullanımını sunmuştu ve kabul görmüş bir öneriydi
Ben de evrenkent olarak kullanıyorum.
  • 0

Taçlı Begüm
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 0

İletigönderen binsozcuk » 09 Eyl 2019, 10:38

Taçlı Begüm yazdı:"Üniversite" için Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu "evrenkent" kullanımını sunmuştu ve kabul görmüş bir öneriydi
Ben de evrenkent olarak kullanıyorum.

Evrenkkent bana çirkin geliyor, öte yandan kim bilir, yaygınlaşabilir de. Doğal olarak bana bilimotağı daha güzel geliyor, ancak dil yaşayan ve değişen bir olgu, canlı gibi bir şey, ileride "evrenkent" sözcüğüne de alışabilirim. Kesin yargılar için biraz süre geçmesi gerek.

Bilimotağı gibi bilimyurdu da iyi geliyor.
  • 0

binsozcuk
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 28

İletigönderen Taçlı Begüm » 09 Eyl 2019, 17:03

Bilimotağı daha hoş gerçekten. Yalnız evrenkent biraz kabul görmüş olduğundan söylemek istedim. Tek sözcükte anlaşıp yaygınlaştırmamız lazım artık...
Bunlardan biri olacaksa bilimyurdu yerine bilimotağı daha iyi.
  • 0

Taçlı Begüm
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 0

İletigönderen Oktay D. » 10 Eyl 2019, 00:08

kent sözcüğü Soğdca.

Her ne kadar
bilimyurdu
üniversite

öñerisi oldukça iyi ve güzel olsa da, bir sorunu var: üniversiteniñ yalñızca bilim yurdu olmayışı.

Örneğin sanat, felsefe ve matematik özünde bilim déğil. Çünkü bilim diye bilimsel yöntemiñ (veya bilim felsefesiniñ) uygulandığı alaña dénir. Yani bilim, felsefeniñ alt dalıdır. Öte yandan, felsefeniñ başka bir alt dalı olan matematikte bilimsel yöntem uygulanamasa da (çünkü déñey ve gözlem yok) özünde çok beñzer bir yöntem uygulandığından bilim kavramını matematiği kapsayacak şekilde géñişletmemiz olanaklıdır.

Kısaca üniversitede bulunan birçok dal, bilim sözcüğüne sığmayacak türden olduğu için bilimyurdu karşılığı eksik kalacak.

Belki Oktay Sinanoğlu'nuñ öñerisiyle bu öñeriyi birleştirerek
evrenyurt
üniversite

dénebilir.

Boğaziçi Evrenyurdu, İstanbul Uygusal Evrenyurdu, Orta Doğu Uygusal Evrenyurdu, ...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5257

İletigönderen Gökbey » 10 Eyl 2019, 20:13

Açıkçası bu tür evrenkent, bilimyurdu gibi sözcükler baña yapay gibi geliyor. Birebir çéviri yérine eğitimle, gelişimle ilgili kök bir sözcüğe ekler yardımıyla kavram oluşturamayız mı?
  • 0

Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 410

İletigönderen Oktay D. » 11 Eyl 2019, 21:54

Eski/Orta Türkçe térge- (araştırmak, incelemek, gözlemek) sözcüğü bulunuyor. Özbek terga– (soruşturmak), Uygur tergew (tahlil, sorgu), Kırgız/Nogay/Kazak/Karay/Karakalpak/Kumuk/Balkar terge– (araştırmak, gözlemek), Çuvaş tirge– (yargılamak, ayrımcılık etmek) olarak yaşıyor.

Buradan hareketle, yér/araç bildiren -Ak ekini kullanarak
dérgek
üniversite, araştırma yapılan yér

olabilir.

Boğaziçi Dérgeği
Orta Doğu Uygusal Dérgeği
...
  • 5

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici