Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Birleşik kelimelere ve isim tamlamalarına karşılıklar

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: Birleşik kelimelere ve isim tamlamalarına karşılıklar

İletigönderen kuluduk » 02 Kas 2018, 22:45

Oktay D. yazdı:Evet o ön— sözcüğü. Sanıyorum "bugün" dérken "güncel Türkiye Türkçesinde" sözünü de eklemeliyim.
Bu sözcükler Sesli Sözlük gibi bazı internet sözlüklerinde bulunuyor. Öndürücü sözüne soyadı olarak da rastlanıyor.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 185

Ynt: Birleşik kelimelere ve isim tamlamalarına karşılıklar

İletigönderen bensay » 03 Kas 2018, 21:59

Oktay D. yazdı:Eski Türkçede gömülü duran kısa ve öz birçok ekiñ ve köküñ olduğuna katılıyorum. Ancak bunları diriltmeniñ bir güçlüğü var, o da günümüzdeki sözcüklerle bir bağlantılarınıñ olmaması ve bu yüzden yadırganmaları.

Örneğin ön- (büyümek, ilerlemek) sözcüğü var, hiçbir türevi yok bugün. bül (çok uzun yıllardır saklanan bu yüzden tadı kaçan tahıl) sözcüğü de öyle. sun (iyi huylu kişi, uysal).

Bunlar da açığa çıkmalı ancak kolay değil, çok özvéri ve iş gérektiriyor. Çok engeli olacak, çok yadırganacaklar.

doğru söze ne denir... bu arada ön- eylemine ilişkin aşağıdaki gibi bir çalışma yapılmış

önüm Fr. Anaptyxe
( önmek = Peyda olmak, zuhur etmek) Kelimede yoktan bir sesin peyda olması. Peydalamak yerine peydahlamak'taki h ÖNÜMLÜ (anaphyctique) bir sestir, buna ASALAK (parasite) veya DIŞTAN GELME (adventice) de denir; kelimenin başında, içinde veya sonunda olduğuna göre olayın adı ÖNÜMÜN (Prosthèse ou Prothèse), İÇÖNÜM veya SOKULMA (Epenthese ou Insertion) ve ARDÖNÜM (Epithèse ou paragoge) olur, (ÖNÖNÜMLÜ, Prosthétique ou Prothétique; İÇÖNÜMLÜ, Epenthétique ; ARDÖNÜMLÜ, Epithétique).

BSTS / Dilbilim Terimleri Sözlüğü 1949
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1122

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 6 konuk

Reputation System ©'