Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

çokomelli

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

çokomelli

İletigönderen binsozcuk » 30 Ağu 2019, 11:43

çokomelli sf. 1. Söyleyen kişinin çok önemli olduğunu düşündüğü ancak, dinleyiciler tarafından anlamlı bulunmayan konular hakkında söylenen söz. 2. Önemli olmayan. 3. Gerekli becerilerden yoksunluk durumu.

Sözcükler bu biçimde doğar mı bilmiyorum, ancak eğer doğarsa bu Türkçe'nin mantığına uyar mı? Halk ağzında kullanılan bir söz.

Görsel
  • 0

binsozcuk
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 38

Ynt: çokomelli

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 30 Ağu 2019, 14:00

Türkçenin mantığına aykırı olacağını sanmıyorum. Burada çokomel özel bir ad olarak görülmüş tüm toplum tarafından. Toplum da bu özel adın (kavramın) onların usunda belirttiği nenlere bakarak bu özel ada bir anlam yüklemiş. Sonra da Türkçe bir ek kullanarak bu ad sâyesinde bir önad türetilmiş. Bence böyle türetimler bir sıkıntı olmaz. UHU'nun bir yapıştırıcı markası olmasına karşın günümüzde "yapıştırıcı" yerine hep UHU denilmesi gibi bir şey bu. Bu Türkçeyi bozmaz bence.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 778

Ynt: çokomelli

İletigönderen binsozcuk » 30 Ağu 2019, 15:55

TürkçeSözlük78 yazdı:Türkçenin mantığına aykırı olacağını sanmıyorum. Burada çokomel özel bir ad olarak görülmüş tüm toplum tarafından. Toplum da bu özel adın (kavramın) onların usunda belirttiği nenlere bakarak bu özel ada bir anlam yüklemiş. Sonra da Türkçe bir ek kullanarak bu ad sâyesinde bir önad türetilmiş. Bence böyle türetimler bir sıkıntı olmaz. UHU'nun bir yapıştırıcı markası olmasına karşın günümüzde "yapıştırıcı" yerine hep UHU denilmesi gibi bir şey bu. Bu Türkçeyi bozmaz bence.

Evet, mantıklı. O zaman sözlüklere ekleyebiliriz bunu. :)
  • 0

binsozcuk
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 38

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: MSN [Bot] ve 5 konuk

Reputation System ©'