1. bét (Toplam 1 bét)

çokomelli

İletiGönderilme zamanı: 30 Ağu 2019, 11:43
gönderen binsozcuk
çokomelli sf. 1. Söyleyen kişinin çok önemli olduğunu düşündüğü ancak, dinleyiciler tarafından anlamlı bulunmayan konular hakkında söylenen söz. 2. Önemli olmayan. 3. Gerekli becerilerden yoksunluk durumu.

Sözcükler bu biçimde doğar mı bilmiyorum, ancak eğer doğarsa bu Türkçe'nin mantığına uyar mı? Halk ağzında kullanılan bir söz.

Görsel

Ynt: çokomelli

İletiGönderilme zamanı: 30 Ağu 2019, 14:00
gönderen TürkçeSözlük78
Türkçenin mantığına aykırı olacağını sanmıyorum. Burada çokomel özel bir ad olarak görülmüş tüm toplum tarafından. Toplum da bu özel adın (kavramın) onların usunda belirttiği nenlere bakarak bu özel ada bir anlam yüklemiş. Sonra da Türkçe bir ek kullanarak bu ad sâyesinde bir önad türetilmiş. Bence böyle türetimler bir sıkıntı olmaz. UHU'nun bir yapıştırıcı markası olmasına karşın günümüzde "yapıştırıcı" yerine hep UHU denilmesi gibi bir şey bu. Bu Türkçeyi bozmaz bence.

Ynt: çokomelli

İletiGönderilme zamanı: 30 Ağu 2019, 15:55
gönderen binsozcuk
TürkçeSözlük78 yazdı:Türkçenin mantığına aykırı olacağını sanmıyorum. Burada çokomel özel bir ad olarak görülmüş tüm toplum tarafından. Toplum da bu özel adın (kavramın) onların usunda belirttiği nenlere bakarak bu özel ada bir anlam yüklemiş. Sonra da Türkçe bir ek kullanarak bu ad sâyesinde bir önad türetilmiş. Bence böyle türetimler bir sıkıntı olmaz. UHU'nun bir yapıştırıcı markası olmasına karşın günümüzde "yapıştırıcı" yerine hep UHU denilmesi gibi bir şey bu. Bu Türkçeyi bozmaz bence.

Evet, mantıklı. O zaman sözlüklere ekleyebiliriz bunu. :)