1. bét (Toplam 1 bét)

İnfodemi

İletiGönderilme zamanı: 01 Nis 2020, 18:07
gönderen datadeveb
Doğru bilgiye ulaşma güçlüğüne neden olan yayılmış bilgi kirliliği. Bu sözcüğün türemesi bi buruk bi değişik ya neyse.

öñeri bilgibükü
infodemi

Ynt: İnfodemi

İletiGönderilme zamanı: 10 Nis 2020, 19:48
gönderen BoZCiN
Söz konusu soruna ters etki yapıp çözümü zorlaştırıcı olarak ortaya atılan bilim dışı, kanıtsız, komplo teorisi kılıklı safsata, sahte bilgi.

öñeri kirlibilgi
infodemi

Ynt: İnfodemi

İletiGönderilme zamanı: 10 Nis 2020, 21:18
gönderen mehmetö
İnfodemi pandemiden hızlı yayılıyor
Koronavirüs ile ilgili sosyal medya ve geleneksel medyada yer alan birçok yanlış, abartılmış, asılsız bilgiler, hurafeler ve komplo teorileri infodemiye yol açıyor. Bu da dikkatimizin esas risklerden farklı yöne çekilmesiyle esas salgının yönetimini zorlaştırıyor.

Dünyanın düzeninin hızla değiştiği bir döneme tanıklık ediyoruz diyen Akdağ, virüsle mücadelenin yanı sıra toplumda korku ve paniğe yol açan yanlış bilgi salgını infodemi ile de mücadele etmemiz gerektiğine dikkat çekiyor.


Wikipedia
On February 2, the World Health Organization (WHO) described a "massive infodemic", citing an over-abundance of reported information, accurate and false, about the virus that "makes it hard for people to find trustworthy sources and reliable guidance when they need it


Haberdeki çeviri daha doğru, burdaki anlam birden herkesin bir şeyler söylemesi ile oluşan bir bilgi salgını. Bu bilgiler doğru ve ya yanlış olduğu farketmeksizin bilgi kirliliğine (infollution) yol açıyor. Yanlış bilgi salgını ya da bilgi salgını olmalı.

öñeri yanlış bilgi salgını
infodemi

öñeri kirli bilgi salgını
infodemi

öñeri bilgi salgını
infodemi


Bilgi kirliliği - Tureng:
bilgi kirliliği infollution
bilgi kirliliği information pollution
bilgi kirliliği info pollution


Kirli bilgi - Google Çeviri: dirty information