Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

cancel culture

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

cancel culture

İletigönderen datadeveb » 13 Tem 2020, 15:05

öñeri tıyma ekini
cancel culture

Tıy- anlamı:
Karaçay-Malkarca – Türkiye Türkçesi Sözlüğü (Nevruz, 1991)
tıymak
tutmak, engel olmak, çekmek, alıkoymak, firenlemek, zaptetmek, durdurmak, çevirmek, kesmek. Anı küçden tıydık: onu güç bela zaptettik, kanağanın tıyarğa küreşeme: kanamasını durdurmaya çalışıyorum, suvnu allın tıydık: suyun önünü kestik, suyun önünü çevirdik, kesiñi tıy: kendini firenle, kendini tut, artha ~: geri çekmek, birevnü colun ~: birisinin yoluna engel olmak, anı kişi da tıyalmaz: onu hiç kimse tutamaz, aşarık bergenin tıyğandı: yemek vermesini durdurmuş, meni columdan tıyma: beni yolumdan alıkoyma, avuzun ~: ağzını tutmak, kesimi küçden tıydım: kendimi zor tuttum, soluvubuznu tıyıp sakladık: nefesimizi tutarak bekledik, amanlıkdan ~: kötülükten alıkoymak, koylanı beri tıyığız: koyunları bu tarafa çeviriniz.

Dîvânü Lugâti’t-Türk Dizini (TDK)
tıymak
men etmek· III, 244 bkz> tıdmak, tıtmak
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 940

Ynt: cancel culture

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 13 Tem 2020, 15:12

ekini tıyma olmamalı mı?
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini

OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 1029

İletigönderen Danışman » 13 Tem 2020, 22:57

öñeri dile düşürmek
cancel culture
  • 0

Danışman
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 155

İletigönderen mehmetö » 14 Tem 2020, 02:36

Cancel Culture Bizim linç gibi, hani şu her şeye kullanılarak gerçek anlamının ciddiliğini yitiren. Kişilerin bir kişiyi sosyal medya üzerinden topluca itibarsızlaştırmaya, lekelemeye, kötü göstermeye, dışlamaya, sürmeye çalışması. Eski bir hatası yüzünden topluca karalayarak bir ünlünün kariyerini mahvetme ya da bir sosyal medya fenomeninin kötülük için takipçilerine hedef göstererek saldırtması, karalama kampanyası. İyi amaçla yapılabileceği gibi (örneğin sosyal medya üzerinden tepkiyle bir kadının öldürülmesini gündemde tutma, yurttaşların öldürücünün tutuklanmasını isteme) çoğunlukla kötü anlamıyla ağır basar.

Toplu(ca) dışlama, karalama, topa tutma ya da yoğa çıkarma gibi bir şey olmalı
  • 0

mehmetö
Mehmet
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 163

İletigönderen mehmetö » 27 Tem 2020, 02:14

Redditte birkaç kullanıma denk geldim hedef gösterme illa gerekmiyormuş, bildiğimiz internet üzerindeki linç etmekmiş (gerçek anlamından uzak kullanımı). "Topa tutma" için mecaz anlamında "kötü eleştiri amaçlı saldırmak" diyor, bilemiyorum adalet sağlamak için yapılan için de kullanılabilir mi? Yoksa bir anlamdaş söz bulalım.

"X is getting cancelled..." yerine "X, televizyonda söyledikleri için topa tutuldu." biçiminde kullanıyoruz biz zaten. "Cancel culture" ayrı bir ad gerekir mi bilemiyorum, söylem içerisinde anlatılabilir belki "rakibini ortadan kaldırma" gibi.
  • 0

mehmetö
Mehmet
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 163

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 9 konuk

Reputation System ©'