Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

akusmatik, de-acousmatizing, ...

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

akusmatik, de-acousmatizing, ...

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 14 Ağu 2020, 14:36

Ablamın yazdığı makalede (kent ve bölge tasarımı ile ilgili) geçen acousmatic / acousmatizing ve de-acousmatic / de-acousmatizing sözcükleri için Türkçe sözcükler bulmam gerekiyor. Tanımlarını okuyunca bana pek bir şey belirmedi, yardım ederseniz sevinirim.

https://tr.qwe.wiki/wiki/Acousmatic_sound

Akusmatik ses görülmek neden bir menşeli olmayan duyulur sesidir. Kelime Akusmatik , Fransız gelen acousmatique , türetilmiştir Yunan kelimesi akousmatikoi filozofu deneme öğrenciler anılacaktır (ἀκουσματικοί), Pisagor ona dinlerken mutlak sessizlik içinde oturup bir arkadan yaptığı ders verecek istendi peçe veya ekran onlara kendi öğretilerine daha iyi konsantre yapmak için. Terimi acousmatique ilk Fransız besteci ve öncüsü tarafından kullanılmıştır musique concrète Pierre Schaeffer . Gelen Akusmatik teknikte , tek bir "örtü" arkasında ses duyar hoparlörler , kaynak neden görünmeyen kalmıştır. Daha genel olarak, herhangi bir ses, doğal ya da manipüle olup, sesin neden görünmeyen kalması durumunda Akusmatik olarak tarif edilebilir. Terim aynı zamanda Fransız yazar ve besteci tarafından kullanılmıştır Michel Chion filmde kapalı ekran sesin kullanımına referans. Daha yakın zamanlarda, makale içinde Uzay-form ve Akusmatik görüntünün (2007), besteci ve akademik Prof. Denis Smalley Schaeffers' Akusmatik kavramların bazıları genişlemiştir. 2000'li yana terimi Akusmatik sabit medya kompozisyonu ve parçalara atıfta bulunmak için özellikle Kuzey Amerika'da, kullanılmıştır.

Bir sesin kaynağı ilk görüldüğü ve ardından "acousmatized" olduğu, veya ses kaynağı ile başlangıçta Akusmatik geçerli: Fransız filmi ses teorisyeni Michel Chion (1994) 'a göre sinemada, Akusmatik durum iki farklı şekilde ortaya çıkabilir sonradan ortaya ediliyor. İlk senaryo baştan belli bir görüntü ile bir sesin dernek, Chion bu çağrıları verir görsel (Schaeffer olarak anılacaktır Ne sesi direkt ses). Bu durumda "bir görüntü ile tespit demythologized, sınıflandırılmış" bir "somutlaşan" sesi haline gelir. İkinci örnekte ses kaynağı tansiyonu arttırıyor, bir süre örtülü kalır ve daha sonra, genellikle gizem ve gerilim bazlı sinemada kullanılan bir dramatik özellik ortaya okunur; Bu sesin "de-acousmatizing" başlangıçta gizli kaynağın etkisini (Chion 1994, 72) sahiptir. Chion (Chion 1994, 73) "gözlendi ve Akusmatik arasındaki karşıtlık ekran dışında alan temel görsel-işitsel kavramı için bir temel sağlar" olduğunu belirtmektedir.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini

OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dérnek Üyesi
 
İleti: 1703
Katılım: 12 Nis 2018, 01:07
Konum: İstanbul
Değerleme: 1098

Ynt: akusmatik, de-acousmatizing, ...

İletigönderen mehmetö » 14 Ağu 2020, 17:57

Acousmatic sound: kaynağı görülmeden işitilen ses,bu sayede dinleyici dikkatini sesin kaynağı yerine işittiği duyunun içeriğine yani sese veriyor

Schaeffer remarked that: Often surprised, often uncertain, we discover that much of what we thought we were hearing, was in reality only seen, and explained, by the context (Schaeffer 1966: 93).

Diyor ki aslında işittiğimizi sandığımız birçok şey gerçekte bağlam tarafından görülüp açıklanıyormuş.
Sanrım adam burda yaşamımızda sesin kendisinden çok kaynağına odaklandığımızı anlatıyor(?)

The source of a sound is seen first and is then "acousmatized", or the sound is initially acousmatic with the source being revealed subsequently.
The first scenario allows association of a sound with a specific image from the outset, Chion calls this visualised sound (what Schaeffer referred to as direct sound).

In this case it becomes an "embodied" sound, "identified with an image, demythologized, classified".

In the second instance the sound source remains veiled for some time, to heighten tension, and is only later revealed, a dramatic feature that is commonly used in mystery and suspense based cinema; this has the effect of "de-acousmatizing" the initially hidden source of the sound (Chion 1994, 72). Chion states that "the opposition between visualised and acousmatic provides a basis for the fundamental audiovisual notion of offscreen space" (Chion 1994, 73).
Ya sesin kaynağı önce görülüp sonra acousmatize ediliyor ya da ses en başta acousmaatic olup kaynak sonradan gösteriliyor. İlk durum başlangıçtan beri ses ile görüntünün bağdaştırılmasını sağlıyor, Chion buna görselleştirilmiş ses diyor (Schaeffer ise "direkt ses" diyor(karşılıkları aşağıda verecem)). Bu durumda ses somutlaştırılmış/cisimleştirilmiş oluyor, bir görüntüyle tanımlanmış, sınıflandırılmış ve mitolojik unsurlardan, ifadelerden arıtılmış oluyor.

İkinci durumda ses kaynağı bir süre örtük kalıyor, gerilimi arttırmak için daha sonra gösteriliyor ve bunun başta gizli kalan ses kaynağını de-acousmatize etme etkisi var. Gizem ve endişe temelli cinemalarda kullanılan dramatik bir etki.

Chion diyorki görselleşmiş ve acousmatic arasındaki bu zıtlık, perde dışı alandaki temel ses ve görüntü kavramları için bir dayanak sağlıyor

Gelelim kavramlar için karşılıklara, aşağıda sezmek ve duymak eylemlerini perceive/algılmak anlamlarını temel alarak yazdığımı belirtmek isterim, bu anlamın nerdeyse yittiğini düşündüğüm için belirtmem gerekir diye düşündüm

Acousmatic sound: Kaynağı belgisiz,görülmeyen/duyulmayan/sezilmeyen ses
Acousmatize: Kaynağı duyuş/seziş/görüşten çıkarmak

Örnek:
"Sound is initially acousmatic" - İlk başta ses, kaynağı belgisiz,görülmez/duyulmaz/sezilmez durumda
"The source of a sound (is seen first and is then) "acousmatized" - Ses kaynağı duyuştan/sezişten/görüşten çıkarılıyor

De-acousmatic: Kaynağı belir(til)miş/sezdirilmiş/duyurulmuş/gösterilmiş
De-acousmatize: Kaynağı belirtmek/sezdirmek/duyurmak/göstermek

Üstüne biraz daha ekleyeceğim şimdilik bekletmiyim diye yayımlıyorum
  • 5

mehmetö
Mehmet
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 264
Katılım: 16 Ara 2019, 21:20
Değerleme: 243

Ynt: akusmatik, de-acousmatizing, ...

İletigönderen mehmetö » 15 Ağu 2020, 00:42

Acousmatic ses: Belgisiz/Nesnesiz ses
Acousmatize: Nesnesizleş-
Deacousmatic ses: Belgili/Nesneli ses
Deacousmatize : Nesnelen-

Belgili burda somut/göstergeli/simgeli demeli elle tutulur anlamında

"direkt ses" içinse doğru/düz demek garip geliyor, "gönü" var ama o da sözlükte yok

2.Referring to Pythagorean disciples who for years listened to his lectures from behind a curtain, unable to see him.
Bu anlama "Pisagor'un öğrencileri" diyelim

1.Belgisiz/Nesnesiz Ses
2.Psigaor öğrencisi

Şurda Bedensiz ses diyilmiş:
Bedensiz ses tüm sahneyi doldurur. Hayaletin sesi bu sahnede, akuzmatik bir ses olarak kurulur. Burada akuzmatik sese bir parantez açmak gerekecek. İnsanın duyduğu bir sesin kaynağını bulmaya, onu bir görünüşle eşleştirmeye meyilli olduğu söylenir (Chion, 1999: 5). Kaynağı bilinmeyen-yahut görünmeyen- bedensiz ses tekinsizi yaratır. Zira doğada sessiz bedene rast-lanır, fakat ses her zaman bir bedenden dışarı çıkmaktadır (Altman, 1980: 73). Akuz-matik (acousmatic) ses, işte bu tür bedensiz seslere verilen addır; duyulur fakat kaynağı görülmez.
...
Akuzmatik sesin izini sinemada süren Michel Chion, bedenleri hiçbir şekilde gö-rünmeyen ‘tam akuzmatik’ seslerin yanın-da, zaman zaman görünüşe çıkan-sinema diliyle çerçeve(frame)ye giren- akuzma-tik sesler de olduğunu belirtir (1999: 22). Sinemada çoğu örnekte akuzmatik ses, o ana kadar sadece ses olan bir karakterin fil-min bir anında görünmesi ile kurulurken, Hamlet’teki durum bundan farklıdır.

Seç beğen al ;)
  • 0

mehmetö
Mehmet
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 264
Katılım: 16 Ara 2019, 21:20
Değerleme: 243

Ynt: akusmatik, de-acousmatizing, ...

İletigönderen Danışman » 15 Ağu 2020, 02:16

öñeri Duyultu
Acousmatic

öñeri Duyultu Söz
Acousmatic voice

öñeri Duyultu Ses
Acousmatic sound

Ayrıca GTS'de şayia "yayılmış söz, yaygın söylenti, yaygın duyum" anlamı verilmiş.
  • 3

Danışman
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 80
Katılım: 14 Oca 2015, 23:35
Değerleme: 164

Ynt: akusmatik, de-acousmatizing, ...

İletigönderen datadeveb » 15 Ağu 2020, 02:34

Yeri gelmiş iken değineyim. Şu -matik, -masyon gibi eklerle biten sözcüklere kurallı gitmemiz gerekiyor. Böyle bölük pörçük karşılık verilmemeli.

Arapça - türkçe - ingilizce arasında bunlar denk düşürülmeli.
  • 1

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 2593
Katılım: 31 Tem 2018, 18:20
Değerleme: 1183

Ynt: akusmatik, de-acousmatizing, ...

İletigönderen mehmetö » 13 Oca 2021, 21:07

Danışman yazdı:
öñeri Duyultu
Acousmatic

öñeri Duyultu Söz
Acousmatic voice

öñeri Duyultu Ses
Acousmatic sound

Ayrıca GTS'de şayia "yayılmış söz, yaygın söylenti, yaygın duyum" anlamı verilmiş.


türedi
1. sıfat Kendisinden umulmayan bir biçimde sivrilmiş ve hakkı olmayan bir duruma gelmiş (kimse), yerden bitme, zıpçıktı
2. sıfat Nereden geldiği, nasıl ortaya çıktığı belirsiz, gerçek bir değeri olmayan
TTü: [ Ahmed Vefik Paşa, Lehce-ı Osmani, 1876] türedi: Huruc etmiş, asi
Esasen "kökeni belirsiz" anlamındayken Osmanlı tarih yazımında daima "isyancı" anlamında kullanılır.

Bunlardan ilham alarak "Acousmatic (sound/voice)" için kısaca "İşitildi (ses)"i sunuyorum, nereden geldiği/çıktığı belirsiz/belgisiz/alametsiz/aşikar ve muayyen olmayan ses, tersi "Belli ses"

Sözlükte duyultu şayia karşılığı sonradan mı verilmiş yoksa zaten öyle mi kullanılıyordu bilmiyorum ancak "türedi"gibi kullanılabilecekse nerden geldiği belirsiz his/sezgi/duygu için kullanılabilir

öñeri İşitildi ses
Acousmatic sound

öñeri Belli ses
Acousmatic olmayan ses
  • 0

mehmetö
Mehmet
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 264
Katılım: 16 Ara 2019, 21:20
Değerleme: 243


Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 12 konuk

Reputation System ©'