Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

astronot, kozmonot

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: astronot, kozmonot

İletigönderen bilimdan » 11 Şub 2021, 22:13

Türkeröz yazdı:Onların bizim Türkçemizle ilgileri yok. Amaçları yalnızca bizim Türkçemizi bozmaya çalışmaları.
TDK sözlüklerinde eksik anlam olabilir, yanlış anlam olabilir. Neden tek kaynak TDK imiş gibi yorum yapıyorsunuz?

Bakın TDK sözlüğünde yıllardır yer alan bir hata:
TDK sözlük.png
Karşılaştırmalı Türk Lehçeleri Sözlüğü'nün eski formatında da bu hata vardı, format değiştikten sonra da aynı hata var.
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 111

İletigönderen bilimdan » 11 Şub 2021, 22:33

Bu arada dünya dillerinde hava/gök/sema/uzay/boşluk/zaman/fırsat/talih gibi anlamların aynı sözcüklerle ifade edildiği birçok örnek mevcuttur.
bulgarca vreme.png
bulgarca vreme.png (8.95 KiB) 323 kéz görüntülendi
tiempo.png
tiempo.png (7.22 KiB) 323 kéz görüntülendi
felek.png
felek.png (11.49 KiB) 323 kéz görüntülendi
Bunları uçur ile kıyaslarsanız sözcüğün uzay/evren anlamı şaşılacak bir şey değil.
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen bilimdan » 12 Şub 2021, 00:46

turçef.png
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen bilimdan » 12 Şub 2021, 12:10

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım astronot için öz Türkçe olmayan fezagir sözcüğünü gündeme getirmiş.
fezagir.png
Bu sözcük zaten Pamukkale Sözlükte vardı ama öz Türkçe değil diye burada bahsetmeyi düşünmemiştim.
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Türkeröz » 19 Şub 2021, 01:34

bilimdan yazdı:
Türkeröz yazdı:Onların bizim Türkçemizle ilgileri yok. Amaçları yalnızca bizim Türkçemizi bozmaya çalışmaları.
TDK sözlüklerinde eksik anlam olabilir, yanlış anlam olabilir. Neden tek kaynak TDK imiş gibi yorum yapıyorsunuz?

TDK sözlük.png
Karşılaştırmalı Türk Lehçeleri Sözlüğü'nün eski formatında da bu hata vardı, format değiştikten sonra da aynı hata var.

Sizin gösterdiğiniz de kaynak bile değil. Yalnızca, kaynak gibi gösterdiğiniz reklam. TDK'de eksikler yanlışlar olsa bile en azından yalan, sahte yok.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 667

İletigönderen bilimdan » 19 Şub 2021, 20:18

Türkeröz yazdı:
bilimdan yazdı:

TDK sözlük.png

Sizin gösterdiğiniz de kaynak bile değil. Yalnızca, kaynak gibi gösterdiğiniz reklam. TDK'de eksikler yanlışlar olsa bile en azından yalan, sahte yok.
Buzulkuşu sözcüğünü penguen anlamında değil de Diuca speculifera anlamında sözlüğe aldıkları için her gördüğünde bu sözlüğe saldırmaya devam mı edeceksin? Senin başka bir kriterin var mı?
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen BoZCiN » 20 Şub 2021, 02:18

Uzaya çıkacak herkes astronot/kozmonot/taykonot mu yoksa o aracı kullanan çalışanlar mı bunlar. Yani her uzay yolcusuna denmeyecekse, uzayda sürüş işlemi yapacaklar için kullanılacaksa

sürmen denilebilir mi?

öñeri sürmen
astronot, kozmonot, taykonot
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 217

İletigönderen Türkeröz » 20 Şub 2021, 17:31

Penguen anlamında ekleseniz bile beni susturamazsınız. Tüm düzmecelerinizi, eğrilerinizi, eksiklerinizi, yalanlarınızı, yanlışlarınızı.. eleştireceğim söyleyeceğim.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen bilimdan » 20 Şub 2021, 19:58

Türkeröz yazdı:Penguen anlamında ekleseniz bile beni susturamazsınız. Tüm düzmecelerinizi, eğrilerinizi, eksiklerinizi, yalanlarınızı, yanlışlarınızı.. eleştireceğim söyleyeceğim.
Başka bir kriterin yok işte. Buzulkuşu senin uydurduğun anlamda değil de başka bir anlamda sözlükte yer aldığı için o sözlükte bulunan başka karşılıklara da karşı çıkıyorsun.
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Türkeröz » 20 Şub 2021, 22:30

uçur ne demek? - 1 sözlük, 1 sonuç.
Kişi Adları Sözlüğü
Uçur anlamı Köken: T.
1. Vakit, an, 2. Fırsat. 3. Mevsim.
1. Vakit, an, 2. Fırsat. 3. Mevsim.

bilimdan yazdı:Bu arada dünya dillerinde hava/gök/sema/uzay/boşluk/zaman/fırsat/talih gibi anlamların aynı sözcüklerle ifade edildiği birçok örnek mevcuttur.
bulgarca vreme.png
tiempo.png
felek.png
Bunları uçur ile kıyaslarsanız sözcüğün uzay/evren anlamı şaşılacak bir şey değil.

Ben size bizim dilimizde sizin gösterdiğiniz anlamda sözcük olmadığını gösteriyorum, siz ise gidip yine her zamanki gibi bizim dilimizden değilde başka dilden konuşuyorsunuz.

GÜNCEL TÜRKÇE SÖZLÜK
vakit, -kti
Arapça vaḳt
1. isim Zaman:
"Mevsim mütehayyil, vakit akşamdı Bebek'te." - Yahya Kemal Beyatlı

2. isim Bir işe ayrılmış veya bir iş için alışılmış saatler:
Yemek vakti. Şimdi bunun vakti değil.

3. isim Çağ:
Vaktin bilginleri.

4. isim Belirlenmiş olan zaman:
"Kâhya, vakit gayri Süleyman, haber saldık gelecekler, pamuklar da kıvamına geldi, demişti." - Samim Kocagöz

5. isim Zaman anlatan kelimelere belirtilen durumunda geldiğinde `iken` anlamı veren bir söz.

6. isim, mecaz Geçim, para bakımından elverişli durum:
Onun bu kadar para vermeye vakti yok.

BSTS / Uygulayım Terimleri Sözlüğü
an anlamı İng. pure Osm. saf Fr. pur
kimya: Bir kimyasal özdeğin yabancı özdeciklerden arınmış niteliği.
BSTS / Yöntembilim Terimleri Sözlüğü
an anlamı İng. mind Osm. zihin
Olay, nesne ya da durumlar karşısında kavramsal ayrıştırma ve birleştirme işlevinde bulunan üst yeti.
BSTS / Zanaat Terimleri Sözlüğü
an anlamı
İki tarlayı birbirinden ayıran toprak sınır. (Ulucak *Eşme -Uşak; Beyağıl *UIukışla -Niğde)
Güncel Türkçe Sözlük
an anlamı
(I) is. (a:nı) Zamanın bölünemeyecek kadar kısa parçası, lahza.
an anlamı
(II) is. hlk. İki tarla arasındaki sınır.
an anlamı
(III) is. Zihin: An bulanıklığı. An yorgunluğu.
İngilizce - Türkçe
an anlamı
bir
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
an anlamı
1. İki tarla arasındaki sınır, set şeklindeki ayrıntı. 2. Saçın ayrılma çizgisi, yiv. 3. Bahçe içinde suyun birikmesi için yapılan toprak set. 4. Eklem, mafsal, boğum. 5. Baldır, diz, incik. 6. Elde, avuç ile bilek arasındaki şişkin yer. 7. Hayvanlarda dişlerin üst tarafında veya damakta çıkarak ot yemelerine engel olan şişlik, et parçası. 8. Yaprak, sap veya dalın gövdeye bağlandığı yer, budak. 9. Aşıda kullanılan çeliğin, aşılanan ağaç dalına değdiği yerdeki boğum: Bu çeliğin anı iyi değil. 10. Birşey üzerinde yapılan çentik, yontuk. 11. Don ve pantolonlarda iki bacak arasındaki kısık yer, ağ, bu kısma konulan üçgen şeklindeki parça: Donun anını sarkık yapmışsın.
an anlamı
1. bakınız» anız(I)-1. 2. Yapraklardaki damar. 3. Ağaç özü. 4. Su.
an anlamı
1. Alın, baş: O hayırsız evlattan annıma gün mü değecek sanki. 2. Karşı, ön.
an anlamı
1. Fırsat, elverişli durum: Anını buldun, elinden geleni yap. 2. İşte, işte burada.
an anlamı
Ekinin biçildikten sonra tarlada kalan köklü sap kısmı.
Çiftepınar *Mersin -İçel

añ anlamı
1. Bahçe, tarlasının. 2. Tarla.
an anlamı
Hayvan damağı.
Dereçine *Sultandağı Afyon

an anlamı
(< Ar. ân) an, çok kısa zaman parçası
an anlamı
Ağrı
Edirne

an anlamı
Tarla sınırı (Çayağzı)
Kırşehir

an anlamı
İki tarlayı ayıran tümsekleşmiş toprak
Uşak

an anlamı
Enstantane, an
Artvin Yusufeli Uşhum köyü

Güncel Türkçe Sözlük
fırsat anlamı
is. Herhangi bir şey için en uygun zaman, uygun durum veya şart, vesile, okazyon: "Önce istemedim, sonra düşününce bunun evden kurtulmam için bir fırsat olduğunu anladım." -A. Ümit.

BSTS / Gökbilim Terimleri Sözlüğü
mevsim anlamı İng. season Alm. Jahzeszeit Fr. saison
Güneş'in yıllık devinmesinde eşlek ile dönenceler (yaz ve kış dönenceleri) arasında geçirdiği zaman aralıklarının her biri . Bir yılda dört mevsim vardır: İlkbahar, yaz, sonbahar, kış.
BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
mevsim anlamı Fr. saison
(coğrafya)
Güncel Türkçe Sözlük
mevsim anlamı
is. 1. Yılın, güneşten ısı, ışık alma süresi ve dolayısıyla iklim şartları bakımından farklılık gösteren dört bölümünden her biri, sezon: "Bütün bir mevsim vur patlasın çal oynasın, eğlenildi." -S. F. Abasıyanık. 2. Bazı atmosfer olaylarının en çok belirdikleri zaman: Yağmur mevsimi. Fırtına mevsimi. 3. Herhangi bir ekimin yapıldığı veya bir ürünün yetiştiği dönem: "Kütahya'ya bir kiraz ve Bursa'ya bir şeftali mevsiminde gitmiştim." -A. Gündüz. 4. Herhangi bir şeyin etkinlik dönemi, sezon: Tiyatro mevsimi. 5. Zaman, dönem, çağ: "Sevda mevsimi gelince kuşlar bin türlü teranelerle minimini göğüslerini yırtarlar." -R. N. Güntekin. 6. mec. Yaşam bölümü: Yaşamın kış mevsimi yaşlılıktır.
Kişi Adları Sözlüğü
Mevsim anlamı Köken: Ar.
Yılın, iklim koşulları bakımından farklılık gösteren dört bölümünden her biri.
Türkçe - İngilizce
mevsim anlamı
isim
1) season
2) tide
sıfat
1) etesian
mevsim eş anlamlısı
sezon
is. 1. Mevsim. 2. Belirli bir süre: "Böylece tiyatro sezonu hakkında insan yarım saat içinde fikir edinebilmiş oluyor." -H. Taner. 3. Genellikle sporda belli bir etkinlik süresi.

Bunların hiçbirinde sizin uydurduğunuz yok, gerçekte.

Sizin gibi yalancı değilim. Size dedim penguen anlamında olduğunu itiraf etseniz bile art niyetli tavırlarınıza susmayacağım. Nitekim şu an bile itiraf ettiniz. Siz benim emeğimi sırf sizin iç yüzünüzü belli ettiğim için yok etmeye çalıştınız. Şimdi o itirafınızı da etmedik diye yine kaçarsanız. Siz benim kriterim olmadığını sanın ya da yokmuş gibi izlenim verin ancak benim kriterlerim sizden kat kat iyi.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen AliTurkhan » 21 Şub 2021, 02:25

Gök kelimesinin uzay anlamı da var biliyorsunuz. Gökçü diyebiliriz .Ya da yıldızcı diyebiliriz . Dilimizde mis gibi cı , ci eki var. Çok zorlama türetimler yapmayın sırf Türkçe olacak diye . İşlevi konusunda oydaş olunan ekler üzerinden türetimler yapalım. Aksi takdirde dil devrimi dönemi hatalarını tekrarlamış oluruz. Uzaycı da denilebilir ama yanlış türetim .
  • 0

AliTurkhan
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 22

İletigönderen AliTurkhan » 21 Şub 2021, 02:26

Yıldızcı ya da gökçü iyi. Yanlış türetimler yapmayalım
  • 0

AliTurkhan
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 22

İletigönderen bilimdan » 21 Şub 2021, 14:47

Türkeröz yazdı:Alıntıda bir şey yok, Birtakım boş laflar, bla bla bla, onları çıkartıyorum
Bak Türkeröz, sana dediğim gibi TDK sözlükte de eksikler ve hatalar var. Zaten senin anlayışına göre yarın bir gün TDK sözlüğüne buzulkuşu sözcüğü Diuca speculifera anlamında alınsa herhalde ona da karşı çıkmaya başlayacaksın. Sen bu tartışmalara her girdiğinde senin karşına buzulkuşu "penguen", çevircek "telefon", vb. dandik uydurmaların çıkabilir. Onun için altından kalkamayacağın tartışmalara girip sağa sola sataşmayı bırak. Ne dilden anlıyorsun, ne sözlükçülükten.
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Türkeröz » 21 Şub 2021, 18:00

TDK'de sizin art zihniyetinizdeki çakma sözcükler olmadığı için böyle davranıp konuşuyorsunuz. Sizin çakma sözlüğünüz alıntıda yaptığınız gibi gerçekleri çarpıtıyorsunuz. Benim karşılıklarıma istediğiniz kadar söz edebilirsiniz, ancak sizinkiler gibi kıytırık değil. Dilden de sözlükçülükten de anlamayanlar sizlersiniz. TDK'ye geldi mi atıyorsunuz, sizin kıytırık sözlüğünüze geldi mi de eleştirileri kaldıramıyorsunuz. Sizinkiler kıytırıklar. Kendinizi de o kıytırıklarınızı da mükemmel sanmayın.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 41 konuk

Reputation System ©'