Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Niyet

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: Niyet

İletigönderen datadeveb » 03 Kas 2018, 21:26

Tanımlamama bakarsanız birinde bulunma durumu tanımı yapmışım diğerinde ise başka anlamda tanım yapmışım. Yaptığım tanımlamalar doğru mu değil mi diye sorarken siz kökenleme gibi bir şey yapmadığımı söyleyerek yanlış neticelere vardığımı öne sürüyorsunuz.

Gösterdiğim benim anladığım sesler arası anlam dengesidir.

Kökene gidecek olursak üsterdi sözcüğü DLT'de var. [üstün gelmek için yarıştı.] diyor. Buradan da türemiş olabileceğini düşünenler çıkar belki. İşte seslerin il olduğu anlam etkilerinde bir sesin değişmesiyle kök sözcük ne anlama eriyor onu belirlemek bir çit koymaksızın kök sözcüklere türkçe seslerin büründüğü anlam dengelerine dayanarak anlam türetilmesi gerçekleşecektir. Eklerle öğden zaten :deneme bolca sözcük türetiyoruz. Ancak sözcükleri diğer dillerden anlamsal olarak alıp kökleştirmek olmaz. Ses dengesinin yoğrusunu çıkarmamız gerekiyor.

Eski Türkçe: üstin [ Kaşgarî, Divan-i Lugati't-Türk, 1073]
andan üstin: fawḳahu (...) üsteldi [arttı] (...) üstek [fazlalık] (...) üsterdi [üstün gelmek için yarıştı]

Üst ile ilgili bir açıklama
Orta Türkçe üst "önde veya yukarıda olan" sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Eski Türkçe üstin sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Türkçe üz- veya yüz- "öne veya üste çıkmak" fiilinden Eski Türkçe +Ut ekiyle türetilmiştir.

üz ve iz arasındaki anlam ayrımı nedir? ü ile i seslerinde görülen etkiler nelerdir? Türkçe konuşmada anlamları nereye kaydırır, büker, eğer, çizer, sürükler...?

i'den sonra gelen sesler i anlam bütüntekini ne biçime sokar? il, iz, iş, iç, in, ik, im, iğ, ip, it....
ü'den sonra gelen sesler ü anlam bütüntekini ne biçime sokar? ül, üz, üş, üç, ün, ük, üm, üğ, üp, üt...

gibi şeyler üzerinde uğraşıyorum.

Yaptığım anlam önerilerinin biri işaret etmeyle ilgili diğeri eylemi yapmakla ilgili... Anlamını tanımlama çalışmasının doğru olup olmadığının belirtilmesini bekledim. Bu bakış açıları seslerin nerede ne zaman ne durumda algılandığı konusunda benim açımdan yararlı oluyor. Sonra kullanılmayan seslerin anlamlarına ermek daha kolaylaşıyor.

İlgilenmek isteyenler için bir yazı
http://dergipark.gov.tr/download/article-file/387765
  • -5

En soñ datadeveb tarafından 03 Kas 2018, 21:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 307

Ynt: Niyet

İletigönderen kuluduk » 03 Kas 2018, 21:46

Her defasında o kadar uzun ve alakasız şeyler yazıyorsunuz ki inanın zahmet çekip hepsini okuyamıyorum. İşte ile iste- arasındaki mukayeseniz ile ilgili olarak yazdığım yoruma birbirinden alakasız onlarca kelime ile cevap yazmışsınız. Böyle karmaşık açıklamalar yazmak yerine mümkün olduğu kadar çok araştırma yapıp adrese teslim açıklamalar yaparsanız forumda bu kadar bilgi kirliliği olmayacaktır diye düşünüyorum. Yoksa halk etimolojisinin dibine vurmaya devam mı edeceksiniz?
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 185

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 12 konuk

Reputation System ©'