Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

kağıt

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: kağıt

İletigönderen Oktay D. » 26 Ara 2019, 20:48

TürkçeSözlük78 yazdı:Şimdi düşününce bet, kâğıt ve yaprak sözcükleri arasında ben de pek bir fark göremiyorum. Kâğıt yerine yaprak ya da bet denilebilir bence. Başka bir sözcüğe gerekeceğini düşünmüyorum. Kesinkes yeni bir nen istersek de yukarıda bir ulduzever'in önerdiği betçe sözcüğünü kullanabiliriz diye düşünüyorum.

bét (yüz, yüzey) sözcüğü, yaprağıñ/kağıdıñ tek bir yüzünü bélirtebilir. Ayrıca kayanıñ, yériñ, insanıñ da béti olur. O yüzden yaprak/kağıt ile bét arasında ciddi bir ayrım var: bir yaprakta iki bét vardır.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5649

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 26 Ara 2019, 21:06

Evet ancak kimi kullanımlarda kâğıt anlamına bürünebiliyor: "Oradan bir bet uzatsana"
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 845

İletigönderen Oktay D. » 26 Ara 2019, 21:13

Ancak bu gérçek añlamı déğil. Bu tür durumlara ad aktarması déniyor.

Örneğin sınıfa sordum tümcesinde sınıf sözcüğü sınıftaki kişiler añlamında bir ad aktarmasıdır. Yoksa dört duvardan oluşan bir dersliğe soru soramayız. Yine oradan bir sayfa uzatsaña tümcesinde de istemci, kağıdıñ sayfasına géreksinim duyuyor. Sayfayı kağıttan çekip çıkarıp birine uzatamayız soñuçta (yaprağı bir Möbius şeridi Möbius şeridinde tek bét/yüzey vardır. ne çevirirseñiz belki uzatabilirsiñiz! ;D ).
  • 10

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5649

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: MSN [Bot] ve 9 konuk

Reputation System ©'