Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

tavsiye, teklif

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: tavsiye, teklif

İletigönderen mehmetö » 04 Nis 2021, 02:27

"önermek" sözünün "ön+Ar-" ile kurulduysa, öne geçmek anlamında olduğunu, tavsiye etmek anlamının yanlış olduğunu bildiririm.

"Musa döndü, ol mecusi yolda Musa'ya önerdi" (Müz. XV. 249) Tarama Sözlüğü: ".. o zerdüşt yolda Musa'ya ön oldu"

Tavsiye etmek için "salık vermek"i uygun görüyorum. Örnek olarak "Önerilen ayarlar" söyleminde ayarlar sunulan anlamında değil uygun/elverişli olduğu bildirilen anlamındadır.Demeli Yutubun size "önerdiği" videolar "salık verdiği"dir

Google Çeviri Kırgızca "propose marriage"(evlilik teklif etmek) için "nike sunuştoo" (nikah sunuşlama?) diyor
"marriage proposal" için "üylönüü sunuşu"(evleni sunuşu) diyor. "Evlenme sunmak" olabilir

arıduruturkce.org derneği
teklif için sorama(sorma), ötünme
Önerge için Sunuş
Öneri için Sunuş, Ötünç
Önermek için Ötünç söylemek, Sunuş girdirmek (öne sürmek için sanırım)
Tavsiye için Geneş, Geneş verme
demiş
  • 0

Düz çeviriyi görende etim dökülür
mehmetö
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 291

Ynt: tavsiye, teklif

İletigönderen Jakoben » 04 Nis 2021, 02:41

mehmetö yazdı:"önermek" sözünün "ön+Ar-" ile kurulduysa, öne geçmek anlamında olduğunu, tavsiye etmek anlamının yanlış olduğunu bildiririm.

"Musa döndü, ol mecusi yolda Musa'ya önerdi" (Müz. XV. 249) Tarama Sözlüğü: ".. o zerdüşt yolda Musa'ya ön oldu"

Tavsiye etmek için "salık vermek"i uygun görüyorum. Örnek olarak "Önerilen ayarlar" söyleminde ayarlar sunulan anlamında değil uygun/elverişli olduğu bildirilen anlamındadır.Demeli Yutubun size "önerdiği" videolar "salık verdiği"dir

Google Çeviri Kırgızca "propose marriage"(evlilik teklif etmek) için "nike sunuştoo" (nikah sunuşlama?) diyor
"marriage proposal" için "üylönüü sunuşu"(evleni sunuşu) diyor. "Evlenme sunmak" olabilir

arıduruturkce.org derneği
teklif için sorama(sorma), ötünme
Önerge için Sunuş
Öneri için Sunuş, Ötünç
Önermek için Ötünç söylemek, Sunuş girdirmek (öne sürmek için sanırım)
Tavsiye için Geneş, Geneş verme
demiş

Esenlikler.

"Salık verdiği"nin yanında yerine göre "salıkladığı"nı da işletebileriz. Demeli önerilen ayarlar yerine salıklanan ayarlar déyilebiler. Yerine göre de sana şunu salık vererim de déyebileriz. Tıpkı bugün de yanıt vermek u "yanıtla"yı işletiyoz.

Uğrola.
  • 3

Jakoben
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 5

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 23 konuk

Reputation System ©'