Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Geek / Nerd

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: Geek / Nerd

İletigönderen hwpplayer1 » 11 Ara 2016, 15:01

kuluduk yazdı:Azerbaycan Türkçesinde qanmaz diye bir söz var. Bu söz nerd gibi ahmak anlamını içeriyor (qanmaq «anlamak» anlamında olduğu için «anlamayan» manasında) bunun yanında bizdeki kanmak eylemindeki anlam da göz önünde bulundurulduğunda nerd sözünün «One who has an intense, obsessive interest in something.» manasını da karşılayabilir (kanmaz: doymayan; yetinmeyen, iktifa etmeyen).

Geek anlamında kurt sözcüğü kullanılıyor: computer geek «bilgisayar kurdu» gibi.

<<bilgisayar kurdu>> bence güzel bir terim. gel gelelim taş yerinde ağırdır. yani nerd iyi anlam da taşıyabilir kötü anlam da taşıyabilir. "pejorative" anlam da taşıyabilir. bence birden fazla anlamına uygun Türkçeleştirme yapmalıyız.
  • 3

özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum
Üyelik görseli
hwpplayer1
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 7

İletigönderen Türkeröz » 12 Eyl 2019, 12:29

geek: delisi
bilgisayar delisi, oyun delisi, dizi delisi...

nerd: bilmeliyimcisi, çalışmalıyımcısı
Türkçe bilmeliyimcisi, fizik çalışmalıyımcısı...
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 549

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 13 Eyl 2019, 18:44

Bence bu geek ve nerd kavramları bizim bileneğimizde (kültürümüzde) olmadığından dolayı bunları Türkçeleştirmemize o kadar da gerek yok. Bu kavramlar dilimizde olsa n'olur olmasa n'olur? Zâten çoğu insan bu kavramlara konuşurken gereksinmeyecek.
Öte yandan bizim bileneğimizde çok ders çalışanlara söylenen "inek" sözcüğü vardır. Bunun yeterli olacağını düşünüyorum. Computer geek yerine bilgisayar ineği ya da bilgisayar ilgilisi (bilgisayar merâklısı diyeceğim ancak merâk sözcüğü Türkçe değil...) denilebilir.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 766

İletigönderen Oktay D. » 13 Eyl 2019, 19:37

Ekinimizde ve geleneklerimizde olmasına gérek yok, şu ânda sıkça kullanılan ve karşılaşılan kavramlar. Eñ basitinden okuduğumuz kitaplarda, izlediğimiz dizilerde, aldığımız çizgi romanlarda var. Öte yandan çevremizde de birçok nerd/geek var, özellikle üniversite okumuş kitlede. Ben kendim çocukluğumdan béri nerd ve geek biriyim, kendimi târif éderken İngilizcesini mi kullanayım?

computer geek yérine bilgisayar kurdu diyoruz (yukarıda da söylenmiş); çocukluğumda PCnet, CHIP online gibi dérgilerde bu karşılık kullanılırdı, bugün de kullanılıp añlaşılıyor.
  • 3

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5257

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 11 konuk

Reputation System ©'