Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Merkez

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: ortay

İletigönderen Toygun » 14 Oca 2012, 14:01

Baturalptürk yazdı:Evet, adı geçen şahıs haddini aşan sözleri nedeniyle özür dilemelidir. Ne yazık ki, bu şahıs yüzünden sitenin üslubu ve nezaheti bayağılaşmıştır. Çoğu iletide yazdığı yakışıksız ve hakaret içeren sözlerin sayısı hududu aşmıştır. Her ne kadar 'üslubum böyle' diyerek komik bir gerekçeyle özür dilese de bu özürler hep lafta kalmış, ileriye dönük bir gelişmeye vesile olmamıştır. Tövbe, özür dileme gibi kavramlar, o anki buzları eritmek için değil; hatalı bir huyu düzeltmek için bir başlangıç anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, bu konuda da kendisinden esaslı ve amacına uygun bir özür bekliyorum, bir daha da böyle sözleri işitmeyi arzulamıyorum.

Katılıyorum.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1239

İletigönderen Bengitaşlarındili » 14 Oca 2012, 14:23

Kuşhan yazdı:
Bengitaşlarındili yazdı:...
Delinin biri Ortay diye bir söz üretmiş onu saklamak için bin akıllı seferber oluyor.
...

Oktay D. yazdı:
...
Dipçe:
Atatürk'ün 1936'da yazdığı "Geometri" kitabında kendisi tarafından türetilen ve bugün kullanılan "açıortay" ile "kenarortay" sözcüklerindeki "ortay" sözcüğü "merkez, merkezden geçen" anlamında bir geometri terimi olarak kullanılmıştı.

Bu iletiyi göndermek istemezdim ancak sözlerinizin nerelere varacağını görmeniz gerekir.
Sözün Gazi tarafından türetilmiş olması sözü yanlış olmaktan kurtarmıyor, söz Atatürk tarafından türetildi diye kutsallaşmıyor, benim sözün Atatürk tarafından türetildiğini bilmeden " delinin biri..." demem, Atatürkü deli yapmıyor. Delinin biri sözüyle kimse şahsen delileştirilmiyor, oradaki anlam başka. Deyimlerle aram pek iyi değil, olabildiğince kaçınırım kullanmaktan, çünkü yanlış kullanıyorum. Bu denemem de başarısız olmuş görünüyor. Elbirliği içinde bana cephe alıyorsunuz, tepkiniz bana, tarzıma, sözlerime, duruşuma, dil konusunda ortaya koyduğum düşüncelere ve gerçeklere değil.
Baturalptürk yazdı:Evet, adı geçen şahıs haddini aşan sözleri nedeniyle özür dilemelidir. Ne yazık ki, bu şahıs yüzünden sitenin üslubu ve nezaheti bayağılaşmıştır. Çoğu iletide yazdığı yakışıksız ve hakaret içeren sözlerin sayısı hududu aşmıştır. Her ne kadar 'üslubum böyle' diyerek komik bir gerekçeyle özür dilese de bu özürler hep lafta kalmış, ileriye dönük bir gelişmeye vesile olmamıştır. Tövbe, özür dileme gibi kavramlar, o anki buzları eritmek için değil; hatalı bir huyu düzeltmek için bir başlangıç anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, bu konuda da kendisinden esaslı ve amacına uygun bir özür bekliyorum, bir daha da böyle sözleri işitmeyi arzulamıyorum.
Benim haddimin kontrolörü, denetmeni sizi mi tayin ettiler? Sitenin üslubu monşerler arasında nezaket yarışmsı halineydi, Sitenin üslubu Türk dilciliğini tamamen Anadolunun yerel sözlerine ve UYDURUKÇULUĞA yaslanmıştı. Kafanızdan gelişigüzel  atığınız sözlerle beyin mastürbasyonu halindeydiniz.  Şimdi biri sizi uyandırdı, sizlere Türkçenin gerçeklerini hatırlattı diye zevk haliniz yarıda mı kaldı ? Oy oy oy çok üzüldüm. Bir de utanmadan özür beklediğini yazmış, çok beklersin. Ben özür dilemeyi bilmiyor değilim, her özrümde içtendir ve gerektiği için dilenmiştir. Ama ben bin defa da densiz üslup, sert çıkışlarım, kimi kez hakarete varan sözlerim için özür dilesem de sizler, UYDURUKÇULUKtan gıdım adım atmadınız geri,  Bir kere dahi bir söz için diğer Türk halkları şunu diyor, sözünü görmediğim insanlar, şimdi bana sitenin nezahetinen bahsetmemeli. Türk dili deyip, Uydurukçuluktan başka bir şey yapmayan, diğer Türk dillerine yan dahi bakmayan bir dil sitesinin nezahetinden söz etmek garipliktir. Bu siteye görk katan, nezaket katan ingichkanın ve benim bu siteye taşıyıp tartıştığım, tartıştırdığım sözlerdir, şimdi bana posta koyan uydurukçuların değil. Bu noktada sizlere sonuna kadar karşı duracağız, Türk dili sizlerin insafına bırakılmayacak kadar önemlidir.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Bengitaşlarındili » 14 Oca 2012, 14:29

Toygun yazdı:

Katılıyorum.
Sen de mi Brütüs, senden beklemezdim.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Baturalptürk » 14 Oca 2012, 15:13

Fikir savunmak başka iştir, özlük haklarına hakaret ayrı şeydir. Ne yazık ki, bunları birbirinden ayırt edemiyorsunuz. Ayrıca, kimse sizin savunduklarınızı savunmak zorunda değil. Biri çıkar Uydurmacılığı savunur, size ne düşer? Fikir tartışması yapmak düşer, onun kişiliğine yönelirseniz bu sizi haksız duruma düşürür. Tıpkı şimdi olduğu gibi. Benim fikriyatım ne sizin tanımladığınız gibidir ne sizin sözleriniz benim rahatımı kaçırmıştır ne de beni birileri kontrolör tayin etmiştir. Ne kadar mesnetsiz sözler sarf ettiğiniz buradan belli. Sizin laflarınız da beni zerrece etkilemiyor. Yalnızca, çevreye savurduğunuz ahlak ve adap dışı laflarınız  nedeniyle sitenin değer kaybına uğraması beni üzüyor.

Unutmayın ki, ben özrü kendim için istemedim. Ben o özrü, pespaye ve hakaretamiz üslubunuzdan dolayı sizin düzelmeniz için istedim. Yoksa, dünyada sizin gibi söven sayısız insan var. Biri daha erkân adap bilen biri olsun istediğimiz içindir çabamız. Yok ben gayrimedeni tavrımı sürdüreceğim diyorsanız elden bir şey gelmez, sizin seçiminizdir.
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 59

İletigönderen fankibiber » 14 Oca 2012, 16:26

fankibiber yazdı:Şehrin ortayı: Şehrin coğrafi olarak tam ortası, coğrafi konum.

Şehrin özeği: Şehrin toplumsal, yönetimsel ma ekonomik açıdan eñ gelişmiş yeri.

Artık uyuyabilirim.

Bir ekleme daha:

Şehrin ortası: An itibariyle kalabalık ma canlı bir kişi topluluğuna iye şehir bölgesi. Bir önceki iletide verdiğim örnek: Şehrin ortasında vurdu herifi.

Alıñ işte, şehir merkezi derken üç ayrıma birden ulaştık.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen Bengitaşlarındili » 14 Oca 2012, 16:52

Baturalptürk yazdı:Biri çıkar Uydurmacılığı savunur, size ne düşer?

Öyle biri çıkamaz, çıkarsa gitsin kendine yapay bir dil kursun, benim dilim onun oyun alanı değil. Bana ne düşer? Dilimi ve değerlerimi onun uydurukçuluğuna karşı savunmak, sonuna kadar da savunacağım.
Hal belki birileri " bu adam konuşmayı, yazmayı bilmiyor. Edep ve nezaket gereğine uymuyor diye beni kınayabilir, Varsın kınasın. Elbette Türkçe için sözlerimin doğruluğunu sezecekler ama sizin gibi üsluba takılı kalacaklar, ziyanı yok. Şu halde de ben amacıma ulaşıyor ve uydurukçuların foyasını ortaya çıkarıyor olacağım. Sizin sıkıntınız, benim terbiyem, edebim falan değil, bu! Aslında bunun dışında da bir edepsizliğim, hakaretamiz sözüm yok. Siz buna edepsizlik ve hakaretamiz söz diyorsunuz ben savunma diyorum. Savunamacağım da... Dilimi Uydurukçuluğa karşı savunacağım. 
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 14 Oca 2012, 16:55

Baturalptürk yazdı:Biri çıkar Uydurmacılığı savunur, size ne düşer?

Öyle biri çıkamaz, çıkarsa gitsin kendine yapay bir dil kursun, benim dilim onun oyun alanı değil. Bana ne düşer? Dilimi ve değerlerimi onun uydurukçuluğuna karşı savunmak, sonuna kadar da savunacağım.
Ha belki birileri " bu adam konuşmayı, yazmayı bilmiyor, edep ve nezaket gereğine uymuyor" diye beni kınayabilir, Varsın kınasın. Elbette Türkçe için sözlerimin doğruluğunu sezecekler ama sizin gibi üsluba takılı kalacaklar, ziyanı yok. Şu halde de ben amacıma ulaşıyor ve uydurukçuların foyasını ortaya çıkarıyor olacağım. Sizin sıkıntınız da bu, benim terbiyem, edebim falan değil, bu! Aslında bunun dışında da bir edepsizliğim, hakaretamiz sözüm yok. Siz buna edepsizlik ve hakaretamiz söz diyorsunuz ben savunma diyorum. Savunacağım da... Dilimi Uydurukçuluğa karşı savunacağım. 
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Baturalptürk » 14 Oca 2012, 19:47

Alıntıladığınızın bir sonraki cümlesini görmemeniz olanaksız olduğuna göre kasıtlı bir tutum var. Siz es geçmişsiniz ben yazayım:

Biri çıkar Uydurmacılığı savunur, size ne düşer? Fikir tartışması yapmak düşer, onun kişiliğine yönelirseniz bu sizi haksız duruma düşürür.

Buradan uydurmacı birine karşı hiçbir şey yapamazsınız diye bir anlam çıkmaz. İstediğiniz fikri sonuna kadar savunun, argümanlarınızı ortaya koyun; amma tek şartla ki, insanların kişiliklerine saldırmayacaksınız. Benim için üslup önemlidir, herkes için de önemli olmalıdır. Biz uygar dünyada yaşıyoruz, insana değer vermemiz, onu saymamız lazım. Kişiliklere saldırılardan münezzeh, nezih bir tartışma ortamı yaratmalıyız. Bu sayede haklı olan kişi daha belirginleşecektir, aksi hâlde savlananlar hep arka planda kalıyor. İnanın bana, benim tek derdim bu. Benim niyetimi tayin etmekten de vazgeçin. Uydurmacılara muhalifliğimi müşahade etmek istiyorsanız geçmiş iletilerime göz atabilirsiniz. Görüşlerim sizinle birebir örtüşmese de uydurmacılık konusunda muhalefet ettiğimi bilmeniz gerekir.
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 59

Ynt: Merkez

İletigönderen Toygun » 16 Oca 2012, 03:51

düp   
Merkez, orta, dip
Tarama Sözlüğü 1965
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Kuşhan » 16 Oca 2012, 05:49

Bengitaşlarındili yazdı:Sen de mi Brütüs, senden beklemezdim.

Buyrun, bakış açısı işte bu. Yazışmalığı yandaşlar-düşmanlar diye ayırma mantığı. Bendensin ya da değilsincilik. Bu tutumdan vazgeçin demiyeceğim çünkü yine başlıycaksınız "ben dilimiz sizden koruyorum, benim yanımda olun, onların hepsi UYDURUKÇU" diye.

Bengitaşlarındili yazdı:Elbirliği içinde bana cephe alıyorsunuz,

İletiyi yazdığımda kimseye haber vermedim, kimseyle konuşmadım. Tek başıma yazdım. Burada elbirliği diye bir şey söz konusu değil. Cephe almayı sizden başka düşünen yok. Ortak Türkçeciler adı altında (sanki sizden başka kimse değil) sizden başka herkesi paranoyakça Türkçe haini ilan edenler kimdi?

Bengitaşlarındili yazdı:tepkiniz bana, tarzıma, sözlerime, duruşuma, dil konusunda ortaya koyduğum düşüncelere ve gerçeklere değil.

Evet işte bu! Bunu anlayın artık. Söylediğiniz sözlerin %90'ından fazlasına katılıyorum ma tam olarak tepkim tarzınıza, duruşunuza. Dil konusunda ortaya koyduğum düşüncelere değil. Üslubunuzu düzeltin diyorum yalnızca. Üslubunuzu düzeltmeden başka konularla ilgili tartışmak ancak kısır tartışmalar olur.

Sonuç olarak bu iletimden sonra da tutumunuz bana rahatsızlık verirse bu konuyu kapatacağım ma sizinle bire bir yazışmayacağım.
  • 1

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen Oktay D. » 16 Oca 2012, 11:47

Toygun yazdı:düp   
Merkez, orta, dip
Tarama Sözlüğü 1965

dip sözcüğünüñ eski biçimi yalñızca. Bir sözcüğüñ başka sesletimlerini başka añlamlarda sanki ayrık sözcüklermiş gibi kullanmaya karşıyım.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3606

İletigönderen Toygun » 25 Şub 2012, 01:43

çat   
Özek, odak, merkez.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

çat   
Orta yeri: Anlının çatına; alnının çatı: Alnının ortası
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Gökkurt » 25 Şub 2012, 05:51

Kütle merkezi, polis merkezi, etkinlik merkezi, ayna-lens merkezi (odak burada) gibi bir şeyin yoğun durumda olmasından

(eylemin anlamı uygunsa)
yoğ- + gAk veya yoğ- + AnAk

gibi öneriler.

uğrola
  • 0

Gökkurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 248

İletigönderen BARIÞ » 08 Mar 2012, 19:08

Merkez in karşılığı ÖZEK sözcüğü
Mihrak ın karşılığı ODAK sözcüğü
  • 0

Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen PAÜlü » 04 Ara 2013, 16:46

Merkez anlamında "or" sözcüğü vardır. Orta ve orun sözcükleri bu kökten türetilmiş.
  • 0

PAÜlü
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 29

ÖncekiSoñraki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 11 konuk

Reputation System ©'