Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

EŞEK

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: EŞEK

İletigönderen Oktay D. » 07 Kas 2018, 21:20

kuluduk yazdı:Hiss anlamındaki es Arapça sözün ses değişimine uğramış şekli de olabilir zira Kıpçak grubu lehçelerde söz başında /h/ düşmesi yaygındır. Hiç sözü Kırgız Türkçesinde , Kazak Türkçesinde olmuştur.

Hangi h olduğuna bağlı olarak durum değişiyor. Kıpçakçada his sözcüğü hiss olarak bulunuyor. Kıpçakçada حِ (ha) sesi korunurken ه (he) sesi yiter. hiç sözcüğü ikincisiyledir, his sözcüğü ise birincisiyle. Örneğin hikaye sözcüğünde de h korunmuştur.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4287

İletigönderen kuluduk » 07 Kas 2018, 21:54

Oktay D. yazdı:
kuluduk yazdı:Hiss anlamındaki es Arapça sözün ses değişimine uğramış şekli de olabilir zira Kıpçak grubu lehçelerde söz başında /h/ düşmesi yaygındır. Hiç sözü Kırgız Türkçesinde , Kazak Türkçesinde olmuştur.

Hangi h olduğuna bağlı olarak durum değişiyor. Kıpçakçada his sözcüğü hiss olarak bulunuyor. Kıpçakçada حِ (ha) sesi korunurken ه (he) sesi yiter. hiç sözcüğü ikincisiyledir, his sözcüğü ise birincisiyle. Örneğin hikaye sözcüğünde de h korunmuştur.
Bu konuda böyle kesin bir kaide olduğunu sanmıyorum, mesela Kırgız T. ajı hemen bulabildiğim bir örnek.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 185

İletigönderen Oktay D. » 08 Kas 2018, 09:10

Kırgızcayı kimi Türkologlar Kıpçak Türkçesi olarak sayar ancak daha çok Sibirya Türkçelerine yakındır. Eñ yakın olduğu dil Güney Altaycadır. Ayrıca tüm ses dönüşümleri kesindir. İstisna varsa onuñ nedenini açıklamak gerekir (alıntı olması gibi).

Böyle bir örneği, atıyorum, Nogaycada bulabiliyor muyuz? Ben aradım ancak bulamadım.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4287

İletigönderen kuluduk » 08 Kas 2018, 20:33

Oktay D. yazdı:Kırgızcayı kimi Türkologlar Kıpçak Türkçesi olarak sayar ancak daha çok Sibirya Türkçelerine yakındır. Eñ yakın olduğu dil Güney Altaycadır. Ayrıca tüm ses dönüşümleri kesindir. İstisna varsa onuñ nedenini açıklamak gerekir (alıntı olması gibi).

Böyle bir örneği, atıyorum, Nogaycada bulabiliyor muyuz? Ben aradım ancak bulamadım.
Kırgız Türkçesinde Arapça ha bazen düşer bazen /k/ sesine döner. Hacı sözü Kazak Türkçesinde de äji ve qajı şekillerinde bulunuyor.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 185

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Google [Bot] ve 9 konuk

Reputation System ©'