Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

takip etmek

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

takip etmek

İletigönderen Türkeröz » 04 Eyl 2013, 02:41

"takip etmek" sözü için aşağıdaki söz kullanılabilir.

terkemek   
Birinin arkasından gelmek.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 621

Ynt: takip etmek

İletigönderen datadeveb » 06 Oca 2019, 10:40

öñeri ardım
takip

öñeri ardım etmek
takip etmek

öñeri sarka
takip

öñeri sarka etmek
takip etmek

sarkıt = devam anlamına geliyor.
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 978

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 06 Oca 2019, 11:38

Bence gereksiz yardımcı eylem kullanmadan kaynaklanan anlatım bozukluğundan sıyrılmak için önerilerimize olabildiğince az yardımcı eylem (olmak, etmek, kılmak vb.) koymalıyız. Sarka sözcüğünü tâkip yerine kullanıp kullanmayacağımızı bilemem. Ancak, tâkip yerine sarka diyeceksek tâkip etmek yerine "sarka etmek" demeyelim. "Sarkalamak" diyelim. Yad sözcüğe uyum sağlamak zorunda filân değiliz.
  • 2

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini

OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 1042

İletigönderen datadeveb » 06 Oca 2019, 11:45

Dediğiniz şey yalnızca anlamsal görece boyutu katar. Takiplemek ile takip etmek... Diye yazdığımda aşağı yukarı birbirine yakın anlam yakalarsınız. Bunu sözcükleri kullananlar belirler. Ardım sözcüğü de çok güzel ıskalamayalım. Ardımı açayım biraz.

Örnek
- Ardıma takıl... Ardımdan gel. Ardımdan ayrılma. Gözden ırak düşersin bulamayız seni.
* Ardım ediyorum. Ardını ardım etmek benim için kolay. Yaşlılar için kolay değil.
- Oldu öyleyse ardıma bakmadan ilerleyeceğim.

Ardım etmek: bir şeyi ardında bırakarak ilerlemek. Özellikle bir amaç doğrultusunda kat edilen yol durumları vs...

Sarka da benzer anlamlarda kullanılabilir. Göreceyi oturtmak gerek.
  • 0

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 06 Oca 2019, 11:47

datadeveb yazdı:
öñeri ardım
takip

ard (arka) sözcüğü addır, éylem déğil. O yüzden ona -m masdar eki getiremezsiñiz.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6037

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 06 Oca 2019, 11:48

Art- eylemi ile art adını karıştırmışsınız. :(
  • 0

-Tünerik Gezgini

Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen datadeveb » 06 Oca 2019, 12:04

Yakacak sözcüğünün adlaşması gibi ardım da adlaşır diye düşünmüştüm. Yanılgım büyükse ardım sözcüğünü es geçelim.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 06 Oca 2019, 12:07

Onu karıştırılmış olsa /d/ ile yazılmazdı, art sözcüğü uzun a içerdiği için ek alınca ard+ olurken art- eylemi kısa olduğundan hep t'li kalır. Añlama bakınca da ard adı olduğunu görüyoruz.

yakacak sözcüğünde adlaşma yok, yakmak > yakacak, -AcAk eki eylemlere gelir zaten. Ayrıca adlaştırma değil eylemleştirme yapmışsınız, ad olan bir şeyi eylemmiş gibi kullanmışsınız. Yañlış olan bu. Türkçede eylemler ve adlar birbirine asla karışmaz, Türkçenin (hatta Altay dilleriniñ) eñ tipik özelliğidir.
  • 5

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen datadeveb » 06 Oca 2019, 12:14

Oktay D. yazdı:Onu karıştırılmış olsa /d/ ile yazılmazdı, art sözcüğü uzun a içerdiği için ek alınca ard+ olurken art- eylemi kısa olduğundan hep t'li kalır. Añlama bakınca da ard adı olduğunu görüyoruz.

yakacak sözcüğünde adlaşma yok, yakmak > yakacak, -AcAk eki eylemlere gelir zaten. Ayrıca adlaştırma değil eylemleştirme yapmışsınız, ad olan bir şeyi eylemmiş gibi kullanmışsınız. Yañlış olan bu. Türkçede eylemler ve adlar birbirine asla karışmaz, Türkçenin (hatta Altay dilleriniñ) eñ tipik özelliğidir.

Onlar odun yakacak. Sözündeki yakmak çekim eki alıyor. Yakacak sözcüğünün ad anlamı da var... Oradan bi karmaşıklığa düştüm. Neyse ardım sözcüğü olmuyorsa es geçelim onu sarka daha iyi. Sarkıt sözcüğünü kazaklar devam anlamında kullanıyor irdeleyelim oluru varsa kullanalım.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 06 Oca 2019, 13:00

"Yakacak" adını türettiğinizde -AcAk ekini kullanmış oluyorsunuz. Eylemler çekim eklerini alarak kolay kolay kalıplaşmaz. Dilimizde topu topu 4-5 tâne sözcük vardır bu yolla türetilmiş.
  • 0

-Tünerik Gezgini

Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen datadeveb » 06 Oca 2019, 14:14

"Senin ardındayım. Ardını ardım ediyorum." dediğimde ardım ad olarak doğal bir biçimde türüyor gibi duruyordu bana göre. Birisinin ardını kendisinin ardı etmek olarak düşünün. Takip etmekle de örtüşüyor. İşte yanlışsa es geçelim dedim. Bana doğru gibi geliyor ama yanlış diyorsunuz o nedenle uzatmıyorum. Bu arada YARDIM sözcüğü nasıl türedi? Neyse artık ardım türetimi olanaklıdır diyen yoksa konuyu uzatmasın.

Sarka sözcüğüne yüklenelim. Sarkıt sözcüğüyle ilgili bir dayanak. Sarka'da takip olur mu?

İzleyin youtube.com
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 06 Oca 2019, 15:59

datadeveb yazdı:Bu arada YARDIM sözcüğü nasıl türedi?

Farsça yâri (yardım) sözcüğü 12.yy'da Anadolu Türkçesinde çok sık geçiyor ancak ekleriñ uygunsuzluğundan dolayı yardım sözcüğü oradan gelmiş gibi görünmüyor. Bir de yarıt- (yardım étmek) sözcüğü var ancak yine t>d olması olanaklı déğil. Öte yandan yara- (işe yaramak, faydalı olmak) sözcüğünden de gelemez çünkü uygun ekler yok. Bu arada Eski Anadolu Türkçesinde yardın biçimi de bulunuyor.
  • 4

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen datadeveb » 07 Oca 2019, 15:34

Edim sözcüğünü gördüm bugün. Ad olarak sözlükte. Ardım sözcüğünü getirdi usuma. Olanak örneği olabilir mi?

edim
isim
1. isim Yapılmış, gerçekleşmiş iş, amel, fiil
"Günlük yaşamımıza şöyle bir baksak her edimimizin altında umutluluk bulunmadığını görürüz." - M. C. Anday
2. felsefe İnsan davranışı
3. hukuk Alacaklının isteyebileceği ve borçlunun yapmak zorunda olduğu davranış, ivaz
4. ruh bilimi Belirli bir durumla karşılaştığı zaman kişinin yapabildiği davranış
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen datadeveb » 08 Oca 2019, 12:01

Bugün birde adım sözcüğünü araştırdım.

ADIM
KTü: [ anon., et-Tuhfetu'z-Zekiyye fi'l-Lugati't-Türkiyye, <1400]
χaṭwa [adım]: atlam, adım
Çağ: [ Pavet de Courteille, Dictionnaire Turc Oriental, <1500]
adım آديم: pas
TTü: [ Şer'iye Sicilleri, <1600]
ob beş atım آطم uzunu ve on iki atım eŋi olan yir
<< OTü āṭım/ādım adım <? ETü at- (ayak) açmak, adım atmak +Im

→ at-

Not: İlk hecedeki uzun ünlü nedeniyle, kısa ünlü içeren at- fiili ile birleştirilmesine Clauson, T. Tekin, Erdal ve başkaları karşı çıkarlar. Ancak uzun ünlü ile ayrı bir *āt- fiili mevcut değildir.

Benzer sözcükler: adımlamak

Bu bilgiler doğrultusunda "ardım" sözcüğüne yönelik araştırma yaptım. artmak sözcüğüne baktığımda şu dipçeyi okudum.

ARTMAK
ETü: [ Kaşgarî, Divan-i Lugati't-Türk, 1073]
arttı neŋ: zāda aş-şay [çoğaldı] anıŋ eyegüsi arttı: zāda ḍilaˁuhu wa huwa kināya ˁani'l-taṭāwul [kaburgası büyüdü, şişindi ve mağrur oldu anlamında deyimdir]
ETü: [ Kutadgu Bilig, 1069]
kutı künde arttı [mutluluğu günden güne çoğaldı]
<< ETü art- 1. fazla olmak, fazlalaşmak, 2. hayvana yük yüklemek

Not: "Geriye kalmak" ile "fazla olmak, çoğalmak" kavramları arasında kurulan mantıki bağlantı ilgi çekicidir.

t>d olayları aşağı yukarı görülüyor. Kesinkes vargın değilim adım sözcüğünde ancak ilgi çekici araştırılası bir özelliği var.

Örnek deneme
"Adım adım ardım ediyorum senin ardını."
"Ardım takip? etmeye sarkıt et devam et beni."
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Yiğit98 » 24 Eki 2019, 14:04

Takip
Başkurt Türkçesi:
kıvalav, izinä töşöv | Kazak Türkçesi: Soŋına tüsüv | Kırgız Türkçesi: Artınan basü | Tatar Türkçesi: Kualav, İzinä töşü | Türkmen Türkçesi: İzina düşme, göz astına alma

Takiben
Özbek Türkçesi:
Àrkasindan, izindän | Tatar Türkçesi: Artınnan, izinnän | Türkmen Türkçesi: Soŋundan, izından | Azerbaycan Türkçesi: İzläyän | Başkurt Türkçesi: Artınan, izinän | Kazak Türkçesi: Soŋınan | Kırgız Türkçesi: Artınan, soŋunan

İzine düşme, İzleme, Kovalama var. Türkmen Türkçesindeki "Göz altına alma" demek sanırım. Bizde o anlamı yok ancak o anlamda da kullanılabilir gibi geldi.
  • 0

"Bizim bulunduğumuz yer mi doğru, onlarınki mi? Bunun hesabını yapmakta fayda yoktur! Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz; Bizim, onlara yaklaşmamız gerekli... dil bağı kurmamız lazım... Bunları kim yapacak? Elbette Biz!" M. Kemal Atatürk
Yiğit98
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 129

Soñraki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 17 konuk

Reputation System ©'