1. bét (Toplam 1 bét)

Yener Çevik'iñ Türk Damgalarını kullanması

İletiGönderilme zamanı: 16 Mar 2015, 16:38
gönderen Oktay D.
Görsel
İlk dikkati çekeni hemen söylemek istiyorum:
1) "Y" yerine konulan damgalar: eY damgası ile Ç damgası
2) İkisiniñ arasındaki "iki nokta", yânî sözcükler arası kullanılan damga! ;)

Yakın zamanda Yener Çevik, diğer adıyla Sokak Kafası; tasarımcı Tuğrul Peker aracılığıyla baña ulaşmıştı. Benden damgalarıñ añlamları ve "Yeñer Çevik" iñ yazımı konusunda yardım aldılar. Ben de seve seve ve hatta sevine sevine yardım éttim, tam adamına sormuşlardı :) Yener, yazışmalarımızda ayrıca Göktürk damgalarınıñ kendisinde ayrı bir yéri olduğunu söylediğinde bu damgalarıñ insanlar nezdinde de varacağı yér konusunda çok umutlu hissettim bir yandan.
https://www.behance.net/gallery/24460507/Yener-Cevik-Logo

Benim kuşağımdaki yéraltı Türkçe rap müziğiyle ilgilenen kişiler çok iyi anımsayacaktır, özellikle Yeraltı Operasyonu albümünden Yener'i.

Tarihsel özet geçeyim: O zamanlar "Türkçe sözlü rap" déniyordu ve "Cartel" ile Almanya'da başlamıştı. Soñrasında ise "Türkçe rap" diye adı kısalan bu müzik kültürü, Yeraltı Operasyonu adlı çalışmalarla Türkiye'de büyük yankı uyandırdı. Soñrasını az çok biliyorsuñuz, bugün Türkçe Rap adına duyduğuñuz çoğu isim Yeraltı Operasyon'undan gelmedir.

Yener'iñ ise yéri biraz ayrıdır çünkü sokağa ve sokaktaki insana ilgin konuşur. "Yeraltı" denilen, Türkiye'de ve Almanya'da oluşan manevî bir kültürü terk étmemiştir. Belki bilmeyenler vardır diye söyleyeyim, Türkçe Rap'iñ çıkışı oldukça Türk'tür ve dahası halk ozanlığına ve halk kültürüne dayanarak, düşündürücü ve öğütçü bir yaklaşım sergiler. Bu bakımdan Yener'iñ temsil ettiği "okul" benim açımdan değerlidir.

Aşağıdaki yérlikte bulunan tasarımlara ilk baktığımda, tasarımı yapan Tuğrul Peker'iñ aslında öğretici bir tasarım da yaptığını gözledim. Biraz aşağıda "Yeñer Çevik" yazımını damga damga yazıp ses değerlerini de altında vérmiş. Bu bence çok yararlı olmuş.
Görsel

https://www.behance.net/gallery/2446050 ... Cevik-Logo

Ynt: Yener Çevik'iñ Türk Damgalarını kullanması

İletiGönderilme zamanı: 18 Mar 2015, 08:36
gönderen Temirbek
Tasarımlar çok güzel olmuş, Tuğrul Peker'i kutlarım. Tabii ki Türk Damgalarını kullanmak istediği için Yener'i ve yardımlarıñ için de señi kutlarım Oktay :)

Ben de eski Türk Rap diñleyicilerindenim :) Yeraltı Oprerasyonu, efsane albüm :) Yener'i ben de severim, ayrıca yerdeşimdir, İzmirli... Kuva-i İzmir adlı da bir grubu vardı hâlâ var mı bilmem...

Konu açıldı madem eski günleri analım :)

İzleyin youtube.com

Ynt: Yener Çevik'iñ Türk Damgalarını kullanması

İletiGönderilme zamanı: 18 Mar 2015, 11:01
gönderen Gökbey
Bunları diñlemenize inanamıyorum.
Gençliğiniz epey sancılı géçmiş. :)

Yeñeriñ tasarımı ise güzel olmuş, kutlarım Oktay.

Ynt: Yener Çevik'iñ Türk Damgalarını kullanması

İletiGönderilme zamanı: 18 Mar 2015, 16:16
gönderen Oktay D.
Gökbey yazdı:Bunları diñlemenize inanamıyorum.

Görsel

Ynt: Yener Çevik'iñ Türk Damgalarını kullanması

İletiGönderilme zamanı: 18 Mar 2015, 19:16
gönderen toorku
Damgalara olan her olumlu ilgi doğru yönde bir adımdır, tebrikler