Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

YÜKÜNÜŞ MÜ YÜKÜNÇ MÜ

İnançsal kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

YÜKÜNÜŞ MÜ YÜKÜNÇ MÜ

İletigönderen birtancazin_ » 26 Tem 2014, 14:27

namaz. Yükünüş bence bu namaz kılmanın karşılığı olarak daha uygun olur ki sanırım yükünçte uzlaşılmıştı
demiş oktay
gerçi konu başlığını dondurduğu için sürdürmek çok güç olduğundan uğraşmayı bıraktım o yüzden başka konu açmayacağım inançla ilgili.

yükünç- şükran şükür teşekkür hamd gibi soyut duyusal bir anlam verecektir eki gereği ancak namaz eylemseldir bu bağlamda yükünüş olması gerektiğini düşünüyorum.
  • 0

birtancazin_
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 36

Re: YÜKÜNÜŞ MÜ YÜKÜNÇ MÜ

İletigönderen Oktay D. » 26 Tem 2014, 14:33

Başlığı doñdurmak zorundaydım çünkü tek bir başlıkta onlarca sözcüğü tartışamayız. Arama kısmından aratmaya kalksak bulamayız. Yeni başlık açmak bu kadar mı zor?

Ayrıca -nç eki eylemlere gelir ve yükünç sözcüğü Eski Türkçedir, yañi bir türetim değildir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5941

Re: YÜKÜNÜŞ MÜ YÜKÜNÇ MÜ

İletigönderen birtancazin_ » 26 Tem 2014, 14:56

yeni bir türetim olduğunu söylemedim inaçla ilgili türetimler eski ve yeni sözlere dayalı olan ya da türetilen sözcüklerdir diye yazmıştım.

örneğin oruç da bir eylem ancak sakınmak , korunmak anlamlarından sakınç sözcüğü daha uygundur çünkü oruç aç ve susuz kalmanın yanı sıra olağan günlere göre yazıklardan daha uzak kalıp duygusal yaşantıyı ortaya koymakta. tabi bunlar bakış açısı .
  • 0

birtancazin_
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 36

Dön İnanç

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'