Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

ümmet

İnançsal kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

ümmet

İletigönderen YİĞİT TULGA » 23 Eyl 2008, 02:17

Uğrola,

Cerdeş : Kırgız göçebelerinde hâlâ yaşayan bu sözcük, Oğuzlar tarafından aynı yerde oturanlar yani hemşehriler için kullanılırdı ama tabii ki yerdeş biçiminde. (Türk Kültür Tarihine Giriş cilt 1, Bahaeddin Ögel)

Yerdeş : "Oğuzlar aynı yerde oturanlar, yani hemşehri için yerdeş deyimini kullanırdı. Bu deyiş, yerleşik Anadolu'da da devam etmiştir. Bunun yanında aynı deyiş Kırgız göçebelerinde de cerdeş şeklinde yaşamaktadır. (Türk Kültür Tarihine Giriş cilt 1, Bahaeddin Ögel)

Yerlemek: "Göktürk yazıtlarında yer alan ve 'yerledim' yani 'yerleştim, yer tuttum' anlamına gelen bir söz." (Türk Kültür Tarihine Giriş cilt 1, Bahaeddin Ögel)

Yerlik : "Eski Türkçe'de 'yerli'ye, yani devamlı olarak bir yerde oturanlara yerlik veya yerlig denirdi. Bunun Moğolca karşılığı gaçarlig deyişidir." (Türk Kültür Tarihine Giriş cilt 1, Bahaeddin Ögel)

Biz yerliğimizde (sitemizde) yerlik sözcüğünü DS' de yerlendiği (yer tuttuğu) anlamından uyarlıyoruz.

yerlik
Kiler. [ Derleme Sözlüğü c: 11 ]
*Adapazarı -Kocaeli

yerdeş,yerdeşlik, yerli (benim yerlim) ....hemşehri (özünde kentdeş olmalı, şehirleri (kentleri) bir olanlar)
kentdeş, kentdeşlik, kentli (benim kentlim)
ildeş, ildeşlik, illi (benim illim).......hemşehri, hemşehrilik
ilçedeş, ilçedeşlik, ilçeli (benim ilçelim)
köydeş, köydeşlik, köylü (benim köylüm)
bucakdaş, bucakdaşlık, bucaklı (benim bucaklım)
sokakdaş, sokakdaşlık, sokaklı (benim sokaklım)
Bir de er ocağında kullanılan "toprak" sözcüğü vardır. Yöresel yakınlığı olanlar birbirlerine "toprağım" deyip, yandaşlık gösterirler.
toprakdaş, toprakdaşlık, topraklı (benim topraklım, toprağım)
yöredeş, yöredeşlik, yöreli, (benim yörelim).....benim semtlim
yörekdeş, yörekdeşlik, yörekli, (benim yöreklim....benim semtlim

Burada "yörek" sözcüğünü açalım:

[yörek (II)]
Çevre. [ Derleme Sözlüğü c: 11 ]
*Eğridir köyleri -Isparta
*Anamur -İçel
*Kaş -Antalya
*Fethiye -Muğla

yöre (I)
1. Çevre. ( Derleme Sözlüğü c: 11 )

*Eğridir köyleri -Isparta
-Manisa ve çevresi
Gümele *Söğüt -Bilecik
Aşağı Ilıca, Tokat -Eskişehir
-Çankırı
-Çorum
-Samsun
*Merzifon -Amasya
-Tokat
Şıhlar *Ulubey -Ordu
Seyit -Giresun
*Bayburt -Gümüşhane
-Kars
-Erzurum
*Andırın, *Elbistan -Maraş
*Nizip -Gaziantep
Örenkale *Akdağmadeni -Yozgat
Afşar *Pınarbaşı -Kayseri
Bahçeli *Bor -Niğde
Bayındır *Beyşehir -Konya
Tuzca -Adana
Ayvagediği -İçel

yörek
Çevresi açık alan [ Adana,Osmaniye ]
Adana, Osmaniye

Gelelim "ümmet" sözcüğüne. Kimi Türkçe konuştuğunu savlayanlara göre "ümmet kelimesine"...

ümmet   [Kut, Aş xi] ~ Ar ummat [#’mm msd.] ulus, kavim, özellikle islam toplumu ~ Aram ūmmətā kavim ~ Akad ummātu a.a. " ümmi
———————
• Arapça sözcük nihai olarak "bir anadan doğanlar, soy, aşiret" anlamındadır. Karş. Ar umm (ana, anne). Öte yandan karş. millet.

Kurumcuk (TDK) ise şöyle demiş:
ümmet
isim, din b. (***) Arapça ummet
    Hz. Muhammed'e inanarak, onun yaptıklarını ve söylediklerini uygulayarak çevresinde toplanan Müslümanların tümü:
       "Allah'ım, sen koru Muhammed ümmetini bu eşkıyanın zulmünden."- .

"kul" sözcüğü ise Türkçe olduğuna göre:

kul Türk [viii] kul köle, esir, hizmetçi

kulluk
kuldaş.........ümmet
kuldaşlık.....ümmetlik
kuldaşçı......ümmetçi
kuldaşçılık...ümmetçilik

"Tanrım, sen koru Mehmet (Muhammed' in Türkçeleşmiş biçimi) kuldaşını bu başkırakların kıyımından."

(Mehmetçik derken Arapçası ile Muhammedcik diyoruz bilemeden. Ne güzel de yakışmış savaşanların kutsallığına. Araplar da "Muhammedçik diyorlar mı bilemiyorum kutsal uğurlara ölen yiğit savaşçılarına.)

karşıtı da doğal olarak:
ulusdaş...... bir ulus uyruğundakiler
ulusdaşlık
ulusdaşçı
ulusdaşçılık

ya da

uyrukdaş (uyurmak, uydurmak)
uyrukdaşlık
uyrukdaşçı
uyrukdaşçılık

Ekçe:
Örneğin asimile olmak "uyrumak (uyurulmak, tebaa olmak)
asimile edilmek "uyrulmak"
asimile etmek "uyrultmak"
asimilasyon.....uyrultum, uyruşturma (uyruk yapma)

olabilir.

Derler ya "Dam başında saksağan, vur beline kazmayı". İşte Sanal Baba' ca güç bir işi kolaysama.

Usunuzda bulunsun.

Uğrola
  • 0

Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 23

ümmet

İletigönderen Toygun » 29 Tem 2010, 23:17

İlk Türkçe Kur'an çevirisinde bodun ümmet karşılığı olarak geçmektedir. Ancak bu budun sözcüğü günümüzde kavim karşılığı olarak geçmektedir. İnançtaşlık denilebilir mi?

"İslam inançtaşlığı..."
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1336

Ynt: ümmet

İletigönderen bensay » 30 Tem 2010, 00:31

Güzel bir yaklaşım, -lık artık olmuş, inançtaş.
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1835

İletigönderen Toygun » 04 Ağu 2010, 23:28

Özdeş yalvaca bağlanan kimseler bütünü olduğu için yalvaçtaş(lar) denilebilir.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Bengitaşlarındili » 04 Ağu 2010, 23:36

inamdaş (?)
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Toygun » 05 Ağu 2010, 00:09

Bengitaşlarındili yazdı:inamdaş (?)

İnam emanet demek olduğu için karışıklık doğurabilir bu öneri. Din yerine önerdiğim inanım kullanılabilir. İnanımdaş gibi...
  • 0

En soñ Toygun tarafından 17 Ağu 2010, 11:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Ynt: Hemşehri' den ümmet' e gidiş m'olur?

İletigönderen SanalBaba » 16 Eyl 2010, 03:42

Uğrola,
Bir arkadaşımız ile bcn (msn) üzerinden yazışırken sınadığım sözcükleri sizime de okutmak istedim:

Nihad Sami BANARLI' nın "Türkçe'nin Sırları" hakkında ne düşünüyorsun?

SanalBaba:
*Uğrola,
Bilirsiniz ben, Atatürkçüyüm ulayı (ve) dil devrimi savunucusuyum. El dilinden söz aşıran "yaşayan dilciler" ile saray (KAYICA (Osmanlıca)) dilini "milli lisan" sayanları Türkten sayamam.
Örneğin şöyle demiş bu kişi: "Bizim dil konusunda yapacağımız iş kelime fethinden hatta kelime idhalinden (dahil etmekten) korkmamaktır. Şu şartla ki İngilizlerin, Fransızların bilhassa büyük Türk halkının yaptığı gibi derhal millî damgamızı vurabilelim. Onları Türkçe’nin sesiyle ve kendi estetiğimizle millîleştirelim."
Bunu diyen kişi ulusal benlik yoksunu bir yaratıktır. Onun bunun diliyle "milli" olunmaz; olunursa sömürge olunur. Karadolu'da (Afrika'da) dillerini yitirmekle önce öz benliklerini, ardından  geçmişlerini bile unutan; uyruklanarak (asimile edilerek) yok edilen karatenlileri (zencileri) göremiyorlar, devekuşu gibi başlarını kuma gömüyorlar!
Bunlar Türkleşmekten öcü gibi korkan çağdışı ökteşçilerdir (ümmetçilerdir). Çoklarına aykırı gelse de görüşlerim bunlardır.
Uğrola

abi, kitabı bir okumanızı öneririm
*ben yeni bitirdim
*büsbütün katılmasam da
*bu sözlerini anlamak için cımbızlamak yetmiyor
*bu sözlerini açmış kitapta
*atatürk'ün dil devriminden vazgeçerek güneş dil teorisine döndüğünden bahsediyor
*ayrıca
*önemli olan millîleştirmek derken de
*ses yapısı, kelime yapısı ve cümle yapısı esastır diyor
*misallerle açıklıyor iddialarını
*ben beğendim
*tavsiye ederim

okumaktan, düşünmekten korkmadığımıza ve bağnaz da olmadığımıza göre
*bu kişi bizim büyük önem verdiğimiz bir konu hakkında ne yazmış deyip yine okumak lazım zaten

SanalBaba:
*Bunları önemsemediğimden değil, neredeyse bu kişileri çokça okumaktan kusacak gibi olduğumdan ilgisizim... Söyledikleri değişikmiş gibi gelse de temelde dönüp dolaşıp demeklendikleri (imaya yeltendikleri) nen (şey) Türkleşme, bireyleşme, yurttaşlaşma devrimlerinin gereksizliğidir. Ulusumuzu "Osmanlıcılık" düşlerinden kopardığı için, Araplaşmaktan uzaklaştırdığı için, Arapça'dan soğuttuğu için, ökteşleşmekten (ümmetleşmekten) ırattığı (uzaklaştırdığı, ertelettiği) için Atatürk'e çevresinden dolayından yanaşarak sövmeye girişirler. Ben bunları çok okudum, okuyorum da. Bu betik de elime geçerse okuyacağım. Biz bunlarla başka damarın çocuklarıyız.
*

ök (I)
1. Anne. [ Derleme Sözlüğü c: 9 ]

öksüz  ögsüz annesiz
anne +sIz

ümmet  Kut xi    ~ Ar ummat اومّة [#Amm mr.] ulus, kavim, özellikle islam toplumu ~ Aram ˀummtā אומתא kavim ~ Akad ummātu a.a. → ümmi

● Arapça sözcük nihai olarak “bir anadan doğanlar, soy, aşiret” anlamındadır. Karş. Ar umm (ana, anne). Öte yandan karş. millet.

Bir anadan doğanlara 'ümmet' denmiş ise;

Ökteş (anadaş) sözcüğü de 'ümmet' olabilir.

demeklenmek:
demek   
1) bir şey anlamına gelmek: Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. 2) öyle mi: “Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ!” -S. F. Abasıyanık. 3) yani, anlaşılan: Demek gideceksin. 4) inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü.

demeklenmek.... imaya yeltenmek, ima etmek

olabilir.

Uğrola
  • 0

En soñ SanalBaba tarafından 16 Eyl 2010, 03:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Elimizdeki tüm sözlükleri toparlayıp kullanıma sunuyoruz. Türkçe dermece dil diyenlerin de okumasını  umarız. Kıytırık ölü dilleri evrensel dil sananları utandıralım. Sözlükleri okutalım, kullanalım,
http://tufar.com/SanalBaba/ Türkçe EVREN dili olacaktır: Bunu kanıtlayalım
Üyelik görseli
SanalBaba
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 28

İletigönderen Baturalptürk » 16 Eyl 2010, 17:11

Bunu diyen kişi ulusal benlik yoksunu bir yaratıktır.

Bir gün terbiyeyi öğreneceğinizi umuyorum.
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 74

İletigönderen SanalBaba » 16 Eyl 2010, 18:48

Uğrola,

Bilece öğreşelim mi!
Kaynak:
http://www.kitapozetleri.kalemguzeli.net/turkcenin-sirlari-nihat-sami-banarli.html

“Bir dilin doğuşunda, karakterinde, ananesinde ve dehasında başka dillerden derlenmiş kelimeleri millîleştirme hayatı ve kudreti varsa artık o dili öz dil yapmaya kalkmak, dili kendi tabiatından ve dehasından uzaklaştırmaktır ki, bunu ancak cehaletin ve dalâletin elleri yapar… Hakikat şudur ki Türk milleti gibi asırlarca hatta çağlarca dünya sathında konuşmuş büyük ve fatih bir milletin dili öz dil olamaz imparatorluk dili olur.”

"Terbiyeye" çağırmaya gerendiğimiz kişilerin başında adı geçen yazarı anmamız gerekir.

Çünkü, "Cehaletin ve delaletin elleri...." ATATÜRK'ün elleridir.
Bu "yaratık" yazar, Atatürk'ten en azından 100 yıl öncelerinde bile  tartışılagelen Arap abecesinin Türkçeye uymazlığı, yetmezliği, geliştirme yapmak gerektiği ya da başkaca (Latin) bir abeceye geçmek gerektiğini düşünen, tartışan aydın kesimininden yazardan, çizerden çavsız (habersiz, cahil) yaşamış.
Türlü türlü giyinişleriyle, türlü türlü ağızları, eytişleriyle (lehçeleriyle) yadlar (yabancılar) gözünde karmakarışık yaratıklar topluluğu (garabet/ucube)  olarak tanımlanan TÜRK'ten, benlikli, kişilikli bir ulus yaratmanın koşullarından birinin dilini birleştirmek, düzeltmek olduğunu kavramamış.
....
Birdenbire, bunları neden bana yazdırıyorsunuz ki, dedim kendime. Size kendimi neden bağışlatmakla uğraşıyorum ben.

Beni "terbiyesiz" olarak damgalayınız. Bu beni gücendirmez, tersine, bu yaratıklarla dalaşmak, dövüşmek, yerişmek (karşılıklı yermek, eleştirmek) beni övündürür.

Çünkü bu kişilere konuştukları dilden sataşmak gerekir. Kim ne biçim konuşuyorsa, ben de anladığı dilden aytıyorum (aytmak: konuşmak, söyleşmek) yalnızca.

İşte size çok yaygın bilinen örnek, işte size "milli dil", işte size "milli ilim"...
Kaynak:
http://www.matematikgeometri.com/altsayfalar/ataturkvegeometri.html
“Müsellesin, zaviyetan-ı dahiletan mecmu’ü 180 derece ve müselles-i mütesaviyü’l-adla, zaviyeleri biribirine müsavi müselles demektir.”

yerine, "Üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir ve eşkenar üçgen, açıları birbirine eşit üçgen demektir". dememizi Atatürk’e borçluyuz.

Aşağılık yaratıkların tanımını verdikleri "Cehaletin ve delaletin elleri!", işte bunu yaptı.

Cehaletin ve delaletin elleri! başka ne yaptı:
Türk'ü diliyle, giyimi kuşamıyla, kadınlara tanıdığı tüzleriyle (haklarıyla) 300 yılın geriliğinden sıyırıp, o günün kimi (bağışlayınız) "aygırları" -sözümona uygarları- arasından bile öncü yaptı.

Yaptığı da orada kaldı. O'ndan başka kimse budunumuzu (kavmimizi) gerilikten ulayı (ve) bağnazlıktan kurtarmak için kılını bile kıpırdatmadı. Tersine ilkelliği, yılkıları (hayvanları) besler gibi besledi, kendisi de bundan (delaletten ulayı cehaletten) yemlendi, semirdi, güçlendi.

"Cehaletin ve delaletin elleri" aramızdadır... İşte bugün bile usumuzda kemir kemir kemrişen (dişleriyle kemiren) bu yaratıklardır.

Yalnıklığın (insanlığın) toplumsal çığırlarını kavramaktan geri kalmışlarla barışmak değil, savaşmak gerektir.

Bizler umucu, yamanıcı, yaltaklanıcı değiliz artık; Ata-Türkçü devrimcileriz. Budunu (kavmi) bir kez daha geri bıraktırmayacağız.

Uğrola.

Dipçe:
İngilizlerin, Fransızların bilhassa büyük Türk halkının yaptığı gibi derhal millî damgamızı vurabilelim. Onları Türkçe’nin sesiyle ve kendi estetiğimizle millîleştirelim.

Bu tümceyi kurabilecek denli us kıtsını (yoksunu, mahrumu) birine az bile demişim. İyi ki "terbiyemi" takınmış, sövmemişim.
  • 0

En soñ SanalBaba tarafından 16 Eyl 2010, 23:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Elimizdeki tüm sözlükleri toparlayıp kullanıma sunuyoruz. Türkçe dermece dil diyenlerin de okumasını  umarız. Kıytırık ölü dilleri evrensel dil sananları utandıralım. Sözlükleri okutalım, kullanalım,
Üyelik görseli
SanalBaba
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Baturalptürk » 17 Eyl 2010, 10:25

Ben Nihat Sami Banarlı'yı savunmuyorum. Çoğu görüşüne ben de katılmam. Bilhassa yeni türetilenlere olan bakışı benim görüşümle taban tabana zıttır. Ama ben oradaki alıntıda fikre karşı hakaret ediyorsunuz.

"İngilizlerin, Fransızların bilhassa büyük Türk halkının yaptığı gibi derhal millî damgamızı vurabilelim. Onları Türkçe’nin sesiyle ve kendi estetiğimizle millîleştirelim."
Bu cümle bana göre doğru. Dolayısıyla bana da küfretmiş oluyorsunuz. Tıpkı önceki yazımda belirttiğim gibi. Bu cümle için insanlara "akılsız, ulusal benlik yoksunu ve yaratık" diyorsunuz. Siz kendinizde bu hakkı nereden buluyorsunuz. Kimse kimseye küfredemez. Kendinize gelin. Burada herkes dilediği gibi düşüncelerini paylaşıyor. Ona buna küfredilmez burada. Daha da, terbiyeli olduğunuzu iddia ediyorsunuz, ağzı bozuk biri terbiyeden söz edemez. Eğer başka türlü konuşamıyorsanız, eğer sövmeden edemiyorsanız hiç yazmayın. Ya da terbiyenizle yazın...
  • 1

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 74

İletigönderen Toygun » 17 Eyl 2010, 11:50

Baturalptürk yazdı:Ben Nihat Sami Banarlı'yı savunmuyorum. Çoğu görüşüne ben de katılmam. Bilhassa yeni türetilenlere olan bakışı benim görüşümle taban tabana zıttır. Ama ben oradaki alıntıda fikre karşı hakaret ediyorsunuz.

"İngilizlerin, Fransızların bilhassa büyük Türk halkının yaptığı gibi derhal millî damgamızı vurabilelim. Onları Türkçe’nin sesiyle ve kendi estetiğimizle millîleştirelim."
Bu cümle bana göre doğru. Dolayısıyla bana da küfretmiş oluyorsunuz. Tıpkı önceki yazımda belirttiğim gibi. Bu cümle için insanlara "akılsız, ulusal benlik yoksunu ve yaratık" diyorsunuz. Siz kendinizde bu hakkı nereden buluyorsunuz. Kimse kimseye küfredemez. Kendinize gelin. Burada herkes dilediği gibi düşüncelerini paylaşıyor. Ona buna küfredilmez burada. Daha da, terbiyeli olduğunuzu iddia ediyorsunuz, ağzı bozuk biri terbiyeden söz edemez. Eğer başka türlü konuşamıyorsanız, eğer sövmeden edemiyorsanız hiç yazmayın. Ya da terbiyenizle yazın...

Katılıyorum.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Kuşhan » 17 Eyl 2010, 16:44

Katılmıyorum.

Katılıyorum.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen kavurt » 17 Eyl 2010, 23:22

Bence yüz çizgilerimizi yumuşatmakta, yazarken gülümseyerek yazmakta yarar var.
  • 0

En soñ kavurt tarafından 17 Eyl 2010, 23:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Akkız Sözlüğü
http://akpurcek.blogspot.ca
Üyelik görseli
kavurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 58

İletigönderen SanalBaba » 18 Eyl 2010, 01:40

Uğrola,

"bunu ancak cehaletin ve dalâletin elleri yapar..."
Buna "fikir" mi diyorsunuz siz? Sinsi bir kurnazlıkla aşağılamaya yeltenmek ne oğurdan beridir "fikir" açıklamak oluyormuş?

Sizler bu sövgüye katılıp katılmadığınızı söylememişsiniz!... İlkin bunu deyiverin de kimlerle güreştiğimizi bileyim.

Benim karşıma çıkacağınıza, "Türk'ü Türk yapan dil devrimine" söven kişilerin arkasında duracağınıza, ATANIZA sövenin karşısına çıksanıza!

Yerlikten bağışlanmak dilerim!

Benliğime, varlık nedenime sövenin, dilimi aşağılayanın, töremi bozanın, ulusal usumuzu (millî aklımızı) iğdişleyenin önünde saygı takınamam. Saygı duyacağım ile duymayacağımı ayırtlamayı başkasına mı danışacağım?

Üstelik bu "kişi" başka başka dillerden sözcük aşırmakta sakınca görmeyen arlanmaz bir uğruysa (hırsızsa)...

Ben de neye katıldığımı belirteyim:
"TÜRK DEMEK TÜRKÇE DEMEKTİR!" (Atatürk)

Adını anımsamadığım yad bir elçi, özünde gizli bir tapman (misyoner), "Osmanlıyız" diye övünülen "devşirme saraylılar" egemenliğinde yaşayan "millet" için şuna benzer bir yazı yazmıştı kendi başçılarına (amirlerine):
(Özetle)
"Bunlar öylesine ilkel bir topluluktur ki, uygarlık ölçütlerinden say (her) birinden yoksundur. Ortak dilleri, ortak giyimleri, ortak töreleri, bağlılık duyguları yoktur. Uygarlık bilincinden yoksun, toplumsal ekinden (sosyal kültürden) çavsız (habersiz) kuru bir kalabalıktır. Bunları dağıtmak da, yönetmek de, yurtlarını ele geçirmek de pek kolay olacaktır..."

Gibisinden bir tümce idi. (Bu yazıyı bulduğumda kendisini de yayınlarım)

İşte bu yad sümülgenlere (yabancı emperyalistlere) bu sözleri ettirenlere saygı duyulamaz.

Şimdicek (hemencecik) başlamak isterse eğer, "milli estetiği" ile yoğurarak "enflasyon'u, sigorta'yı, piyango'yu, istanyon'u, jet siki'yi, sikeç'i, Siyenen (işeyen) Türk'ü (CNNTURK), Mekdanılds'ı, Kentaki Fırayd Çikın'ı.... " milli etsin...
Gerneşe gerneşe dönensin!...
Başını sürü gerisine tıkıp gürnenmesin.

Uğrola

Dipçe:

Bu tümceyi doğru bulanların burada işleri nedir?
"Ortak Türk dili, evren dili" ülkümüzü sulandırmaya yollanmış gizli çaşutluk mu?
Yoksa ben mi yanlış bir yerlikte azu evrendeyim?

Ekçe:
[ayırtlamak]
Ayıklamak, seçmek, temizlemek. [ Derleme Sözlüğü c: 1 ]

gerneşmek (I)
Gerinmek. [ Derleme Sözlüğü c: 6 ]

gürnemek
Koyunlar sıcakta birbirinin gölgesine başını uzatarak yatmak, dinlenmek. [ Derleme Sözlüğü c: 6 ]

siyemek
[-> siymek (I)- 1] [ Derleme Sözlüğü c: 10 ]
[siyemek]
Hayvan işemek, sidiklemek. [ Derleme Sözlüğü c: 10 ]

Şimdicek:
Şimdicek bir sevda düştü serime

Şimdicek bir sevda düştü serime
Biter gülü anın bahar kelli
Göz göz oldu sinemdeki yaralar
Sinem delik delik bahar kelli

Durmaz deli gönül gamını atar
Eski dert üstüne çok dertler katar
Cümle kuş birikmiş dil verip öter
Kuşları ciğer deler bahar kelli

Telli turnam indi döküldü göle
Yüzü bürümüş al yeşilli vala
Yaprağı karışmış kırmızı güle
Misk-ü anber tüter bahar kelli

Der ki Karac'oğlan her gün ağlarım
Eski dert üstüne dertler bağlarım
Başı al laleli yüce dağlarım
Çıkıp edemedim seyr bahar kelli

Karac'oğlan
  • 0

En soñ SanalBaba tarafından 18 Eyl 2010, 10:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
SanalBaba
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Kuşhan » 18 Eyl 2010, 12:28

SanalBaba yazdı:"bunu ancak cehaletin ve dalâletin elleri yapar..."

Buna bin kat daha karşıyım ama bunu diyen kişi Baturalptürk değil.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

Dön İnanç

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'