Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Ezan, müezzin

İnançsal kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: Ezan, müezzin

İletigönderen ingichka » 18 Oca 2012, 14:22

Börileyüü yazdı:Başka biri olduğumu mu düşünüyorsuñuz? Uzun zamândır bu yazışmalığı takîb édiyorum, ancak şimdiye dek üye olmadım.
Ve üye olmak için böyle bir ileti yazacağınız anı beklediniz. Olabilir.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

İletigönderen Börileyüü » 18 Oca 2012, 14:27

Aynen. Şimdi bu konudan ayrılıp, ilgimi çeken öbür konulara bakacağım. Eyi günler.
  • 0

Börileyüü
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 0

İletigönderen Engin » 18 Oca 2012, 14:28

Bir sürü Müslüman da başka dinlere iftira atıyor. Hatta mezhepler arasında bile başka mezheplere "cınlıkla ilgisi olmayan" iftiralar atılıyor. Şimdi Sünnilerin yüzyıllardır Alevileri suçladıkları gerçek dışı saçmalıklara girmeyeyim en iyi değil mi?
Bunlara bakarak bütün Müslümanlara manyak mı diyelim? Bütün dünyanın Müslüman olmasını düşünenler de var, ne yapacağız yani? Bu mantıkla bir dinin bütün inananlarını köteleyebilir miyiz? Ayrıca her Şamanist kafayı yememiştir, birçoğu da o inancı sevdiği için ona inanıyor, aşırı milliyetçilikten dolayı değil. Dinler hassas konulardır, burada hiç kimse İslâmı kötülemedi, İslâma sövmedi; İslâm dışındaki diğer dinler için de aynı saygı ve hassasiyet gösterilsin!
  • 0

Üyelik görseli
Engin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen ingichka » 18 Oca 2012, 14:39

Engin yazdı:Bir sürü Müslüman da başka dinlere iftira atıyor. Hatta mezhepler arasında bile başka mezheplere "cınlıkla ilgisi olmayan" iftiralar atılıyor. Şimdi Sünnilerin yüzyıllardır Alevileri suçladıkları gerçek dışı saçmalıklara girmeyeyim en iyi değil mi?
Bunlara bakarak bütün Müslümanlara manyak mı diyelim? Bütün dünyanın Müslüman olmasını düşünenler de var, ne yapacağız yani? Bu mantıkla bir dinin bütün inananlarını köteleyebilir miyiz? Ayrıca her Şamanist kafayı yememiştir, birçoğu da o inancı sevdiği için ona inanıyor, aşırı milliyetçilikten dolayı değil. Dinler hassas konulardır, burada hiç kimse İslâmı kötülemedi, İslâma sövmedi; İslâm dışındaki diğer dinler için de aynı saygı ve hassasiyet gösterilsin!
Konu sadece şamanizm meselesi emes. Ayrıca Müslüman görünüp türlü haltlar yiyen insanlar da var. Buradaki asıl mesele şu olabilir: Nasıl ki ayrım kimseler milliyetçilik anlayışlarına göre Arapça -Farsça sözcüklere adeta düşman oluyorsa keybirleri de "İslam Arapların, şamanizm Türklerin dinidir" diyerek şamanist olabiliyor. Bu bir bakıma milliyetçilikte aşırı gitmektir. Bu şekilde de olsa şamanist olmuşsa bu o kimsenin özünü ilgilendiren bir konudur. Ancak şamanist olduktan sonra daha önce inanmış olduğu İslam'a bir takım iftiralarla saldırıyorsa öyle kimseleri eleştirebiliriz. Çünkü iş kişinin bireysel olarak neye inanıp neye inanmayacağı konusundan çıkmış oluyor. Benim internette tanıştığım bir ateist var mesela kesinlikle inançlar konusunda herkese saygılı olduğunu aytıyor ma aynı kezde milliyetçi olduğunu aytan birisidr. Şimdi onun yağdayı ile milliyetçilik adı altında İslam ma Arap düşmanlığı yaparak Müslümanlara hakaret eden kimselerin yağdayı bir midir? Daha yakın zamana kadar Müslüman olup internette okuduğu 1-2 araştırmacı yazar(!)ın yazdıklarıyla şamanist olduktan sonra bir adam İslam'a, Müslümanlar'a ma hatta Osmanlıya hakaretler ediyorsa bu adama kafayı sıyırmış da denebilir sapık da denebilir... Biraz karışık yazdım ama diyesin ne demeye çalıştığım anlaşılıyordur.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 18 Oca 2012, 14:45

Bir de Müslümanların başka dinlere inanlara sırf inançlarından dolayı hakaret etmek ma ya onları aşağılamak gibi işler bilişimce İslam'a aykırı bir yağdaydır. Allahü Teâlâ Kuran-ı Kerim'de Hristiyanların ma Yahudilerin yaptığı çirkin işleri anlatmıştır birak onların içlerinde de düzgün amelleri olan kimselerden de bahsetmiştir. Alevi - Sünni meselesinde de bir takım Alevilerin yaptıkları bütün Alevilere, bir takım Sünnilerin yaptıkları da bütün Sünnilere mal edilerek kez keziyle aleyhte propagandalar yapıldığı olabiliyor. Hatta Alevi-Sünni konusu bir tarafa cemaatler arasında internette video savaşları başlamış. Ne gündeler!
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Engin » 18 Oca 2012, 14:49

Ne demek istediğinizi anladım ancak burada öyle bir kişi bulunmadığı ve öyle yorumlar olmadığı için Şamanistlerin neden tartışıldığını anlamadım. Neyse, burası din tartışmalarının olduğu yer değil. Bırakalım herkes istediği dini diğer dinlere saygı duymak koşuluyla hürce yaşasın.
  • 0

Üyelik görseli
Engin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen ingichka » 18 Oca 2012, 15:01

Engin yazdı:Ne demek istediğinizi anladım ancak burada öyle bir kişi bulunmadığı ve öyle yorumlar olmadığı için Şamanistlerin neden tartışıldığını anlamadım. Neyse, burası din tartışmalarının olduğu yer değil. Bırakalım herkes istediği dini diğer dinlere saygı duymak koşuluyla hürce yaşasın.
Kez-keziyle internette Allah isminin putun adı olduğu iddiasıyla başlayıp İslam'a göre bütün inanmayanların öldürüleceği (halbuki öyle nerse yok) gibi iddialarla devam eden yazışmalar / konuşmalarla karşılaşabiliyoruz. Daha bundan bir nice gün kabak bir sesli sohbet ortamında bunday iddialarla karşılaştım. Bunlar gerçekten rahatsızlık verici nerseler. Yoksa  adam şamanist mi ateist mi bizi ne ilgilendirir?
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Kuşhan » 18 Oca 2012, 17:37

Allah'ın adının putun adından gelmiş olmasını tartışmak İslam'a hakaret değildir. Öyle olsaydı evrim teorisi de İslam'a aykırı diye tartışmayalım olsun bitsin.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen ingichka » 18 Oca 2012, 18:46

Kuşhan yazdı:Allah'ın adının putun adından gelmiş olmasını tartışmak İslam'a hakaret değildir. Öyle olsaydı evrim teorisi de İslam'a aykırı diye tartışmayalım olsun bitsin.
Kuşhan baykadıysanız forumda Allah putun adıydı yazan kişi Oktay Bey idi. Ona kimse "İslam'a hakaret ettiniz / ediyorsunuz" dedi mi?
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Kuşhan » 18 Oca 2012, 20:01

ingichka yazdı:
Kuşhan baykadıysanız forumda Allah putun adıydı yazan kişi Oktay Bey idi. Ona kimse "İslam'a hakaret ettiniz / ediyorsunuz" dedi mi?
[/quote]

"Oktay Beye hakaret ettiniz" dedim mi? Rahatsızlık verici olarak nitelendirdiniz, ben de hakaret değildir rahatsız olmanıza gerek yok demek istedim.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen ingichka » 18 Oca 2012, 20:12

Kuşhan yazdı:
ingichka yazdı:

"Oktay Beye hakaret ettiniz" dedim mi? Rahatsızlık verici olarak nitelendirdiniz, ben de hakaret değildir rahatsız olmanıza gerek yok demek istedim.
[/quote]Alıntısız yazdığınız için konunun açılmasını bile hakaret olarak kabul ettiğimizi düşündüğünüzü sanmıştım.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Kuşhan » 18 Oca 2012, 20:32

Kuşhan yazdı:"Oktay Beye hakaret ettiniz" dedim mi? Rahatsızlık verici olarak nitelendirdiniz, ben de hakaret değildir rahatsız olmanıza gerek yok demek istedim.

(Oktay Beye "hakaret ettiniz dediniz" dedim mi?) olacaktı.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Yérbey » 19 Oca 2012, 12:14

Engin yazdı:Bence çağrı çok uygun bir karşılık. Başka söze gerek görmüyorum. İsteyen ezan sözünü kullanır, isteyen çağrıyı. Zorlama yok, tasfiye yok.

Konu bayağı dağılmış ancak benim görüşüm ezana karşılık çağrıdır. Çağrı sözcüğü halk arasında da bilinen, duyulan bir sözcük olduğundan kimse yadırgayamaz bence...
  • 0

- Her şey yoluna girmeden önce işler daha da kötüleşir.
Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 53

İletigönderen ingichka » 19 Oca 2012, 13:33

Yérbey yazdı:
Engin yazdı:Bence çağrı çok uygun bir karşılık. Başka söze gerek görmüyorum. İsteyen ezan sözünü kullanır, isteyen çağrıyı. Zorlama yok, tasfiye yok.

Konu bayağı dağılmış ancak benim görüşüm ezana karşılık çağrıdır. Çağrı sözcüğü halk arasında da bilinen, duyulan bir sözcük olduğundan kimse yadırgayamaz bence...
Çağrı sözünün muxtälif manaları var. Mäsälän bir yerdä "Papadan xristiyanlara çağrı" gibi bir närsä deyiländä bunun başqa türlü başa düşülmä ihtimali ola bilir.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Engin » 19 Oca 2012, 13:43

Dilimizde (ki her dilde böyledir) yanlış anlaşılma ihtimali olan yüzlerce söz var, bu dediğiniz pek geçerli bir itiraz sayılamaz. Bağlam içerisinde ne demek istenildiği anlaşılır. "Sabah çağrısı şu saatte okunuyor" dediğimde hiç kimse Papanın bir topluluğa yaptığı çağrıyı düşünmeyecektir. Ezan için başka karşılığınız varsa buyrun söyleyin. Bu arada hemen olası bir tartışmanın da önüne geçelim; Arapça kökenli ezan sözünü atmak istemiyoruz yalnızca yanına bir de Türkçe kökenli söz arıyoruz.
  • 0

Üyelik görseli
Engin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

ÖncekiSoñraki

Dön İnanç

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'