Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

deizm, teizm, ateizm, agnostizm, apateyizm

İnançsal kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: deizm, teizm, ateizm, agnostizm, apateyizm

İletigönderen Oktay D. » 18 Eyl 2013, 22:04

Bi50likdaha yazdı:Fundemental ne pis bir sözcükten geliyormuş ya baktım da erler iyi bulmuşlar.
İnanç ile dini bir tutmamalıyız bence. Dindarlık ve dincilik içinki karşılıklarınıza katılmıyorum.

Péki, bir öneriñiz var mı?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5711

İletigönderen Boraan » 18 Eyl 2013, 22:45

Seçtiklerim ;

Ateizm : Tanrısızlık
Teizm : Tanrıcılık (her dinin Tanrısının farklı olmasından +cı ekini uygun buldum)
Deizm : Tanrılılık ( yalnızca Tanrılı olarak düşünülebilir.)
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 56

İletigönderen Bi50likdaha » 18 Eyl 2013, 23:57

Teizim , Tanrıcılık olmaz. Örneğin ben Tanrıya inanıyorum ada her hangi bir dine inanmıyorum bu beni Tanrıcı yapar Teist , yapmaz. Teizm daha geniş bir kavram içine bütün dinleri alıyor.
Müslüman da teisttir , Hristiyan da teisttir.

Oktay D.

Fundemental , Fundementalist.

Fundemental => Fundement , Fundement de sanırım "kıç" "büzük" gibi anlamlara iye. Daha düzgünü alt , dip gibi anlamı var.
Fundemental dip , alt , temel , aşağı , kök ma taban gibi anlamlara benzer. Kendi dersim var "Fundemental of Mathematiics" diye "Matematiğin Temelleri" olarak kullanıyoruz.

Fundementalist açıkçası şu karşılık mükemmel uyuyormuş ama başka sözcüğü kullanmışız. "Köktendinci" tam olarak Fundementalist'in karşılığı ama Radikal dinci yerine kullanıyoruz bunu sanırsam oysa Köktendinci , Köktendinsiz ,Kökteninançcı(lı) , Kökteninançsız gibi kavramlar oldukça onat olurmuş.

Taban sözcüğü iyi olabilir çünkü bir şeyin en alt kesiminden bahsediyoruz , kendilerine göre üst olan bama dıştan bakılınca genel kesimden alt görülen bir kesimden

Dintabanlı , İnançtabanlı (Belki zıttı olarak Dintavanlı , İnançtavanlı ? geldi şimdi aklıma ama hoş durmuyorlar , eksik gibi).
Fundamentalist Education = Dintabanlı Eğitim , oldu gibi sanki , Dintemelli de hoş aslında bilemedim şimdi çok seçenek var  ;D
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 419

İletigönderen Boraan » 19 Eyl 2013, 00:13

Bi50likdaha yazdı:Teizim , Tanrıcılık olmaz. Örneğin ben Tanrıya inanıyorum ada her hangi bir dine inanmıyorum bu beni Tanrıcı yapar Teist , yapmaz. Teizm daha geniş bir kavram içine bütün dinleri alıyor.
Müslüman da teisttir , Hristiyan da teisttir.

Yukarda belirttiğim gibi katılmıyorum.Bir gitarcıda birçok çeşit gitar bulunabilir ancak bir gitarlıda tek çeşit gitar vardır.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bi50likdaha » 19 Eyl 2013, 11:23

Teist , İnançlıdır
Deist  Tanrılı

Dinlerle ilgili bilginiz var mı bilmiyorum ama bir çok şeye iman gerektirir dinler , tek Tanrı'ya inanmakla olmaz.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Boraan » 19 Eyl 2013, 14:07

Kuran'ın anlattığı Tanrı ile İncil'in anlattığı Tanrı  ayrımlıdır, o dinlerin bağlıları başka dininkini öğseyin taplamamaktadır.Tanrıcılığı o yüzden uygun bir karşılık olarak görüyorum.Bunun dışında bir Tanrısız da inançlıdır, inanmamaya inançlıdır, bir tansık gerçekleşmedikçe asla inanmaz, yadsıyamaya devam eder, kimisi de bilime inanır, onu Tanrı'nın yerine koyar.En doğru gerçeği bilim kuralları üzerine oturtur.Özünde bana göre inanç çok geniş kavramdır.
  • 0

En soñ Boraan tarafından 19 Eyl 2013, 14:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bi50likdaha » 19 Eyl 2013, 14:35

Farkındaysan "DİNİ" kavramlardan tartışıyoruz.
İyi "sana inanıyorum" dediğin de kafan karışıyor mu ?

Tanrıcılık uygun  değil anlamaya çalışmıyorsun bekli , Ben dinsizim ve sen beni Müslüman yada Hristiyan biri ile bir görebiliyor musun aynı olgu içinde  ?

Müslüman , Hristiyan , Yahudi , Zerdüşt  vs bunlar aynı oldu içindedir.Belli bir yol ile kendi inandıkları Tanrı kavramına tapınırlar.
Temeli de inançtır bunun birden çok inanma ma iman gerektirir. Melekler , Ahiret , Kıyamet  vs.
Bu "Teizm" kavramının alt bölümleri vardır. Politeizm , Panteizm ,gibi kavramlara bölünüyor.

Adamlar Deism 'i Latince Tanrı Thea , Theus Deyüs gibi lan :D]Deus[/desc]'u alıp kullanmışlar ki bu dilimizde Tanrı demek. Bu kavram rönesansın ortalarında 16. 17. yüz yılda çıkmış Dini yadsıyıp sadece Tanrı'ya odaklanmış bir akım.

Teism ise Yunanca Tanrı [desc=Aslında aynı kökten farklı sözcük benzer anlam
sözcüğünü almış ama Yunanların çok Tanrılılığı ve çok inançlılığı yüzünden tüm dinleri ve inanış biçinkerini kapsıyor. Teism dini olan her inanışı kapsar. Hıristiyanlık , Yahudilik , Paganistlik , Şamanizim , Zerdüştlük , Hinduizm.

Aradaki temel farklar şunlar Deist , Sadece bir Tanrının var kıldığını ama hiç bir olaya hiç bir olguya sonradan müdahale etmediğini taplar ve tüm dini inanışları reddeder. Yanı burada dinyok sadece bir tane Tanrı var. Türkçesi Tanrıcı , Tanrılık

Teist'in ise temel farkı inanıştır dindir. İslama , Hristiyanlığa , Yahudiliğe göre bir Deist özellikle de mürted dinden çıkmış bir deist öldürülmesi gerekir , nasıl bunların bulunduğu inanca Tanrıcılık diye biliriz ki Tanrıcı olan adama karşılar ? , demeli temel fark ne düşünelim bir kişiyi teist yapan ne Din ve İnanış  Adam doğaya tapınıyor doğa tanrılarına inanıyor Pagan , Adam üçlemeye inanıyor onlara Tapınıyor Hristiyan , Adam sadece Allah'a tapınıyor gidip Mekke'de dönüyor , kayaları taşlıyor Müslüman ,

Yani temel fark ne ? İnanış ma Din

İnanış geniş bir kavram diyorsun ama dini bir konuşmada "ben inançsızım" dediğinde "ne yani bana güvenmiyor  musun?" mu diyeceksin kafan karıştığından ?
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Boraan » 19 Eyl 2013, 17:35

Bu "Teizm" kavramının alt bölümleri vardır. Politeizm , Panteizm ,gibi kavramlara bölünüyor.

Sonradan ortaya çıksa da Deism Teism'im bir türüdür , onun da kendi inanç sistemi (mucize, vahiy, ayet dışında) vardır anlattığınız gibi.Tanrıcılık dediğim gibi hepsini kapsar.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theism
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 19 Eyl 2013, 23:35

Bi50likdaha yazdı:Fundemental , Fundementalist.

Fundemental => Fundement , Fundement de sanırım "kıç" "büzük" gibi anlamlara iye. Daha düzgünü alt , dip gibi anlamı var.
Fundemental dip , alt , temel , aşağı , kök ma taban gibi anlamlara benzer. Kendi dersim var "Fundemental of Mathematiics" diye "Matematiğin Temelleri" olarak kullanıyoruz.

Fundementalist açıkçası şu karşılık mükemmel uyuyormuş ama başka sözcüğü kullanmışız. "Köktendinci" tam olarak Fundementalist'in karşılığı ama Radikal dinci yerine kullanıyoruz bunu sanırsam oysa Köktendinci , Köktendinsiz ,Kökteninançcı(lı) , Kökteninançsız gibi kavramlar oldukça onat olurmuş.

Taban sözcüğü iyi olabilir çünkü bir şeyin en alt kesiminden bahsediyoruz , kendilerine göre üst olan bama dıştan bakılınca genel kesimden alt görülen bir kesimden

Dintabanlı , İnançtabanlı (Belki zıttı olarak Dintavanlı , İnançtavanlı ? geldi şimdi aklıma ama hoş durmuyorlar , eksik gibi).
Fundamentalist Education = Dintabanlı Eğitim , oldu gibi sanki , Dintemelli de hoş aslında bilemedim şimdi çok seçenek var  ;D

fundamentalist sözcüğü fundament sözcüğünden geliyor. Doğru, İngilizcede ma birçok dilde "kıç, oturulan yér, anüs" añlamları var. Ancak bu sözcüğüñ kökeni Latince fundare "bulmak" sözcüğüdür, İngilizce deñtaşı find olur (Hint-Avrupa dillerindeki söz başı f- ile söz soñu -nd korunumunuñ eñ tipik örneklerindendir). Diğer añlamlar değişli mecâzî dir, "soñu/dibi bulmak" sezgisiyle gelişmiştir [Oxford Etym. Dict.].
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen doğubatı » 20 Eyl 2013, 08:17

ateist'in karşılığı olarak tanrıtanımaz kelimesi bence yanlış olur.

çünkü bizzat ateistler bu sözcüğü kabul etmezleri.

tanrıtanımaz derken, tanrı'ya atıfta bulunulur. sanki tanrı varmışta, ateistler tanımıyormuş gibi anlamı var.
  • 0

doğubatı
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 0

İletigönderen Bi50likdaha » 20 Eyl 2013, 12:50

Ateist , Ateizm'in içinde de Tanrı sözcüğü var  :). Baştaki "a" eki karşıtlık veriyor.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 20 Eyl 2013, 14:49

Şöyle bir toparlayarak kendi önerilerimi bélirtmek isterim:
Tañrısız "ateist", Tañrısızlık "ateizm"
inançlı "dindar, inanç sahibi", inanım "din"
inanımlı "teist, dinli", inanımlılık "teizm"
inanımsız "deist", inanımsızlık "deizm"
kökten inançlı "fundamentalist", köktencilik/kökten inançlılık "fundamentalizm"
inançsız "teist, deist ya da ateist olmayan"
bilinemezci "agnostik", bilinemezcilik "agnostizm"

Burada bilinemezciler, inançsız oluyor ancak her inançsız bilinemezci değildir. Çünkü bilinemezcilikte inanımla ilgili kesin yargı vardır (Tañrı'nıñ varlığı/yokluğu bilinemez/bilinmiyor), oysa inançsız kişi, bilinemezci olabileceği gibi, ayrıca yalñızca bu konuyla ilgilenmediği için inanımlara ilgi duymadığı için inançsız olabilir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Bi50likdaha » 20 Eyl 2013, 17:12

Oktay , Şu inançsız "teist, deist ya da ateist olmayan" ne demek  Deist dine göre inançsız , Ateist tümden inançsız ama inançsız değiller demişsin  ;D
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 20 Eyl 2013, 20:00

Bi50likdaha yazdı:Oktay , Şu inançsız "teist, deist ya da ateist olmayan" ne demek  Deist dine göre inançsız , Ateist tümden inançsız ama inançsız değiller demişsin  ;D

Ateist ile deist inançsız değildir gerçekten, Tañrı ile ilgili bir inanca iyedir: Ateist, Tañrınıñ olmadığına inanır. Deist ise din indirmemiş bir Tañrınıñ olduğuna inanır. Bunlarıñ ikisi de inançtır. Oysa bilinemezci, Tañrı'nıñ olduğuna ya da olmadığına inanmaz, bu konuda yansızdır, herhangi bir Tañrı varsayımı/yoksayımı yapmaz. Hiç Tañrı/yaratılış kavramı olmayan ilkel bir topluluk olduğunu düşünelim, bu topluluktaki bireyler de (Tañrı veya yaratılış kavramını bilmedikleri için) inançsız olurlar, herhangi bir varsayımları/yoksayımları olamaz, çünkü bunu hiç düşünmemişlerdir.

Ayrıca teistler arasında ateistleriñ, dahası deistleriñ "inançsız" diye anılması, kendileriyle aynı şeye inanmamalarını bélirtmek içindir. Tıpkı kimi sunnî Müslümanlarıñ, Tañrı'yı yadsımadığı hâlde Alevî inancında olanları örtümcü kâfir bellemesi gibi...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Bi50likdaha » 20 Eyl 2013, 20:53

Oktay D. yazdı:Ateist ile deist inançsız değildir gerçekten, Tañrı ile ilgili bir inanca iyedir: Ateist, Tañrınıñ olmadığına inanır. Deist ise din indirmemiş bir Tañrınıñ olduğuna inanır. Bunlarıñ ikisi de inançtır. Oysa bilinemezci, Tañrı'nıñ olduğuna ya da olmadığına inanmaz, bu konuda yansızdır, herhangi bir Tañrı varsayımı/yoksayımı yapmaz. Hiç Tañrı/yaratılış kavramı olmayan ilkel bir topluluk olduğunu düşünelim, bu topluluktaki bireyler de (Tañrı veya yaratılış kavramını bilmedikleri için) inançsız olurlar, herhangi bir varsayımları/yoksayımları olamaz, çünkü bunu hiç düşünmemişlerdir.

Ayrıca teistler arasında ateistleriñ, dahası deistleriñ "inançsız" diye anılması, kendileriyle aynı şeye inanmamalarını bélirtmek içindir. Tıpkı kimi sunnî Müslümanlarıñ, Tañrı'yı yadsımadığı hâlde Alevî inancında olanları örtümcü kâfir bellemesi gibi...

Bence siz olaya konu çerçevesinde değil sözcüğün anlam çerçevesinde bakıyorsunuz.
Eğer temel olarak "inancın" sözlük anlamına göre yorumlayacaksak haklısınız ama biz şu an dini bir çerçevede irdeliyoruz konuyu.
Örneğin şöyle bir [desc=oydüğümü düşdüğümü ? şimdi uydurdum , uydu mı bilemem]paradox[/desc] diyeyim.Senin kavram içerisinde biri "Ben inançsızım , ben hiç bir nene inanmıyorum " dediğin de kişi inançsızlığa inanmış olmuyor mu ?
Sözcüğün temel anlamına sıkışmamak gerek bence , şuna benzedi "solcuların ülküleri yok mu ? Onlar da ülkücü o zaman!"  ;D
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

ÖncekiSoñraki

Dön İnanç

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 15 konuk

Reputation System ©'