Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

yardım

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Ynt: yardım

İletigönderen Oktay D. » 16 Oca 2019, 22:16

Okumuyor musuñuz iletimi? Aynı sözcük değil diyorum, aynı seslerle olan farklı kökler var, her gördüğüñüzü ilgili ilgisiz yazmayıñ diyorum, gelip daha fazlasını yazıyorsuñuz. Koñumuz yardım iken yarmak, yırtmak yarış gibi sözcükleriñ ne işi var bu başlıkta?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici
 
İleti: 8557
Katılım: 28 Ağu 2007, 17:52
Konum: İstanbul
Değerleme: 6095

Ynt: yardım

İletigönderen datadeveb » 17 Oca 2019, 00:00

Seçtiğim sözcükler size burada ilgi çekici durum olduğunu göstermek idi. Daha derin bir çalışmayı bağlantı olarak ekliyorum.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 7671608269
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 2599
Katılım: 31 Tem 2018, 18:20
Değerleme: 1183

Ynt: yardım

İletigönderen Yiğit98 » 01 Eki 2019, 00:04

KARŞILAŞTIRMALI TÜRK LEHÇELERİ SÖZLÜĞÜ

imdat (yardım)
Türkiye Türkçesi: imdat | Azeri Türkçesi: imdad | Başkurt Türkçesi: yarⱬam bulışlık | Kazak Türkçesi: järdem kömek | Kırgız Türkçesi: cardam kömök | Özbek Türkçesi: yàrdäm kömäk mädäd | Tatar Türkçesi: yärdäm bulışlık | Türkmen Türkçesi: kömek yãrdam | Uygur Türkçesi: kömäk yardäm mädät | Rusça: pomoşç' sodeystviye poddeŋka


DERLEME SÖZLÜĞÜ (TÜRKİYE TÜRKÇESİ AĞIZLARI SÖZLÜĞÜ)


kömek
Yardım :
Ben sana kömeğe geldim.
Azeri göçmenleri -Amasya
*Çemişkezek -Tunceli
Azerbaycan

Türkiye'de Halk Ağzından Derleme Sözlüğü
  • 0

"Bizim bulunduğumuz yer mi doğru, onlarınki mi? Bunun hesabını yapmakta fayda yoktur! Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz; Bizim, onlara yaklaşmamız gerekli... dil bağı kurmamız lazım... Bunları kim yapacak? Elbette Biz!" M. Kemal Atatürk
Yiğit98
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 247
Katılım: 21 Tem 2019, 20:35
Değerleme: 129

Ynt: yardım

İletigönderen Danışman » 18 May 2020, 14:03

Bir sav: Türkçede Yardım Sözü Köken Bi̇lgi̇si̇ ve Kavram Alanları - Mustafa ÖNER, 2008

ÖZET:

ÖNER'in savına göre "yardım" Karahanlıcadan beri bilinen yarı "yardım" sözüyle ilişkilidir. Yazısına Kutadgu Bilig'den, Atabetü’l-Hakayık'tan birkaç dize örnek göstererek başlar ( bunlardan biri: munı kılguka sen manga yarı "bir bu işleri başarmak için sen bana yardım et" Kutadgu Bilig, 5494. dize ).

Bunların yanında Orta Asya Türkçesi Satıraltı Kur’an Çevirisi'nden iki örnek verir [ bunlardan biri: (...) yarı tilengler Tangrıdın “yardım dileyin Tanrıdan” Eckmann, 1976: 331 ]

ÖNER, örneklerini bitirdikten sonra şunları der:
Mustafa ÖNER yazdı:(...) yarı sözü yar- fiilinden “ikiye yarılmış, yarık; yarım” anlamlarına sahip olmuştur. Biz bu yarı “yarım” sözünün metaforik yolla “yardım” anlamına geçtiğini düşünüyoruz. Böylece eski Türk toplumunda yarlıka- bağışlama gücüne sahip Tanrının veya kağanın katkısıyla yarı “yarım” olan kişioğlunun tamamlanması mümkündür.

Ayrıca yarım ve yardım kavramlarının Hint-Avrupa dillerinde de ilişkili olabileceğini göstermiştir: İng. half - help Hint-Avrupa köken: kelb/kolp - kelb/kelp

ÖNER, yardım sözcüğünün *yarı-da- "yardım etmek" > yarı-da-m "yardım" olarak geliştiğini, "ı" sesi yitttikten sonra "yardam" biçiminin yarı "yardım" ile bağının koptuğunu yazar. ÖNER son olarak Sarı Uygurcada bulunan Tenişev, Stroy sarıg-yugurskogo yazıka yarda- "yardım etmek" ve yardas- "yardımlaşmak" eylemlerini anımsatır.
  • 18En soñ Danışman tarafından 18 May 2020, 14:03 tarihinde kabartıldı.
Danışman
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 80
Katılım: 14 Oca 2015, 23:35
Değerleme: 164

Önceki

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Majestic-12 [Bot] ve 6 konuk

Reputation System ©'