Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

burunsal

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

burunsal

İletigönderen kuluduk » 14 Haz 2017, 04:37

Uydurma sAl ekini müdafaa etmek için kullanılan yanlış bir örnek: burunsal - yılkıların burnuna bağlanan halka.
Oysa bu kelimenin aslı burunsalıktır:
BURUNSALIK

i. (< burunsak+lık)
1. At, inek, deve, köpek vb. hayvanların bir şey yemesine veya ısırmasına engel olmak için ağız ve burunlarına geçirilen nesne.
2. Yularda başlığın burun üzerine gelen parçası.
(Kubbealtı Lugati)
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 231

Ynt: burunsal

İletigönderen birtancazin » 14 Haz 2017, 09:24

Burunsalık mı Burunsak mı burunsalık mı???

Burunsamak eylemi mi var, buruna benzemek, burun gibi olmak nedir bunun anlamı..

Tabansal da tabansaklık, tabansak mı tabansalık mı bu örneğe göre.

Kumsal da kumsak, kumsalık, kumsaklık olmalı demek öyleyse, değil elbet kumsuldan gelir, yoksul gibi, belli ki yoksu ve kumsu ile oluşturulmuş..

Cıl, sıl, mal, gıl/ıl, al örbeklerini de açıklarsanız ikna olalım
  • 0

birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 265

İletigönderen kuluduk » 14 Haz 2017, 13:07

birtancazin yazdı:Burunsalık mı Burunsak mı burunsalık mı???

Burunsamak eylemi mi var, buruna benzemek, burun gibi olmak nedir bunun anlamı..

Tabansal da tabansaklık, tabansak mı tabansalık mı bu örneğe göre.

Kumsal da kumsak, kumsalık, kumsaklık olmalı demek öyleyse, değil elbet kumsuldan gelir, yoksul gibi, belli ki yoksu ve kumsu ile oluşturulmuş..

Cıl, sıl, mal, gıl/ıl, al örbeklerini de açıklarsanız ikna olalım
Buruna benzemek, burun gibi olmak manasında burunsamak diye bir fiil var mıdır? Eğer olsaydı bile bu da aidiyet/mensubiyet ile alakasızdır. Aidiyet/mensubiyet ekinin neden benzemek/gibi olmak anlamına geldiğini düşünüyorsunuz? Mesela mavi suya benzer renk demek değildir, suya ait renk demektir. Türkî demek Türk'e ait, Türk'e mensup demektir. Local çakması olan yerel sözünde de hiç "yere benzer"lik manası yoktur. Sap-saman, elma-armut hepsini birbirine karıştırıyorsunuz.Kumsal kuma ait, kuma mensup anlamında nerede kullanılmış? Kumsalın Cumhuriyet devrinden önce sıfat olarak kullanıldığına dair örnek var mı? Tabansal dediğiniz kelime nerede geçiyor? Kaçıncı yüzyılda ve ne manada kullanılmış? Cumhuriyetten önce "tabana ait, tabana mensup" manasında kullanımı varsa gösterin.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen birtancazin » 14 Haz 2017, 13:20

Sıl ile salı şu an siz karıştırdınız anlatmak istediğim böyle değil ki, sıya eklenen l ve saya eklenen l için işlev denkliğini anlatmaya çalışıyorum
  • 0

birtancazin
birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 265

İletigönderen kuluduk » 14 Haz 2017, 13:22

birtancazin yazdı:Sıl ile salı şu an siz karıştırdınız anlatmak istediğim böyle değil ki, sıya eklenen l ve saya eklenen l için işlev denkliğini anlatmaya çalışıyorum
Alakasız şeyleri mukayese ediyorsunuz. Saydığınız eklerden hangisi aidiyet/mensubiyet manası taşıyor? Mesela bir sözcüğe +cIl eklediğinizde ...ya ait, ...mensup manası kattığına dair örnek var mı? Yahut +sIl ekine böyle bir örnek var mı?
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen cingelek » 14 Haz 2017, 14:17

Burunsal "yılkıların burnuna bağlanan halka" şeklinde bir kelime mevcut olsa idi bile bu bir isimdir. İlginç bir biçimde nazal karşılığında kullanılan burunsal kelimesi TDK GTS'de yoktur. BSTS / Tıp Terimleri Kılavuzunda karşımıza çıkmaktadır. Azerbaycan Türkçesinde nazal ses yerine burun səsi denilmektedir. Kazak Türkçesinde ise мұрын жолды дыбыс (burun yollu ses) denilmektedir. O zaman nazal için burunluk demeye bile gerek yoktur. Nazal n yerine burun n'si veya burun yollu n denebilir.
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 366

İletigönderen Oktay D. » 14 Haz 2017, 15:01

Yukarıdaki vérdiğiñiz şekliyle burunsaklık/burunsalık sözcüğü ile burunsal sözcüğü aynı añlamda değil. Birisi yularıñ bir parçası iken diğeri burna takılan bir halka (piercing gibi). Siziñ vérdiğiñiz añlamlar böyle diyor. Ayrıca burunsal diye bir sözcük bulamadım, nerede geçiyor, eñ erken ne zaman?

Bu arada Türkçede sıfat ve isim arasında keskin bir ayrım bulunmaz. Her sıfat isimleşebilir veya her isim sıfatlaşabilir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4836

İletigönderen cingelek » 14 Haz 2017, 15:29

Oktay D. yazdı:Yukarıdaki vérdiğiñiz şekliyle burunsaklık/burunsalık sözcüğü ile burunsal sözcüğü aynı añlamda değil. Birisi yularıñ bir parçası iken diğeri burna takılan bir halka (piercing gibi). Siziñ vérdiğiñiz añlamlar böyle diyor. Ayrıca burunsal diye bir sözcük bulamadım, nerede geçiyor, eñ erken ne zaman?

Bu arada Türkçede sıfat ve isim arasında keskin bir ayrım bulunmaz. Her sıfat isimleşebilir veya her isim sıfatlaşabilir.
Yukarıda verilen anlamıyla burunsal sözcüğünü nasıl sıfat olarak kullanabiliriz? Örnek verebilir misiniz?
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 14 Haz 2017, 16:47

cingelek yazdı:Yukarıda verilen anlamıyla burunsal sözcüğünü nasıl sıfat olarak kullanabiliriz? Örnek verebilir misiniz?

Zaten burunsal sözcüğünü bulamadığımı söyledim.

Öte yandan sıfatlarla ve isimlerle ilgili söylediklerim Türkçeniñ çok zamanlı géñel bir özelliğidir. Örneğin +Lig/+Lıg > +Li/+Lu eki sıfat yapar ancak bu sıfatlar kolaylıkla adlaşabilir: "evliler" (ad gibi çekimlenerek çoğul eki almış), "tizligig sökürmiş başlıgıg yüküntürmiş" (dizliyi çöktürmüş başlıyı eğdirmiş) [Orhun yazıtları, Kül Tigin D15].
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen cingelek » 14 Haz 2017, 16:51

Oktay D. yazdı:
cingelek yazdı:Yukarıda verilen anlamıyla burunsal sözcüğünü nasıl sıfat olarak kullanabiliriz? Örnek verebilir misiniz?

Zaten burunsal sözcüğünü bulamadığımı söyledim.

Öte yandan sıfatlarla ve isimlerle ilgili söylediklerim Türkçeniñ çok zamanlı géñel bir özelliğidir. Örneğin +Lig/+Lıg > +Li/+Lu eki sıfat yapar ancak bu sıfatlar kolaylıkla adlaşabilir: "evliler" (ad gibi çekimlenerek çoğul eki almış), "tizligig sökürmiş başlıgıg yüküntürmiş" (dizliyi çöktürmüş başlıyı eğdirmiş) [Orhun yazıtları, Kül Tigin D15].
Adlar sıfat olarak kullanılabilse bile yukarıda verilen manası ile burunsal kelimesinin buruna ait, buruna mensup manasına gelecek şekilde kullanılması mümkün görünmemektedir.
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 14 Haz 2017, 17:11

cingelek yazdı:Adlar sıfat olarak kullanılabilse bile yukarıda verilen manası ile burunsal kelimesinin buruna ait, buruna mensup manasına gelecek şekilde kullanılması mümkün görünmemektedir.

Bu beni ilgilendirmiyor, "burunsal sözcüğü vardır ve bu añlamdadır" diyen ben değilim. Niye baña bunu diyorsuñuz ki? Ne alaka?

Oysa benim iletimde karşı çıktığım şey 'Burunsal "yılkıların burnuna bağlanan halka" şeklinde bir kelime mevcut olsa idi bile bu bir isimdir' kısmıdır. Sözcükleriñ Türkçede sıfat ve isim olmaları durumu keskin çizgilerle ayrılmaz diyorum. Yani burunsal veya kumsal gibi isimler, sıfatlaşabilirler, buna engel bir şey yok. İhtiyaç duyulmaması, özelde gerçekleşmemiş olması bu tartışmada bir argüman olamaz. Söylediğim şey budur. burunsal sözcüğünü ise ben sunmadım.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen kuluduk » 14 Haz 2017, 18:17

Oktay D. yazdı:
cingelek yazdı:Adlar sıfat olarak kullanılabilse bile yukarıda verilen manası ile burunsal kelimesinin buruna ait, buruna mensup manasına gelecek şekilde kullanılması mümkün görünmemektedir.

Bu beni ilgilendirmiyor, "burunsal sözcüğü vardır ve bu añlamdadır" diyen ben değilim. Niye baña bunu diyorsuñuz ki? Ne alaka?

Oysa benim iletimde karşı çıktığım şey 'Burunsal "yılkıların burnuna bağlanan halka" şeklinde bir kelime mevcut olsa idi bile bu bir isimdir' kısmıdır. Sözcükleriñ Türkçede sıfat ve isim olmaları durumu keskin çizgilerle ayrılmaz diyorum. Yani burunsal veya kumsal gibi isimler, sıfatlaşabilirler, buna engel bir şey yok. İhtiyaç duyulmaması, özelde gerçekleşmemiş olması bu tartışmada bir argüman olamaz. Söylediğim şey budur. burunsal sözcüğünü ise ben sunmadım.
İsimdir. Sıfat olarak kullanılsa bile bu durumda aidiyet/mensubiyet anlamı çıkmaz.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 14 Haz 2017, 23:11

kuluduk yazdı:İsimdir. Sıfat olarak kullanılsa bile bu durumda aidiyet/mensubiyet anlamı çıkmaz.

Bundan baña ne? Niye baña bunu diyorsuñuz? Benim söylediğimle bunuñ ne ilgisi var? Başlığı ben mi açtım? Sen açmışsın, iddia sahibi sensin.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen kuluduk » 15 Haz 2017, 00:12

Oktay D. yazdı:
kuluduk yazdı:İsimdir. Sıfat olarak kullanılsa bile bu durumda aidiyet/mensubiyet anlamı çıkmaz.

Bundan baña ne? Niye baña bunu diyorsuñuz? Benim söylediğimle bunuñ ne ilgisi var? Başlığı ben mi açtım? Sen açmışsın, iddia sahibi sensin.
Sizi ilgilendirmiyorsa neden atlıyorsunuz? Cevap da yazmasaydınız. Madem cevap yazıyorsunuz o zaman muhatap da olacaksınız. Esasında sizin gibilerin idare ettiği forumlarda yazarak hata yapıyor da olabiliriz. Kendiniz çalıp kendiniz oynamak istiyorsunuz galiba.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 15 Haz 2017, 00:28

kuluduk yazdı:Sizi ilgilendirmiyorsa neden atlıyorsunuz? Cevap da yazmasaydınız. Madem cevap yazıyorsunuz o zaman muhatap da olacaksınız. Esasında sizin gibilerin idare ettiği forumlarda yazarak hata yapıyor da olabiliriz. Kendiniz çalıp kendiniz oynamak istiyorsunuz galiba.

Baña hitaben yazıyorsuñuz, sizi ciddiye aldığım için yanıt vériyorum. Yañlış mı yapıyorum acaba? Ayrıca burada yazdığım yanıtları yönetici olmadan da yazabilirdim, konuyu saptırıp "ad hominem" yapmañızıñ ne géreği var? Siz düşünceleriñizi yazıyorsuñuz da ben sizi engelledim mi?

Keskin bir isim sıfat ayrımına gittiğiñiz için sadece o konuyla ilgili bir ileti yazdım siz ve cingelek gelip baña hitaben "burunsalıñ añlamı öyle değil" diyorsuñuz. Ben de bunu baña söylemeyiñ, iddialı olan kimse ona söyleyiñ diyorum. Siz olayı benim yöneticiliğime kadar getirdiñiz. Yazılanları okuyuñ ve ilgili bir yanıt yazıñ yazacaksañız.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Soñraki

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 7 konuk

Reputation System ©'