1. bét (Toplam 1 bét)

ova, oba

İletiGönderilme zamanı: 30 Ara 2019, 17:39
gönderen bensay
ova ile oba arasında ilişki var mıdır, nişanyan "ova" sözcüğünü "abad" sözcüğüne bağlamaya çalışmış

Ynt: ova, oba

İletiGönderilme zamanı: 31 Ara 2019, 00:16
gönderen Oktay D.
ova sözcüğünde v olmasından dolayı eñ iyi olasılıkla /b/ sesinden gelmiş olmalı. Ancak oba sözcüğünüñ /b/ içermesi onuñ /p/ sesinden gelebileceğini bize söyler.
ova < *ōba?
oba < *ōpa?
Bu nedenle ova ile opa ilişkili olamaz.

Talat Tekin, Sevortyan'ıñ köken bilgisi sözlüğünüñ tanıtma yazısında [1] TDAY Belleten, Ankara 1976, 274-285. [2] Makaleler II, TDK, Ankara 2003, 104 ova sözcüğünüñ Türkmence ōy (çukur) ile ilişkili olduğunu ve v sesiniñ tıpkı uya > yuva gibi y'den geliştiğini savunmuş. Tuncer Gülensoy da kendi Köken Bilgisi sözlüğünde aynı düşünceye katılmış ve açıklamasını koşut olarak sunmuş.

Bence Türkmence ōy (çukur) sözcüğü ova sözcüğüne göre añlamca çok uzak.

Öte yandan *ōpuz (engebeli arazi) > Karahanlı opuz, Türkmence obur (sarp kayalık), Türkiye Türkçesi obuz sözcüğü bulunuyor. Bunuñ oba ile ilişkisi var mı bakılabilir.

Ynt: ova, oba

İletiGönderilme zamanı: 31 Ara 2019, 01:26
gönderen bensay
araştırmalar için iyilik ödünçlerimi sunarım, sağolluyorum, doyurucu bir açıklaması bulunmuyor, opa'dan oba'ya dönüşüm sonrası bir koldan oba ova'ya dönüşüp, otağ/oda ikilisi gibi değme iki sözcüğünde bir biçimde günümüze ulaşması gibi bir durum olabilir mi diye düşünmüştüm yalnızca

Ynt: ova, oba

İletiGönderilme zamanı: 31 Ara 2019, 03:01
gönderen Oktay D.
Eñ başta añlamca uymadıkları için öyle bir dönüşümüñ olasılığını düşünmek isabetsiz olur. Ayrıca p>b ile b>v dönüşümleri aynı dönemde oldukları için yine olanak dışı. Yoksa ard arda olan dönüşümler olsa ikisiniñ bağını eleyemezdik. ova'nıñ opa'dan gelmesi olanak dışı kısacası.

Öte yandan oba'nıñ eski biçimini koruyan bir *oba'dan gelip doñması ise (otağ örneği gibi) bu biçimi barındıran öbür Türkçelerde bu sözcüğüñ özellikle işlek olarak bulunmasını gérektirir (otağ biçimi Karahanlı étkisiyle doñuk kalmıştır örneğin).