Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

buzulkuşu

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Ynt: buzulkuşu

İletigönderen kuluduk » 15 Kas 2016, 21:40

Türkeröz yazdı:
kuluduk yazdı:
Türkeröz yazdı:Bloglarda, forumlarda öyle yaptıysam konuşursunuz. Daha önce de dedim. Sırasıyla yaptılar. Alındı da değil, önce kendi sitelerine ve sözlüklerine eklediler sonra da açık olanlara ve başka yolla olandan yararlandılar, kapalı sözlükler dediğiniz de hepsi ayrı olanlar değil, bazıları kendilerinin bazıları da onların saman altından su yürütmesi. Zaten bunu da hep belli ettiler. Sözlükler kaynaktır biz de onları gösteriyoruz diye. Gösterenler de kendilerinden başkaları değildi. Oysa sözlükler kaynak değil ben de bunu biliyorum. O yüzden açık ya da kapalı olsun her sözlüğü kaynak, güvenilir olmadığını biliyorum. Başkalarını saf olanları belki kandırabilirler ancak beni kandıramazlar. Bana sözlükleri ve siteleri kaynak diye kandırmaya çalışmayın, nasıl ki dinle aldatanlar olduysa sözlükle aldatmaya çalışanların da olduğunu biliyorum ve ben de itiraz edeceğim elimden geldiğince. Olay yalnızca buzulkuşu değil
Sen kendin forumlara buzulkuşu kullanıcı adıyla üye olup üye olup "nikimin anlamı penguen" yazıyor musun, yaszmıyor musun? İçinde bozuk bir Türkçeyle çokça "buzulkuşusu" geçen metinler sana ait mi değil mi? Bu sorulara net bir cevap ver hele. Bu konu açıldığında adeta iftira ediliyor demeye getiriyorsun.

İftira az kalır. Üzerime nerden saldırılacağı şaşırılmış. Beni suçlu göstermek için elinden gelen yapılıyor. Eğer siz beni öyle yaptın diye suçluyorsanız bunu "İnternette takılmak varken siz hâlâ sınalgı mı izliyorsunuz? " kim yaptı peki? Bir de "Sınalgı yayılıyor" denilmiş. Yayıldığı belli ancak yayanlar birler. Bakın taa nerden nereye gelmişler. O da yetmemiş artık sözlüklere ve sitelere kimler bulaşıp kaynak diye göstermeye çalışıyorlar.. Hâlâ suçunuzu bastırmaya çalışıyorsunuz ancak yaptıklarınızı bana atarak suçlamaya çalışmayın.
Düpedüz yalan konuşuyorsun. Başka forumlarda ve vikilerde kim olduğun belli oluyor. Şimdi oralarda yazan ben değildim mi diyorsun? Bir de konuyu sulandırırcasına alısün ve sınalgı gibi sözlere çekmeye çalışıyorsun. Sınalgı kelimesi TDK Türk Dili Dergisi gibi bir kaynakta tanıtılmış ve birçok sitede -seninki gibi kullanıcı yorumu olmayan yerlerde- kullanılmış olduğu da görülüyor. Bir diline dolamışsın "sahte kaynaklar, siz yaptınız, siz eklediniz" ama somut bir şey ortaya koymuyorsun.

Paranoyak insanların ne kadar gülünç olabileceğini gösteren bir yazışma (başka bir forum sitesinden):
-Diuca speculifera, buzulkuşu sözünün asıl anlamı penguen olanı kıskançlıklarından çarpıtmak için açığını bulduğu veya kendi ya da yandaş sitelerine ekleterek milleti kandırmaya çalışmaktalar. Lütfen onların bu oyunlarına müsaade etmeyin.
-Anlamadım abi japonca sözlük'ten paylaşılma bu ? Derin araştırmalar sonucu hangi çocuk bu kanıya vardıysa kaynaktan direk alınmadır paylaşım. Ayrıca yandaş sitelerin oyunu mu Başka forumlarda üye değilim sınava çalışıyorum, neyse
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 180

İletigönderen Oktay D. » 15 Kas 2016, 21:53

Siziñ didişmeñizi izlemek zorunda değiliz. Yok şurada üyelik açmışsın yok açmamışım vs vs. Bize ne ya?! Kendi arañızdaki sorunu kendiñiz hallediñ buraya taşırmayıñ artık. Bu iletiler gittikçe saçma sapan bir hâl almaya başladı. Özel ileti diye bir şey var. Benim işim gücüm yok siziñ iletileriñizi ayıklamakla mı uğraşacağım?

Kişisel itham içeren ve konu dışı iletiler kaldırılacaktır.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6140

İletigönderen kuluduk » 15 Kas 2016, 22:06

Oktay D. yazdı:Siziñ didişmeñizi izlemek zorunda değiliz. Yok şurada üyelik açmışsın yok açmamışım vs vs. Bize ne ya?! Kendi arañızdaki sorunu kendiñiz hallediñ buraya taşırmayıñ artık. Bu iletiler gittikçe saçma sapan bir hâl almaya başladı. Özel ileti diye bir şey var. Benim işim gücüm yok siziñ iletileriñizi ayıklamakla mı uğraşacağım?

Kişisel itham içeren ve konu dışı iletiler kaldırılacaktır.
İstemiyorsan bizi engelleyebilirsin Oktay, o zaman birbirimizin iletisini görmeyiz.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Türkeröz » 15 Kas 2016, 22:51

Hıhı eminim öyledir. O söz o kadar yaygın ve kulllanılıyor ki gerçek hayatta karşıma bile çıkmayı bırak sanalda bile zor çıkıyor. İnkar etseniz bile ben sizin yalanlarınıza dolanlarınıza kanmam. Paranoyak diyene bakın. O zaman siz neden her şeyde beni suçlamaya çalışıyorsunuz? Her şeyde beni arıyorsunuz. Asıl siz paranoyaksınız. Gülünç konusuna gelirsek madem sözlükler kaynak sayılıyordu o zaman neden sözcükleriniz bir bir siliniyor (sınalgı, birdem, çınka, bağdarlama, alısün, kodak...) vikilerde? Buzulkuşu sözünü penguen anlamında kullanılmasını niye engelleyemiyor?
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 683

İletigönderen kuluduk » 07 Nis 2021, 05:25

Buzulkuşu penguen demek değildir; karabat kuşu penguen demektir.
  • 10

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Önceki

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Bing [Bot] ve 1 konuk

Reputation System ©'