Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

buzulkuşu

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Ynt: buzulkuşu

İletigönderen kuluduk » 14 Kas 2016, 21:21

Bakın AviBase'in "katkıda bulunanlar" listesinde kimin adı var:
Türkeröz.png
Türkeröz.png (100.03 KiB) 13750 kéz görüntülendi

Yoksa Avibase'e itiraz ettin de kabul edilmedi mi Türkeröz?
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 180

İletigönderen kuluduk » 14 Kas 2016, 21:32

Vikilerde 'falan kelime TDK'da yok, o zaman Türkçede yok' diye itiraz eden Türkeröz'ün bir başka forumdaki iletisi:
türkeröz-uyanangenclik.png
türkeröz-uyanangenclik.png (8.88 KiB) 13750 kéz görüntülendi

TDK'yı yetersiz bulup sonra onun sözlüklerine sarılmak tezat olmuyor mu?

Bir de "başka yerliklerdeki tartışmaları buraya taşımayın" diyecek olursanız Türkeröz bunu fazlasıyla yapıyor, Türkçesivarken forumundaki imzasında bile bunu görebiliyoruz. Eğer benim burada yazdıklarım silinecekse Türkeröz'ün aynı tarzdaki iletileri ve forumda kullandığı imza da silinsin!

Ayrıca bakın ilginç bir ekran görüntüsü daha, yukarıdaki ekran görüntüsünün alındığı aynı forumdan:
türkeröz-uyanangenclik2.png
türkeröz-uyanangenclik2.png (49.03 KiB) 13750 kéz görüntülendi
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Türkeröz » 15 Kas 2016, 02:47

@kuluduk , siz sürekli kendi yapmacık sözcüklerinizi sözlükte var diye gösteriyorsunuz ancak ben her sözlüğü geçerli kaynak olmadığını biliyorum. Aynı şekilde başka siteler de öyle. Nasıl ki her hoca güvenilir değilse sözlükler de siteler de değil. Bakınız fetöyü hoca diye sayanlar vardı şimdi terör örgütü olduğunu diyorlar. Ben sizin ne olduğunuzu az çok biliyorum. Beni ve "buzulkuşu" sözünü karalamaya çalışıyorsunuz. Buzulkuşu sözünü çarpıtmaya çalışmaya başladınız da. Alıntı yaptığınız sitedeyse üyelik bana ait gözükmüyor ya da ben göremedim. Benim hesabım olsaydı asla penguen anlamındaki buzulkuşu sözünü çarpıtarak söylemezdim. Çarpıtarak söyleyenler ancak sahtekarlardır. Hesabım çalınıp da değiştirildi mi yoksa yönetim mi değiştirdi bilmiyorum. Ancak oraya ben giriş yapamıyorum. Bu da sahtekarların boy gösterdiğinin kanıtı. Öbür dediğin siteye gelince de ben orayı tam çözemedim. Ancak başta da dediğim gibi her sözlük ve site gerçek olacak değil. TDK konusunu da benim olmayan hesapla soramazsınız. Ayrıca bana tezat olmuyor mu diye de sormaya hakkınız yok. O soruyu sorabilmeniz için önce düzgün, dürüst olmak zorundasınız. Sözlüklere ve sitelere kendi yapmacık sözcüklerinizi ekleyip sonra da kaynak diye kandırmaya çalışmanız ahlak dışı. Siz öyle yaptığınız sürece ben de sizin aldatmanızı elimden geldiğince izin vermeyeceğim.
Benim imzamda başka sitelerdeki tartışmaları buraya getirmiyor. Ama çok istiyorsanız iki tane imzamı değiştirebilirim 8) Getiren varsa o da sizsiniz.

Son olarak, tekrar diyorum ben hiçbir zaman penguen anlamı dışında buzulkuşu sözünü kullanmadım. Sahtekarlığı bırakın. Böyle anca sahteliğinizi göstermiş oluyorsunuz.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 683

İletigönderen Oktay D. » 15 Kas 2016, 03:26

Öncelikle kimiñ hangi sözcüğü ne añlamda kullandığı beni veya yérlik yönetimini bağlamıyor, bunu bélirteyim. Birbiriñizi yémeñizle de ilgilenmiyoruz.

O yüzden tartışmalarda başkasınıñ veya kendiñiziñ kişisel hesaplarıñ kullanımlarıyla ilgili bilgilerini buraya boca édip yığıntı yapmayıñız. Öte yandan buzulkuşu sözcüğünüñ nerede kullanıldığıyla ilgili iletileri de elbette silecek değiliz.

Bir de, 5-6 iletiyi ard arda 10dk arayla yazmak yérine tek bir ileti şeklinde yazıñız. Zaten soñ ileti size aitse onu düzenleyebiliyorsuñuz veya kaldırabiliyorsuñuz (kaldırıp yeni iletiyi birleşik olarak yazabilirsiñiz örneğin).

Kısaca yukarıda silinmesi géreken bir ileti bulunmuyor (Yukarıdaki tek kişi tarafından ard arda girilmiş iletileri bir ara birleştireceğim ancak şimdi geç oldu).
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6140

İletigönderen toorku » 15 Kas 2016, 09:28

bu arada penguenlerin uçamaması gibi bir sorun da var ortada kuş demek doğru bir yaklaşım olmayacaktır bile bile
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1255

İletigönderen Türkeröz » 15 Kas 2016, 10:39

Uçamayan bir kuş zaten kendileri.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen cingelek » 15 Kas 2016, 10:56

Buzulkuşu kelimesinin nerelerde Diuca speculifera anlamında geçtiğine bakacak olursak herkesin kelime eklemesine açık sözlüklerin yanısıra kullanıcıların iletişim adresi veya başka bir yöntemle site yönetimine kelime gönderebileceği denetimli sözlüklerde ve hatta site yönetimi ile iletişim kurulamayan kullanıcıların değişiklik yapmasına kapalı sözlüklerde kelimenin bu anlamda verilmiş olduğu görülmektedir. Ayrıca aynı şekilde Avibase, Observado, EOL gibi uluslararası kaynaklar da bu kelimeyi Latince adı Diuca speculifera olan kuşun Türkçe adı olarak veritabanlarına dahil etmişler.

Diğer taraftan kelime penguen anlamıyla birçok açık sözlüğe eklenmiş veya ekleme teşebbüsünde bulunulduktan sonra silinmiş. Ayna sözlük adındaki bir sözlükte kelime penguen anlamıyla alınmış (o da kullanımda olduğundan dolayı değil, muhtemelen Türkeröz tarafından iletişim formu kanalıyla gönderilmiş, öyle olmasa bile bu kelimenin kullanımda olmadığını sadece bir öneri olduğunu Türkeröz kendisi söylüyor). Ayrıca buzulkuşu forum, ücretsiz blog, soru-cevap sitelerinde bu anlamda bulunabiliyor. Bunlar da çoğunlukla Türkeröz'ün bizzat yazmış olduğu veya ondan kopyalanmış olan yazılardır.

Yukarıda FETÖ'ye gönderme yapan Türkeröz, yarın bir gün bu kelime TDK sözlüğüne de Diuca speculifera anlamında girse TDK'daki paralel yapının üzerine mi bu işi atacak? Buzulkuşu kelimesini ilk defa 2011 yılında kendisinin penguen anlamında önerdiğini iddia ediyor, bu doğru değil. İbrahim Aksu isimli birinin 2008'de dağda çektiği kuşun ismini bilmediğinden bu kuşu buzulkuşu diye tesmiye etmiş olduğu açıkça ortadadır. Bu kelimeyi penguen anlamıyla açık sözlüklere eklemeye çalışmış olduğu ve bunlardan denetimin sıkı olmadığı yerlerde bu kelimenin kalabildiği diğer yerlerden silinmiş olduğu da ortadadır. Türkeröz bu kelime üzerinde bu kadar durmasına, Diuca speculifera anlamında veritabanlarına alan sitelere ileti göndererek itiraz etmiş olmasına rağmen (yukarıda ekran görüntüsü verilmiş olan Avibase dışında EOL'deki ve forumlardaki itirazları da açıkça ortadadır) bu kelime yine aynı anlamda bu sitelerde yayınlanmağa devam etmektedir. Yani bu kelimenin Diuca speculifera anlamında sözlüklere gönderilme imkânı olduğu gibi Türkeröz'ün de silinmesi için mesaj atma imkânı vardı ve bunu kullanmış olduğunu da görüyoruz. Bütün bu sözlüklerin belirli bir kişiye veya gruba ait olduğunu söylemesi de bir tür paranoyaklık belirtisi gibi.
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 413

İletigönderen Türkeröz » 15 Kas 2016, 14:26

Cingelek, sözlüklerle, sitelerle milleti kandırabilirler ancak ben onların ardında sahtekarların olduğunu biliyorum. Önce buzulkuşu için "uydurukça" dediler, sonra başaramadıklarını görünce dediklerini yalayıp çarpıtmaya başladılar. Bunun için de bir site açtılar. Sonra herkese bu siteyi kaynak gösterdiler, o da yetmedi sözlüklere ve sitelere ekleyip kendilerinkini kaynak gösterdiler, daha da yetmedi kendi kapalı sözlüklerine eklediler ve kaynak diye kandırmaya çalıştılar. Bakınız sözlüklerde sitelerde böyle var diye saf olanlara da öyle eklettiler. Siz istediğiniz kadar uluslararası deseniz de ben hepsinin arkasında bana karşıt olanların olduğunu çok iyi biliyorum. En açık görüneni de vikipedidir. Oraya da dadanmışlardı. Kendilerinden başka kimse eklemeye çalışmıyorlardı. Sorumluluğunu kötüye kullananlar da oldu mu bu TDK bile olsa gerçeği söylerim. Kalkıp da herkese kendi kötü niyetlerini yalanlarla, hilelerle dayatarak kandırıp kullandırmaya çalışanlarınkini ben kullanmam, itirazımı da ederim. Siz de yanlış tarafı tutmayın. Çarpıtmak amaçlı anlamda ekleyenlerin işi olduğunu söylemeyip yalnızca her şeyde benim olduğunu söylüyorsanız asıl paranoyak olan sizsiniz. Ya her şeyde benim olduğu paranoyaklığını yapmayacaksınız ya da hilebazların hilelerini söylediğim için beni paranoyaklıkla suçlamayacaksınız.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen cingelek » 15 Kas 2016, 16:24

Türkeröz yazdı:Cingelek, sözlüklerle, sitelerle milleti kandırabilirler ancak ben onların ardında sahtekarların olduğunu biliyorum. Önce buzulkuşu için "uydurukça" dediler, sonra başaramadıklarını görünce dediklerini yalayıp çarpıtmaya başladılar. Bunun için de bir site açtılar. Sonra herkese bu siteyi kaynak gösterdiler, o da yetmedi sözlüklere ve sitelere ekleyip kendilerinkini kaynak gösterdiler, daha da yetmedi kendi kapalı sözlüklerine eklediler ve kaynak diye kandırmaya çalıştılar. Bakınız sözlüklerde sitelerde böyle var diye saf olanlara da öyle eklettiler. Siz istediğiniz kadar uluslararası deseniz de ben hepsinin arkasında bana karşıt olanların olduğunu çok iyi biliyorum. En açık görüneni de vikipedidir. Oraya da dadanmışlardı. Kendilerinden başka kimse eklemeye çalışmıyorlardı. Sorumluluğunu kötüye kullananlar da oldu mu bu TDK bile olsa gerçeği söylerim. Kalkıp da herkese kendi kötü niyetlerini yalanlarla, hilelerle dayatarak kandırıp kullandırmaya çalışanlarınkini ben kullanmam, itirazımı da ederim. Siz de yanlış tarafı tutmayın. Çarpıtmak amaçlı anlamda ekleyenlerin işi olduğunu söylemeyip yalnızca her şeyde benim olduğunu söylüyorsanız asıl paranoyak olan sizsiniz. Ya her şeyde benim olduğu paranoyaklığını yapmayacaksınız ya da hilebazların hilelerini söylediğim için beni paranoyaklıkla suçlamayacaksınız.
Buzulkuşu kelimesini dayatarak kullandırmak gibi bir şey nasıl söz konusu olabilir? Diuca speculifera adındaki kuş verilen bilgilere göre Türkiye'de yaşayan bir kuş türü değil, Almancası olan Spiegelammer kelimesini bile çok az kaynakta görebilmek mümkün. Hâl böyle olunca bu kelimeyi kim nerede dayatma ile kullanacak? Yahut o kadar kapalı sözlük bu kelimeleri almış: "site açmışlar onu kaynak göstermişler" diyorsun, sen kendin de birkaç blog, forum, vs. açmışsın. Sen de onları kaynak göstermiş olabilirsin. Bu kelime neden sözlüklere "penguen" anlamı ile değil de "Diuca speculifera" anlamı ile alındı? Paranoyaklık konusu şuradan çıkıyor: Bir kimse veya grup o kadar para dökerek alanadlarına ve hostinglere masraf edecek (WHOIS bilgilerine göre sitelerin sahipleri ve yayınlandıkları hostingler de farklı) ve buzulkuşu kelimesini Diuca speculifera anlamında göstermeye çalışacak. Yahut da bir grup bilgisayar korsanı bunu yapıyor olacak ve senin itirazlarına rağmen site sahipleri bunu değiştirmeyecek veya silmeyecek.
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 413

İletigönderen Oktay D. » 15 Kas 2016, 18:54

toorku yazdı:bu arada penguenlerin uçamaması gibi bir sorun da var ortada kuş demek doğru bir yaklaşım olmayacaktır bile bile

Kuş, illâ uçması géreken bir canlı ailesi değildir. Örneğin devekuşları, tavuklar ve penguenler uçamayan kuş türlerinden birkaçıdır. Özünde kuş ailesiniñ tümü dinazorlardan evrimleşmiş olup dinazorlar da uçamıyordu. Uçma yetisi geliştiren bu dinazor torunları, soñradan uçma yetisini yitirmişler. Öte yandan yarasa bir memeli olmasına rağmen uçabiliyor.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Türkeröz » 15 Kas 2016, 19:04

Bloglarda, forumlarda öyle yaptıysam konuşursunuz. Daha önce de dedim. Sırasıyla yaptılar. Alındı da değil, önce kendi sitelerine ve sözlüklerine eklediler sonra da açık olanlara ve başka yolla olandan yararlandılar, kapalı sözlükler dediğiniz de hepsi ayrı olanlar değil, bazıları kendilerinin bazıları da onların saman altından su yürütmesi. Zaten bunu da hep belli ettiler. Sözlükler kaynaktır biz de onları gösteriyoruz diye. Gösterenler de kendilerinden başkaları değildi. Oysa sözlükler kaynak değil ben de bunu biliyorum. O yüzden açık ya da kapalı olsun her sözlüğü kaynak, güvenilir olmadığını biliyorum. Başkalarını saf olanları belki kandırabilirler ancak beni kandıramazlar. Bana sözlükleri ve siteleri kaynak diye kandırmaya çalışmayın, nasıl ki dinle aldatanlar olduysa sözlükle aldatmaya çalışanların da olduğunu biliyorum ve ben de itiraz edeceğim elimden geldiğince. Olay yalnızca buzulkuşu değil.

"bağdarlama"

Görsel

"arna"

Görsel

Şimdi bu vb. sözcükler bile kapalı sözlüklerde ve sitelerde olması, sizin değil benim haklı olduğumu gösteren kanıttır. Sözlüklerde ve sitelerde var diye gösteriş yaparken kendinizi belli ediyorsunuz. Ana dili Türkçe olmayanların sözlüğüne ve sitesine "buzulkuşu" ve başka Türkçe sözcükler nasıl kolayca girebiliyor? Girebilmesi için anca Türkçe'den olması gerek. Buzulkuşu sözünü çarpıtmaya çalışanlar da belli. Kendilerini gizlemeye ve genelmiş gibi göstermeye çalışsalar bile onların düzenbazlığı olduğu belli oluyor. Siz itiraz etseniz bile ilgisi olmayanlar ne diye uğraşsınlar..? Anca bu bir grubun işi. Safları da kandıranlar yine onlar. Benimle de böyle uğraşıyorlar. Ancak uğraşmaları onlara zarar getirirse de benden değil kendilerinden bilsinler. "alısün, çimerlik, arna, çınka, bağdarlama, birdem..." bu sözcüklerin de sözlükte olduğunu gösterenler var. Siz kaynak sayabilirsiniz ama ben sözlüklerin kaynaklığının bittiğini görüyorum. Bana sorup duruyordunuz o zaman siz de şunu söyleyin, yarın öbür gün "sıvıtçıl..." kapalı sözlüklere girse siz kullanacak mısınız yoksa kullanmayacak mısınız?
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen kuluduk » 15 Kas 2016, 19:16

Türkeröz yazdı:Bloglarda, forumlarda öyle yaptıysam konuşursunuz. Daha önce de dedim. Sırasıyla yaptılar. Alındı da değil, önce kendi sitelerine ve sözlüklerine eklediler sonra da açık olanlara ve başka yolla olandan yararlandılar, kapalı sözlükler dediğiniz de hepsi ayrı olanlar değil, bazıları kendilerinin bazıları da onların saman altından su yürütmesi. Zaten bunu da hep belli ettiler. Sözlükler kaynaktır biz de onları gösteriyoruz diye. Gösterenler de kendilerinden başkaları değildi. Oysa sözlükler kaynak değil ben de bunu biliyorum. O yüzden açık ya da kapalı olsun her sözlüğü kaynak, güvenilir olmadığını biliyorum. Başkalarını saf olanları belki kandırabilirler ancak beni kandıramazlar. Bana sözlükleri ve siteleri kaynak diye kandırmaya çalışmayın, nasıl ki dinle aldatanlar olduysa sözlükle aldatmaya çalışanların da olduğunu biliyorum ve ben de itiraz edeceğim elimden geldiğince. Olay yalnızca buzulkuşu değil
Sen kendin forumlara buzulkuşu kullanıcı adıyla üye olup "nikimin anlamı penguen" yazıyor musun, yazmıyor musun? İçinde bozuk bir Türkçeyle çokça "buzulkuşusu" geçen metinler sana ait mi değil mi? Bu sorulara net bir cevap ver hele. Bu konu açıldığında adeta iftira ediliyor demeye getiriyorsun.
  • 0

En soñ kuluduk tarafından 15 Kas 2016, 19:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kéz düzenlendi.
kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen toorku » 15 Kas 2016, 19:17

türkçede kuşlar ya uçar ya da kuş tüyleri (oktayın dediği gibi tavuk mesela) vardır penguen hangi kümede gene oktayın dediği gibi yarasaya tüysüz kuş demiyoruz mesela

yanlış anlaşılmasın ben öneriye karşı değilim sadece ince elenip sık dokunması taraftarıyım

Türkeröz yazdı:Uçamayan bir kuş zaten kendileri.
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1255

İletigönderen Türkeröz » 15 Kas 2016, 20:26

kuluduk yazdı:
Türkeröz yazdı:Bloglarda, forumlarda öyle yaptıysam konuşursunuz. Daha önce de dedim. Sırasıyla yaptılar. Alındı da değil, önce kendi sitelerine ve sözlüklerine eklediler sonra da açık olanlara ve başka yolla olandan yararlandılar, kapalı sözlükler dediğiniz de hepsi ayrı olanlar değil, bazıları kendilerinin bazıları da onların saman altından su yürütmesi. Zaten bunu da hep belli ettiler. Sözlükler kaynaktır biz de onları gösteriyoruz diye. Gösterenler de kendilerinden başkaları değildi. Oysa sözlükler kaynak değil ben de bunu biliyorum. O yüzden açık ya da kapalı olsun her sözlüğü kaynak, güvenilir olmadığını biliyorum. Başkalarını saf olanları belki kandırabilirler ancak beni kandıramazlar. Bana sözlükleri ve siteleri kaynak diye kandırmaya çalışmayın, nasıl ki dinle aldatanlar olduysa sözlükle aldatmaya çalışanların da olduğunu biliyorum ve ben de itiraz edeceğim elimden geldiğince. Olay yalnızca buzulkuşu değil
Sen kendin forumlara buzulkuşu kullanıcı adıyla üye olup üye olup "nikimin anlamı penguen" yazıyor musun, yaszmıyor musun? İçinde bozuk bir Türkçeyle çokça "buzulkuşusu" geçen metinler sana ait mi değil mi? Bu sorulara net bir cevap ver hele. Bu konu açıldığında adeta iftira ediliyor demeye getiriyorsun.

İftira az kalır. Üzerime nerden saldırılacağı şaşırılmış. Beni suçlu göstermek için elinden gelen yapılıyor. Eğer siz beni öyle yaptın diye suçluyorsanız bunu "İnternette takılmak varken siz hâlâ sınalgı mı izliyorsunuz? " kim yaptı peki? Bir de "Sınalgı yayılıyor" denilmiş. Yayıldığı belli ancak yayanlar birler. Bakın taa nerden nereye gelmişler. O da yetmemiş artık sözlüklere ve sitelere kimler bulaşıp kaynak diye göstermeye çalışıyorlar.. Hâlâ suçunuzu bastırmaya çalışıyorsunuz ancak yaptıklarınızı bana atarak suçlamaya çalışmayın.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 15 Kas 2016, 21:39

toorku yazdı:türkçede kuşlar ya uçar ya da kuş tüyleri (oktayın dediği gibi tavuk mesela) vardır penguen hangi kümede gene oktayın dediği gibi yarasaya tüysüz kuş demiyoruz mesela

yanlış anlaşılmasın ben öneriye karşı değilim sadece ince elenip sık dokunması taraftarıyım

Türkeröz yazdı:Uçamayan bir kuş zaten kendileri.

Penguenleriñ kılları değil, yine tüm diğer kuşlar gibi tüyleri bulunuyor. Hatta kuş ailesinde eñ sık tüy yoğunluğuna sahip tür, kral penguenlerdir ve vücut ısılarını düzenlesin diye aşağıdaki şekle evrilmişlerdir.
  • 0

Ekler
King Penguin feathers.jpg
King Penguin feathers.jpg (355.71 KiB) 13707 kéz görüntülendi
56278d94000ed.jpg
56278d94000ed.jpg (148.92 KiB) 13707 kéz görüntülendi
Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici