Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

TURKIC LOANWORDS IN PERSIAN (ingilizce)

Bu başlık, Türkiye Türkçesi dışındakı yazışmaları içerir. Özleşme akımınıñ yaygınlaştırılması adına her dil kullanılabilir.

TURKIC LOANWORDS IN PERSIAN (ingilizce)

İletigönderen toorku » 06 Şub 2015, 20:56

http://www.iranicaonline.org/articles/turkic-loanwords

"TURKIC LOANWORDS IN PERSIAN

Turkic-Iranian language contacts, as well as reciprocal loaning/borrowing of words, go back to the era of the Old Turkic language. During that period, the Turkic languages mostly borrowed from the Iranian languages of Central Asia (e. g., Sogdian, Middle Persian, or Saka). In this regard, the Uighurs borrowed especially the basic vocabularies of religious spheres of Manicheism and Buddhism (e. g., Uig. ažun ‘world’ < Sogd. ʾʾžwn; Uig. tamu ‘hell’ < Sogd. tmw, etc.). An effective reverse influence can be observed as well, except for some borrowed Turkic names (e. g., in the Middle-Pers. Maḥrnāmag [the title of a Manichean hymn book]) from the beginning of the penetration of turcophone groups into the Persian language area to the time of the conquests of Čengiz Khan (d. 1227) and his successors. Of the Iranian languages, Persian and Tajik, which are to be seen separately from each other in this regard, were especially affected by these influences."
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1255

Ynt: TURKIC LOANWORDS IN PERSIAN (ingilizce)

İletigönderen Sinekkaydi2 » 06 Şub 2015, 23:44

Burada verdiği örnekler saçma sapan kelimeler.Hiç bir şey anlamadım.

Ben 1-2 ay Farsça çalıştım.İlk birkaç bin kelimenin arasında da Türkçe öğeler gördüm.Onları hiç saymamışlar burada.

Ve Tacikçe hakkında daha fazla bilgisi olan var mı ? Tacikçe'de Türkçe etkisinin çok daha büyük olduğunu söylüyor.Özbekçe'de yaşananın tersi sanki Tacikçe'de vuku bulmuş.

Tacikçenin Kuzey ağızlarında Türkçe etkisinin daha geniş olduğunu söylüyor,güneyde ise bu kadar değilmiş.Sonra Sovyetlerde uygulanan dil siyaseti sonucunda bu etki biraz tersine dönderilmiş,azaltılmış.
  • 0

Sinekkaydi2
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 567

Ynt: TURKIC LOANWORDS IN PERSIAN (ingilizce)

İletigönderen toorku » 07 Şub 2015, 03:57

bu çalışmaların çoğu batılılar ya da ruslar tarafından yapılıyor yani adamların hem türkçeyi hem farsçayı çok iyi seviyede bilip bütün sözcüklere hakim olmaları bütün sözcükleri karşılaştırmaları beklenemez zaten burada da önemli olan böyle bir çalışmanın yapılması bence daha da önemlisi iranla ilgili bir bilgi kaynağında böyle bir makalenin yayınlanmş olmasıdır

makale zaten bütün hepsi budur dememiş

sunum biçimi biraz karışık gibi ama yavaşça incelersen belli oluyor ne demek istedikleri
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1255

Dön Uluslararası yazışmalık alanı

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'