1. bét (Toplam 1 bét)

entropi

İletiGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 18:44
gönderen Kızıltürk
Tanım yazdı:Entropi , bir sistemdeki düzensizliğin ölçüsü olarak ifade edilebilir. Daha değişik bir tanımla, entropi, bir termodinamik sistemden başka sistemlere iş şeklinde aktarabilecek enerji miktarını gösteren özellik veya durum fonksiyonu olarak da tanımlanır. Sistemdeki düzensizlik arttıkça, sistemin entropisi de artar, yani sistemin faydalı iş verme kabiliyeti de azalır.Ayrıca entropi termodinamiğin ikinci yasasıdır.


Diril Kimya Biyokimya Sözlüğü ve TDK'de entropi için şu öneri geçmekte:

öñeri dağı
entropi


Benim önerim ise şudur:

öñeri düzensizlik ölçüsü
entropi

Ynt: entropi

İletiGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 18:50
gönderen Oktay D.
Dahası, "ölçüsü" kısmına gerek yok, ben doğrudan
öñeri düzensizlik
entropi

biçiminde kullanıyorum.

Ynt: entropi

İletiGönderilme zamanı: 04 Eyl 2017, 15:55
gönderen hskizilcik
Oktay D. yazdı:Dahası, "ölçüsü" kısmına gerek yok, ben doğrudan
öñeri düzensizlik
entropi

biçiminde kullanıyorum.


Düzensizlik yerine içdüzensizlik demek daha doğru olur sanırım.

Ynt: entropi

İletiGönderilme zamanı: 04 Eyl 2017, 17:05
gönderen Oktay D.
İçi olduğuna göre dışı da olmalı. Dış düzensizlik nédir?

Ynt: entropi

İletiGönderilme zamanı: 04 Eyl 2017, 17:16
gönderen hskizilcik
Entropi için bir makalemde düzensizlik terimini kullandığımda, hakem değerlendirmesinde "içdüzensizlik" önerisi geldi. Hakem açıklaması şöyle idi:

entropy kelimesi için bir dip not konmasının yararlı olacağı düşüncesindeyim. Bu konuda başka uzman görüşü de aldım. Düzensizliğin, görünür ölçekteki düzensizlik değil de, atom ve moleküllerin konumları ve hareketleri ile ilgilili düzensizlik olduğunu vurgulamak için, "içdüzensizlik" şeklinde bir terim daha uygun olur. Kelime bu şekilde kullanırsa bir çok kavram hatasının da önüne geçeceğini tahmin ediyorum. Latince "en-" eki ile bağlantı kurmak mümkün.


Bu açıklamayı yerinde buldum. Ne de olsa, en- ön eki ile verilmek istenen anlam bu olsa gerek. Sözcüğün kökenini inceledim. Şöyle bir açıklama ile karşılaştım:

entropy (n.)
1868, from German Entropie "measure of the disorder of a system," coined 1865 (on analogy of Energie) by German physicist Rudolph Clausius (1822-1888), in his work on the laws of thermodynamics, from Greek entropia "a turning toward," from en "in" (see en- (2)) + trope "a turning, a transformation" (from PIE root *trep- "to turn"). The notion is supposed to be "transformation contents." Related: Entropic.


Tüm bunlardan sonra, iç sözcüğünü başa getirip birleşik sözcük yapmak bana anlamlı geldi. Yoksa dış düzensizlik olduğunu ileri sürmüyorum.

Ynt: entropi

İletiGönderilme zamanı: 04 Eyl 2017, 20:13
gönderen Oktay D.
entropy sözcüğü Almancada fizikle ilgili añlama kavuşmuş ancak Yunanca entropia "(bir şey)e doğru dönüş" sözcüğünden geliyor. Köken olarak, en "iç" ile trope "dönüş, dönüşüm" sözcükleriniñ birleşiminden geliyor. Alman fizikçi Rudolph Clausius'uñ bu sözcüğü séçmesindeki amaç energia "enerji" sözcüğüne beñzemesidir, ki bu sözcük "işte, iş üzerinde (olan)" démektir. Kısaca "iç düzensizlik" gibi bir durum yok. Tersine, toplamda kavramıñ karşılığı "düzensizlik".

Öte yandan alıntıda söylenen şeye katılmıyorum. Görünür ölçekteki düzensizlik ile moleküler ölçekteki düzensizlik aynı şeydir. Nitekim entropi, büyük veya küçük ölçekten bağımsız bir kavram olup tümüyle véribilgisel istatistiksel dir.

Ynt: entropi

İletiGönderilme zamanı: 08 Eyl 2017, 05:53
gönderen Gökkurt
öñeri kargaşa
entropi

Ynt: entropi

İletiGönderilme zamanı: 08 Eyl 2017, 10:40
gönderen hskizilcik
Gökkurt yazdı:
öñeri kargaşa
entropi


O biraz kaos oldu sanki. :)

Ynt: entropi

İletiGönderilme zamanı: 16 Ağu 2019, 23:51
gönderen TürkçeSözlük78
"Hattâ bu sâhip oldukları entropinin, düzensizliğin..." 29:34

öñeri Düzensizlik
Entropi


öñeri Düzensizlik ölçütü
Entropi