Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

+sal/+sel eki üzerine

Ekleriñ kökeni üzerine çalışmaları içerir.

Ynt: +sal/+sel eki üzerine

İletigönderen Boraan » 02 Haz 2012, 16:28

[img]http://Evrensel sözünde aynı çözümlemeyi yapamazsınız. Evrensemek diye bir fiilimiz yoktur.
Siyasal sözünde aynı çözümlemeyi yapamazsınız, Siyasamak diye bir fiilimiz yoktur.
Çevresel sözünde aynı çözümlemeyi yapamazsınız, Çevresemek diye bir fiilimiz yoktur.[/img]

Sözcüğü addan başlatırsan sorun çözülüyor.Artık böyle bir ek var, verilen örneklerden yolaçıkarak  -sel  birleşik ekini doğrudan kullanımı,  ancak daha da  esnetebiliriz.Yalnızca ''isteme'' anlamı katmıyor tavsamak   örneği var. Değişmece  yoluyla eylem yapısını da türetip anlamlandırabiliriz, yaratıcı olabiliriz, sözlüğümüze yeni sözcükler katabiliriz.Anadolumuz ufkumuzu açıyor.

Yeni bir türetim:

''Yaşamımı, sanatımı evrensedim/tüm dünyaya mal ettim/evren içine dahil ettim. ''  bir anlam da verebiliriz.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 61

İletigönderen Bengitaşlarındili » 02 Haz 2012, 16:34

Boraan yazdı:[img]http://Evrensel sözünde aynı çözümlemeyi yapamazsınız. Evrensemek diye bir fiilimiz yoktur.
Siyasal sözünde aynı çözümlemeyi yapamazsınız, Siyasamak diye bir fiilimiz yoktur.
Çevresel sözünde aynı çözümlemeyi yapamazsınız, Çevresemek diye bir fiilimiz yoktur.[/img]

Sözcüğü addan başlatırsan sorun çözülüyor.Artık böyle bir ek var, verilen örneklerden yolaçıkarak  -sel  birleşik ekini doğrudan kullanımı,  ancak daha da  esnetebiliriz.Yalnızca ''isteme'' anlamı katmıyor tavsamak   örneği var. Değişmece  yoluyla eylem yapısını da türetip anlamlandırabiliriz, yaratıcı olabiliriz, sözlüğümüze yeni sözcükler katabiliriz.Anadolumuz ufkumuzu açıyor.

Yeni bir türetim:

''Yaşamımı, sanatımı evrensedim/tüm dünyaya mal ettim/evren içine dahil ettim. ''  bir anlam da verebiliriz.

Allah allah, ben yaptım olduculuk, emri vaki ile işler çözülmüyor beyim. Senin Uydurukçu ağa babaların bu olmayan eki dilimize kakaladı diye boyun mu eğeceğiz sanıyorsun, onlara da rahmet okuruz, sana da bela merak etme. Ama bu piç ek bu piçlik bu dilden eninde sonunda çıkacak. Yok olacak ve buna engel olamayacaksınız. Bu getirdiğiniz ne idiği belirsiz piç ek te sizlerle beraber tarihe gömülecek. Sizi uydurukçular sizi. Sizi Türkçe düşmanları sizi. Esnetme falan yok. Dilimizin KURALARI İLE OYNAMA HAKKINI SANA VE SENİN GİBİ UYDURUKÇULARA ASLA TANIMIYORUZ! HADDİNİ BİLECEKSİN! UYDRUKÇU! Tarih uydurursunuz, ek uydurursunuz, Söz uydurursunuz... Ne bu miletin sizden çektiği yahu? Türkün tarih ve kültür bağlarını koparmak adına yapmadığınız kalmıyor yeter artık be! Nedir bu Türk düşmanlığınız, nedir bu hainliğin sebebi?
Anadoluna sana da başlatma. Anadolucuşuğunu da al defol git. Biz TÜRKÜZ, TÜRKÇECİYİZ. Senin uyduruklarına ihtiyacımız yok. Evrensel deki -sel kısmını haklı çıkarmak, var kılmak için uyduraracaksın öyle mi? Uyduruk sözünü haklı çıkarmak için yine uydurmak.

Allahım sen bana sabır ver. ULusumu bu mantık özürlü Türkçe düşmanlarından kurtar.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Le Qabaq » 02 Haz 2012, 18:14

Boraan yazdı:''Yaşamımı, sanatımı evrensedim/tüm dünyaya mal ettim/evren içine dahil ettim. ''  bir anlam da verebiliriz.
Ekin uydurma işlevine göre uydurma bir kök de türeteceksiniz, öyle mi? Bazılarının Türkmen Türkçesinde gülkünç, ilginç gibi yapıları bilmezden ilginç sözcüğünden hareketle "ilgindim" demesi gibi...
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen Boraan » 03 Haz 2012, 05:45

Le Qabaq yazdı:Ekin uydurma işlevine göre uydurma bir kök de türeteceksiniz, öyle mi? Bazılarının Türkmen Türkçesinde gülkünç, ilginç gibi yapıları bilmezden ilginç sözcüğünden hareketle "ilgindim" demesi gibi...

Burada kök değil yeni bir eylem türetilmiştir.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Le Qabaq » 03 Haz 2012, 07:13

Boraan yazdı:Burada kök değil yeni bir eylem türetilmiştir.
Uydurma sözcüğe kök uydurulmuştur. -sAl ekine açıklama getiremeyince -sA ekiyle türetilmiş fiile -l eklenmiştir diyebilmek için...
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen Bengitaşlarındili » 03 Haz 2012, 12:21

Boraan yazdı:Burada kök değil yeni bir eylem türetilmiştir.
-sal'ı açıklayamayınca, -sal'a uygun kök uydurmak ha? Seni şark kurnazı seni. Vazgeçeceksiniz, bu -sal'dan vazgeçeceksiniz. İsteyen istediğini kullanır kuralı'nın bittiği yerdir bu -sal -sel konusu. -sal -sel kullanımı Doğrudan Türkçeye saldırıdır. OKUDUNUZ MU? -Sal'dan -sel'den vazgeçeceksiniz. Aksi takdirde her iletinizde karşınızda beni bulacaksınız. 
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Baturalptürk » 03 Haz 2012, 13:33

-sal'ı açıklayamayınca, -sal'a uygun kök uydurmak ha? Seni şark kurnazı seni. Vazgeçeceksiniz, bu -sal'dan vazgeçeceksiniz. İsteyen istediğini kullanır kuralı'nın bittiği yerdir bu -sal -sel konusu. -sal -sel kullanımı Doğrudan Türkçeye saldırıdır. OKUDUNUZ MU? -Sal'dan -sel'den vazgeçeceksiniz. Aksi takdirde her iletinizde karşınızda beni bulacaksınız.

Vah vah o kadar korktum ki, elim ayağım titriyor!
Ben bu ekleri kullanıyorum, dolayısıyla sizin bir hayli işiniz var demektir. Böylece beni daha da teşvik etmiş oldunuz.
Benden yana bir sorun yok, haydi size kolay gele...
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 74

İletigönderen Baturalptürk » 03 Haz 2012, 13:36

Baturalp bu iyi oldu nerelerdeydin

Sağol güzel sözlerin için Boraan, yalnız ben ara sıra yazıyordum. Asıl sen ortalıkta pek yoktun sanki..
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 74

İletigönderen Bengitaşlarındili » 03 Haz 2012, 23:47

Baturalptürk yazdı: 

Vah vah o kadar korktum ki, elim ayağım titriyor!
Ben bu ekleri kullanıyorum, dolayısıyla sizin bir hayli işiniz var demektir. Böylece beni daha da teşvik etmiş oldunuz.
Benden yana bir sorun yok, haydi size kolay gele...
Korkma, titreme, biz titreyip özümüze döneriz, siz de olduğunuz yerde kalırsınız. Bu eklerin uydurukluğu konusunda ulaşabildiğimiz herkesi uyaracağız, bilgilendireceğiz. Bir gün gelecek kullanamayacak olacaksınız. Zaman, biraz zaman!
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 04 Haz 2012, 13:04

Le Qabaq yazdı:Ataç'ın "aklî" karşılığı olarak kullandığı usul tilciği[2] de, "akıl" anlamındaki us'tan, Türkçede olmıyan bir ekle kurulmuştur. Bugüne kadarki Türk dili araştırmaları Türkçede isimlerden sıfat yapan bir -ıl ekini ortaya çıkarmamıştır. Kızıl ve yeşil kelimelerinin yapısında görülen -îl/-ıl parçası belki de Eski türkçedeki -sığ ekinin benzeri olan bir -sıl ekinden kalmadır. Ataç bazı kelimelerde de -sıl ekini kullanıyor. Meselâ içtimaî yerine toplumsal diyor. Aynı eki bir yerde -ıl, biryerde -sıl şeklinde kullanmak doğru değildir.

Burada da isimlerden sıfat yapan -ıl ekinin olmadığı söylenmiş zaten.

- Boraan'ıñ ma Le Qabaq'ıñ sözünü ettiği addan ad/önad yapan bir +L eki yoktur. Bunu başka başlıkta çokça tartıştık. Ancak eylemden ad yapan bir -L eki vardır [Erdal, 1991].

Le Qabaq yazdı:Nurullah Ataç'ın kullanımında bir ve aynı olması demek, genel anlamda bir ve aynıdır demek değildir.

- Talat Tekin, Nurullah Ataç'ıñ kullanımındaki ekleriñ bir olduğunu söyleyip onlarıñ olmadığını niye söylemesin? Talat Tekin de +sAl ma +sXl eklerini bir tutuyor. Yalñızca tutmadığını söylüyor, o makâle boyunca Nurullah Ataç'ıñ uyduruk sözcüklerini (ya da tilciklerini) vérirken bir ekiñ uyduruk olduğunu niye söylemesin?

Benim görüşüme göre, Talat Tekin doğru söylemiştir. Ancak +sXl ekiniñ nispet añlamı eski sözcükler için açık olmasa da, başka işlevleri olduğu biliniyor kalanda.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6018

İletigönderen Boraan » 04 Haz 2012, 14:49

Oktay D. yazdı:- Boraan'ıñ ma Le Qabaq'ıñ sözünü ettiği addan ad/önad yapan bir +L eki yoktur. Bunu başka başlıkta çokça tartıştık. Ancak eylemden ad yapan bir -L eki vardır [Erdal, 1991].

- Talat Tekin, Nurullah Ataç'ıñ kullanımındaki ekleriñ bir olduğunu söyleyip onlarıñ olmadığını niye söylemesin? Talat Tekin de +sAl ma +sXl eklerini bir tutuyor. Yalñızca tutmadığını söylüyor, o makâle boyunca Nurullah Ataç'ıñ uyduruk sözcüklerini (ya da tilciklerini) vérirken bir ekiñ uyduruk olduğunu niye söylemesin?

Benim görüşüme göre, Talat Tekin doğru söylemiştir. Ancak +sXl ekiniñ nispet añlamı eski sözcükler için açık olmasa da, başka işlevleri olduğu biliniyor kalanda.

Sevgili Oktay;

Kendi kişisel görüşüme göre;

Güzel (göz-el),yeşil (yaş-ıl), kum-sal, uy-sal gibi sözcüklerde bulunan -Xl, ve değişik biçimi olan -sXl ekleri üzerinden;

-l ekinin birleşik eklerin içinde  bağıntı, aitlik, ilişkinlik anlamı oluşturduğunu düşünüyorum.Aynı durumun -gil ekinde de -l bağı oluşmuş eklerde de olması olasıdır.

Eski örneklerde  +sXl ekinde -sX  parçasının düşmesi her  iki biçimin de kullanılabiliceğine işarettir.Bu yüzden adlara getirilen -Xl eki -sXl  kökeninden düşünülebilir. Katılmayabilirsiniz.

-Sal/sel ve -sXl eklerinin  birbirinin yerine kullanılabilmesi eski örneklerde vardır.

Birbirinin yerine kullanılıp  sözcük türetilmesi, türetilenlerin tuttuğu sürece benim için bir sorun yaratmıyor,  Diğer yandan Nurullah Ataç'ın ise birçok sözcüğü tutmamıştır. Tilcik demiş başka bir yerden sözcük tutmuştur.

-sXl ile :  damaksıl (damak ile ilgili), kassıl (adale ile ilgili olan),  =  kamu-sal (maşeri), kişi-sel (şahsi),düş-sel (hayali),us-sal (akli) =  ilk-el  , erk- el  (güçlü olan kimse ,kişi adları), dur-al(sakin, kişiadları),ulus-al(milli)

-Xl ile : ard-ıl (halef),  doğa-l, tortu-I, yaban-ıl (vahşi), buz-ul, bağ-ıl, tek-il

ussul(yavaş/ Erzurum ağzı) = usul  (yavaş, sessiz,sakin /Artvin ağzı)
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 04 Haz 2012, 16:09

Boraan yazdı:Güzel (göz-el),yeşil (yaş-ıl), kum-sal, uy-sal gibi sözcüklerde bulunan -Xl, ve değişik biçimi olan -sXl ekleri üzerinden;

Bu sözcükler çok ayrık eklerle kurulmuşlardır. Bu iletiñizde değme eki ma sözcük türetimini karıştırdığıñız açıktır:

Boraan yazdı:-l ekinin birleşik eklerin içinde  bağıntı, aitlik, ilişkinlik anlamı oluşturduğunu düşünüyorum.Aynı durumun -gil ekinde de -l bağı oluşmuş eklerde de olması olasıdır.

- Eski Türkçede adlara gelen +gXl, +sıl/+sAl (ses beñzeşmesine göre bazen +çıl) ma eylemlere gelen -l ekleri ayrı eklerdir.
- Bunlarıñ bileşik ek olmaları konusunda yalñızca +sıl/+sAl ekiniñ +sı- "beñzer olmak" ile -l ekiniñ bileştiği görüşü hâkimdir (yukarıda vérdiğiñiz alıntımıñ bulunduğu başlığa bakıñız).
- Nitekim aynı biçimde +sıg (ses beñzeşmesine göre bazen +çıg) ekiniñ de aynı +sı- ekine bu kéz -g gelerek oluştuğu iyice bilinmektedir ([Erdal, 1991][Ş. Tekin, 1989] ma içindeki kaynaklar).

Boraan yazdı:Eski örneklerde  +sXl ekinde -sX  parçasının düşmesi her  iki biçimin de kullanılabiliceğine işarettir.Bu yüzden adlara getirilen -Xl eki -sXl  kökeninden düşünülebilir. Katılmayabilirsiniz.

- Tabî ki katılmam olanak dışıdır! Nédeni, arada /s/ yitiminiñ dayanaksız olmasıdır.
- Unutmayıñ ki bir diliñ sözcüklerindeki değişiklikler, gédiksiz (istisnâsız) olarak sescildir (fonetiktir). O yüzden herhangi bir yérdeki /s/ yitimi, seslik bir olaydan gelmelidir. Oysa böyle bir durum söz konusu değildir.
- Örneğin +gıl ekindeki /g/ sesiniñ yitimi, (yañılş añımsamıyorsam) kimi belli sert ünsüzlerden soñra, uzun ünlü bulunduğu durumlarda görülür, nitekim bu dönüşüm Oğuzcaya aittir (tȫrtgil > dördül gibi).

Boraan yazdı:-Sal/sel ve -sXl eklerinin  birbirinin yerine kullanılabilmesi eski örneklerde vardır.

Bu savıñ dayanağını söylemeñiz gérekir. Birbirleriniñ yérine kullanıldığını hiç görmedim. Örnekleriñizi de yazmalısıñız.

Boraan yazdı:Birbirinin yerine kullanılıp  sözcük türetilmesi, türetilenlerin tuttuğu sürece benim için bir sorun yaratmıyor,  Diğer yandan Nurullah Ataç'ın ise birçok sözcüğü tutmamıştır. Tilcik demiş başka bir yerden sözcük tutmuştur.

Tutunmasına bakacak olursak, uyduruk türetimlere de kucak açmış olursuñuz. Örneğin geñel ağda yayılmış olan panpa sözcüğü siziñ açıñızdan doğru bir kullanım mıdır?! Bu düşünceye katılmak olanaklı değildir.

Boraan yazdı:-sXl ile :  damaksıl (damak ile ilgili), kassıl (adale ile ilgili olan),  =  kamu-sal (maşeri), kişi-sel (şahsi),düş-sel (hayali),us-sal (akli) =  ilk-el  , erk- el  (güçlü olan kimse ,kişi adları), dur-al(sakin, kişiadları),ulus-al(milli)

-Xl ile : ard-ıl (halef),  doğa-l, tortu-I, yaban-ıl (vahşi), buz-ul, bağ-ıl, tek-il

- Öncelikle +Al ekiyle +sXl ekini karıştırıyorsuñuz. Nédeni, +Al eki, bambaşka bir ektir: +A- ile -l ekiniñ bileşimidir, yalñızca ağızlarda azrak görülür.
- doğal sözcüğü doğru bir türetim olmasa gerek!
- ardıl, bağıl, tekil sözcükleriniñ hangi ekle türetildiği açık değildir. Yéñiden türetilmesi, yiñe de, olanaklıdır.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6018

İletigönderen Boraan » 04 Haz 2012, 17:21

Alıntı yapılan: Boraan - Bugün, 14:49:49

-Sal/sel ve -sXl eklerinin  birbirinin yerine kullanılabilmesi eski örneklerde vardır.

Bu savıñ dayanağını söylemeñiz gérekir. Birbirleriniñ yérine kullanıldığını hiç görmedim. Örnekleriñizi de yazmalısıñız.

DLT'de

arsal : konural
arsıl : konural

Bu konuda da  Anadoludan bir kaç örnek  daha verdim.

Eylemlere gelen -l ekini ben de ayrı tutuyorum :

- ardıl, bağıl, tekil sözcükleriniñ hangi ekle türetildiği açık değildir. Yéñiden türetilmesi, yiñe de, olanaklıdır.

Yeş-il(sil)  örneği vardır. Anadoluda da  benzeri vardır:

us (I)

1. Sessiz, yavaş: Us yürü! [ Derleme Sözlüğü c: 11 ]

[img]http://Örneğin%20+gıl%20ekindeki%20/g/%20sesiniñ%20yitimi,%20(yañılş%20añımsamıyorsam)%20kimi%20belli%20sert%20ünsüzlerden%20soñra,%20uzun%20ünlü%20bulunduğu%20durumlarda%20görülür,%20nitekim%20bu%20dönüşüm%20Oğuzcaya%20aittir%20(tȫrtgil%20>%20dördül%20gibi).[/img]

Yukarda belirttiğim gibi benzer yitimler görülebilir.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Boraan » 04 Haz 2012, 17:23

Örneğin +gıl ekindeki /g/ sesiniñ yitimi, (yañılş añımsamıyorsam) kimi belli sert ünsüzlerden soñra, uzun ünlü bulunduğu durumlarda görülür, nitekim bu dönüşüm Oğuzcaya aittir (tȫrtgil > dördül gibi).

Yukarda belirttiğim gibi benzer yitimler görülebilir.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Boraan » 04 Haz 2012, 17:30

[img]http://Tutunmasına%20bakacak%20olursak,%20uyduruk%20türetimlere%20de%20kucak%20açmış%20olursuñuz.%20Örneğin%20geñel%20ağda%20yayılmış%20olan%20panpa%20sözcüğü%20siziñ%20açıñızdan%20doğru%20bir%20kullanım%20mıdır?!%20Bu%20düşünceye%20katılmak%20olanaklı%20değildir.[/img]

Böyle bir kullanımdan hoşlanmam ancak pampa, pampiş  jargon sözlüğüne girebilir.Konumuzla ilgili değil böyle sözcükler !
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

ÖncekiSoñraki

Dön Ekler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'