1. bét (Toplam 1 bét)

çiğnemek türemesi

İletiGönderilme zamanı: 30 Kas 2018, 23:43
gönderen bensay
çiğne- eyleminde eylemleştirici ek nedir, elimdeki kaynaklardan bir sonuca eremedim

Ynt: çiğnemek türemesi

İletiGönderilme zamanı: 02 Ara 2018, 14:07
gönderen bensay
eylemleştirici ek +nA- ise bu ek kaynaklarda bulunmuyor, eylemleştirici ek +A- ise (kaynaklarda yer alır) ad kökünün "çiğin/çikin/çiyin" gibi bir nen olması gerekiyor, "omuz" anlamında böyle bir sözcük var ama anlamsal açıdan uyumsuzluk sergiliyor, *çid/çiy- gibi bir eylem var mıdır türkçede?

Ynt: çiğnemek türemesi

İletiGönderilme zamanı: 03 Ara 2018, 15:30
gönderen bensay
nişanyan ek kök ayrımını belirtmemekle birlikte bu sözcüğe ilişkin ilginç bir açıklama yapmış, yanında değilseye veya karşısında olamadım görüşün, aşağıda

<< OTü çayna- çiğnemek

Not: Karş. TTü çaynak/cıynak "yırtıcı hayvanların pençesi" (TS sf. >1500, DS). Fiilin özgün anlamı "parçalamak, pençelemek" olmalıdır. • Ses evrimi çayna- > çıyna- > çiyne- şeklindedir. Önseste /ç/ etkisiyle ünlü incelmesi görülür.

Benzer sözcükler: çiğnem, çiğnenmek, çiğnetmek

Ynt: çiğnemek türemesi

İletiGönderilme zamanı: 03 Ara 2018, 18:28
gönderen ulduzéver
Kendi sanımı yazayım.
Eylemiñ çéğne- biçimi de vâr.
Çiğ "pişmemiş, hâm" sözcüğü çéğ biçiminde de bulunmakta (KTde görmüştüm). Bu sözcüğe Zanaat Térimleri Sözlüğünde de "çürük ip" añlamı yazılmış.
Addan ad yapan +n ekini düşünürsek çéğin, çiğin diye bir sözcük ortaya çıkabilir. Añlam açısından yine biraz uzak görünüyor sankim.

Bir de söz éttiğiñiz çiğin sözcüğünüñ "omuz"dan öte "hayvanlarıñ boynundaki etli kısım" añlamı da vâr ağızlarda.

Ynt: çiğnemek türemesi

İletiGönderilme zamanı: 04 Ara 2018, 20:18
gönderen Oktay D.
Sözcüğüñ eski biçimi bélli ki çayna- idi. Türkiye Türkçesinde ğ olması tümüyle bir yazım yañlışıdır. Çağdaş Oğuzcada a>e olması ç étkisiyle, e>é olması y étkisiyle olmuştur.

Eski Anadolu çayna-, Türkmen çeyne-, Azerbaycan çéyne-, Gagauz çiine-, Tatar çéyné-, Başkır sayna-, Özbek çayna-, Uygur çayna-, Hakas tayna-, Şor tayna-, Tofalar tayna-, Tuva dayna-, Oyrat çayna-, Kırgız çayna-, Kumuk çayna-, Salar çayna-, Karay çayna-, Balkar çayna-, Karakalpak sayna-, Kazak şayna-, Nogay şayna-

Ynt: çiğnemek türemesi

İletiGönderilme zamanı: 05 Ara 2018, 10:24
gönderen datadeveb
çayna-, çeyne- diye okurken çene sözcüğüne bakayım dedim. Çene sözcüğü farsça görünüyor?