Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Addan ad yapan -gin

Ekleriñ kökeni üzerine çalışmaları içerir.

Ynt: Addan ad yapan -gin

İletigönderen Oktay D. » 10 Ara 2011, 00:15

ingichka yazdı:
Oktay D. yazdı:
ingichka yazdı:Ben de diyorum ki ekteki nazal n zaten n'ye dönmüşse (genel anlamda, odun'daki gibi) nazal n'li yazmak için bir neden yok.

O ayrı bir mesele. Burası "Köken tartışmaları" bölümü işte.
Sizin maksadınız köken tartışması yapmak emes özgün sözünü özgüñ şekline sokup sözde uydurma olmaktan "kurtaracaksınız". Bu nazal n'siz sözcükleri nazal n'li yapma merakı nedendir bilemok.

Sizin maksadınız sırf ortalığı karıştırmak. Öyle bir takılıyorsunuz ki söylenen tek bir tümceye uzayıp gidiyor, sonra da kalkıp uzattığınız konuda maksat arıyorsunuz. Burada çok basitçe sözcüğün kökenini tartıştık ve bu yanlış sözcüğe bir önerim oldu. Öneri, adı üzerinde. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz. Siz beğenmediyseniz kullanmazsınız, olur biter. Ben de kendim kullanacağım diye sunmuyorum, sadece fikir olarak öne sürüyorum ki, belki başkası onu geliştirip daha iyisini sunar vb. Eğer başka bir öneriniz varsa söyleyin bilelim, eğer vereceğiniz bilgi varsa yazın bilelim. Ancak önerinin "öneri" olduğunu unutup sataşmak sizi hiçbir yere götürmez.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5706

İletigönderen ingichka » 10 Ara 2011, 00:22

Oktay D. yazdı:
ingichka yazdı:
Oktay D. yazdı:[quote="ingichka"]
Ben de diyorum ki ekteki nazal n zaten n'ye dönmüşse (genel anlamda, odun'daki gibi) nazal n'li yazmak için bir neden yok.

O ayrı bir mesele. Burası "Köken tartışmaları" bölümü işte.
Sizin maksadınız köken tartışması yapmak emes özgün sözünü özgüñ şekline sokup sözde uydurma olmaktan "kurtaracaksınız". Bu nazal n'siz sözcükleri nazal n'li yapma merakı nedendir bilemok.

Sizin maksadınız sırf ortalığı karıştırmak. Öyle bir takılıyorsunuz ki söylenen tek bir tümceye uzayıp gidiyor, sonra da kalkıp uzattığınız konuda maksat arıyorsunuz. Burada çok basitçe sözcüğün kökenini tartıştık ve bu yanlış sözcüğe bir önerim oldu. Öneri, adı üzerinde. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz. Siz beğenmediyseniz kullanmazsınız, olur biter. Ben de kendim kullanacağım diye sunmuyorum, sadece fikir olarak öne sürüyorum ki, belki başkası onu geliştirip daha iyisini sunar vb. Eğer başka bir öneriniz varsa söyleyin bilelim, eğer vereceğiniz bilgi varsa yazın bilelim. Ancak önerinin "öneri" olduğunu unutup sataşmak sizi hiçbir yere götürmez.
[/quote]Amacım ortalığı karıştırmak emes. Bir nersenin yanlış olduğunu düşünüyorsam bunu aytıyorum sadece.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

İletiThis post was deleted by Toygun on 15 Oca 2015, 03:38.

İletiThis post was deleted by Toygun on 15 Oca 2015, 03:38.

İletigönderen Toygun » 15 Oca 2015, 03:43

Peki bungun?

elgin    (Bu sözcük türetme mi, derleme mi bilemedim.)
sf. esk. Yabancı, gurbette yaşayan, garip.
Güncel Türkçe Sözlük

kargun

Erimiş buz ve kar parçalarının oluşturduğu akarsu.

(Derleme sözlüğü)

toygun
Genç.
-Van
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1324

Önceki

Dön Ekler