Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Efe, zeybek, seğmen, sökmen

Sözcükleriñ añlamları, kullanımları ile ilgili tartışmaları içerir.

Efe, zeybek, seğmen, sökmen

İletigönderen birtancazin » 20 Tem 2017, 01:31

Kültürümüze özgü efelik, zeybeklik, seğmenlik kavramlarıçin söz kökeni olarak sırasıyla yunanca, türkçe, farsça denilmektedir.

Efe için ergen anlamındaki yunanca söze dayandığı savlanır. Bence türkmen geleneğinde selçukludan osmanlıya değin benzer gelenekler vardır, eski türkçeden türkiye türkçesi ağızlarına dek ise ege, eke sözleri bilgili, deneyimli, olgun, erişkin, yetkin, yaşı büyük kimse, sahip, ağabey, yaşı küçük olmasına karşın büyükmüş gibi davranan anlamlarında kullanılmıştır, ayrıca ede sözü de küçük kardeş demektir. Bu sözün anlamıyla rumların kullandığı efe/efendi sözleri arasında bir yakınlaşma olasılığını göz ardı etmeyerek EFE/EFELİK türk geleneği ve türk dilidir diyprum. Kurtuluş savaşı döneminde gerilla başı anlamını almıştır.
Bu bakımdan gerilla birliğinin başı anlamıyla EFE sözcüğünün işletilmesinde gocungu görmüyorum.

Veli anlamında (velayet) EKE yerleşebilir.


Seymen ise farsçada köpek bakıcısı demek olan ve osmanlıların sekban olarak kullandığı bu sözcük yine ses yakınlığından ötürü yanlış kökenlenmiş olmalıdır nitekim selçukludan beri bilinen ve bugün kişi adı olarak da kullanılan SÖKMEN/SOKMAN sözü ile sesçe ve anlamca yakınlığı göz önüne alındığında söğmen_söymen_seymen değişimi pek olanaklıdır, zaten seğmen söylenişi daha yaygındır. Nitekim bakıcısı seymen ile yiğit, korkusuz, delikanlı anlamındaki sökmen başka türlü bağdaştırılamaz, bu bağlamda seymen/seğmen ya da sökmen türk geleneğinde yer alan türkçe bir sözdür.

Sökmen olarak işletilecek bu sözcük atlı silahlı güvenlik gücü anlamıyla kullanılmalıdır.

Zeybek sözü için de yunanca savı ileri sürenler çıkıyor ancak sökmenle kökteş bir yapıya dayanıyor olmalı, yaptıkları iş ile de denkler.

Günümüzde zeybek, efeye bağlı birlik üyeleri olarak anlamlandırılabilir.

Özel kuvvetler, özel harekat gibi kavramlarla özdeşleştirilebilirler.
  • 0

birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 770
Katılım: 19 May 2017, 00:37
Değerleme: 272

Dön Añlam Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 12 konuk

Reputation System ©'