Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Işıt

Sözcükleriñ añlamları, kullanımları ile ilgili tartışmaları içerir.

Işıt

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 27 Ara 2018, 00:55

Bu sözcüğü istemeden türettim. Sizce ne anlama gelebilir? Sessel açıdan güzele benzediğinden herkesle paylaşmak istedim. Belki güzel bir yerde kullanabiliriz.
  • -15

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dérnek Üyesi

Değerleme: 798

Ynt: Işıt

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 27 Ara 2018, 21:25

Neden bu kadar çok eksi değerleme verdiniz? Eksi değerleme verdikten sonra eksi vermenizin nedenini açıklasanız keşke.
  • 0

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen kuluduk » 27 Ara 2018, 21:42

Eksiyi istemeden verdim, sizce bu eksiyi neden verdim?

Desem bu açıklama sizde nasıl bir etki yapar?

"İstemeden kelime türettim, sessel açı(!)dan güzele benziyor." (Kime göre, size göre.)

Türettim ama istemeden, anlamı bile belli değil. Hadi buna anlam bulalım.

Gittikçe forumun cılkı çıkıyor. Datadeveb forumdaki konuları hallaç pamuğu gibi attı, tartışmalar anlaşılmaz bir hâl almaya başladı. Bir de üzerine böyle "evreka, ama neyi?" tarzı konular zuhur edince tartışmaya girmek yerine eksiyi verip geçmek daha kolay.
  • 1

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 237

İletigönderen cingelek » 27 Ara 2018, 21:47

Bu bölüm "sözcük türetme, öneriler" başlığını taşıyor. Anlaşılacağı üzere türetilmiş bir kelimeye anlam aramak için değil, bir kelimeye veya kavrama karşılık olarak kullanılabilecek türetimleri ve önerileri görmek / tartışmak için açılmış. Kurallarda altı çizili olarak *Konu başlığında Türkçesi bulunmaya çalışılan yabancı kökenli sözcüğü kesinlikle yazınız. diye belirtilmiş.
  • 1

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 376

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 27 Ara 2018, 22:08

Anladım, bir dahakine sözcüğü bir anlam belirleyip paylaşmaya çalışırım. Sözcüğü hangi kategoride paylaşmam gerektiğini anlayamamıştım. "Anlamı belirsiz türetilmiş sözcükler" diye başlık açılsa belki daha iyi olabilir.
  • 5

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen Oktay D. » 27 Ara 2018, 22:57

Koñuyu Añlam Tartışmaları bölümüne taşıdım. Vérilen eksileri usa yatkın ve yérinde buluyorum.

Datadeveb adlı üyeniñ yazışmalığı getirdiği durum nedeniyle yazışmalıkta buna dair sistematik öñlemler almaya karar vérdim. Yarın bir gün kötü niyetli birileri başlıkları trollemeye başlarsa daha kötü. Şimdiki durum da yéterince kötü bence.

Sistematik öñlem öñerilerine açığım, dileyen baña özel iletiyle ulaştırabilir. Öñerileriñizi bu başlıkta tartışmayıñ, Yérliğimiz bölümünde başlık açarak düşünceleriñizi yayabilirsiñiz.
  • 1

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5516

İletigönderen datadeveb » 29 Ara 2018, 17:21

Üzerime yönlendirilen olumsuz yorumları kabul etmiyorum. Türetim kurallarına uygun sözcüklere anlam yüklenmediyse bu sözcüklere yönelik anlamları neler olabileceği yönünde çalışmalar yapılabilir, yapılmalıdır. Bir anlama karşılık kullanmayı önersin veya önermesin başlatabilmelidir.

Bu konuların başlatılabileceği "Anlam bulma" kazanı oluşturulursa hiç olmazsa daha derli toplu ortama erişmek kolaylaşır.

Işıt sözcüğüne gelince

1- Bir tür enerji
2- Iş köküyle ilgili bir anlam. Yaş > yaşıt
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 29 Ara 2018, 17:46

Sizin yorumunuzdan sonra ışıtı doğrudan fizikteki enerji için mi kullansak diye düşünmeye başladım. Enerji yerine güre diyorduk. Belki bu daha iyi bir karşılık olur. Oktay hocamın bunu yorumlayacağına eminim. :)

Bu arada yaşıt sözcüğündeki ek ile benim kullandığım ek özdeş değil. Yaşıt sözcüğünde ada gelen -Ut eki var. Bende ise eyleme gelen -Ut eki var.

Işımak (ışık saçmak) +Ut > ışıt (ışık saçmak eyleminin sonucunda oluşan özdek, nen, nesne)

Işıt
Enerji
  • 1

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 29 Ara 2018, 17:51

Işık şiddetinin birimi olan "kandela (candela)" yerine belki ışıt diyebiliriz.

Örneğin:
"Işık yeğinliğinin birimi ışıttır."
gibi

Bu yapım ekini bir sürü Türkçe birim adı türetmekte mi kullansak ki?

Metre, gram, litre vb. bir sürü şeyi buradan çıkarabiliriz belki. Metrede bir uzunluk yâni uzama eylemi söz konusu. Metreye uzut, grama binit kütle yâni ağırlık (yerçekimi ivmesi ile) olur. bunu bir nesnenin tüm özdeğinin üst üste BİNMESİ olarak düşünebiliriz belki. , litreye de dolut diyebiliriz belki!
  • 0

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen Oktay D. » 29 Ara 2018, 19:52

Fizikteki enerji için erk diyorum, hem bilindik hem de E ile başladığı için çok kullanışlı oluyor.

ışıt, uzut gibi türetimlerde birimsel bir çağrışım göremiyorum. Candela biriminiñ adı daha eski olan İngiliz parlaklık birimi candlepower'ıñ daha temel bir şekilde tanımlanmasından geliyor, o da belli bir yapıdaki mumuñ alañ başına parlaklığı olarak tanımlanıyordu. Démeli, işiñ içinde gérçekten mum vardı ve o yüzden candela (Latince mum démek) adını aldı.

Belki ışıt sözcüğü mum için bir karşılık olabilir.
  • 4

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5516

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 29 Ara 2018, 19:58

Oktay D. yazdı:Fizikteki enerji için erk diyorum, hem bilindik hem de E ile başladığı için çok kullanışlı oluyor.

Güre (kuvvet) ile erk (enerji) sözcüklerini karıştırmışım. Erk diyorduk, doğru diyorsunuz.

Oktay D. yazdı:Belki ışıt sözcüğü mum için bir karşılık olabilir.

Mum için DLT'de geçen "avus" daha iyi bir karşılık bence. Işıt belki LAMBA olabilir. Lamba yerine ışıtaç diyordum. Pek çevremdekilerce sevilmiyordu bu sözcük.
  • 0

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen bensay » 29 Ara 2018, 21:53

Mum için DLT'de geçen "avus" daha iyi bir karşılık bence. Işıt belki LAMBA olabilir. Lamba yerine ışıtaç diyordum. Pek çevremdekilerce sevilmiyordu bu sözcük.

lamba için aşağıdaki veriden yararlanılabilir

ışılgı
1. Ateş, lamba vb. şeylerden gelen ışık. 2. Lamba.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
  • 3

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1457

İletigönderen datadeveb » 30 Ara 2018, 10:41

ışımak ve ışıtmak sözcüklerine kayıyor dilim. Ad değil de eylem anlamına mı yönelsek?
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

Dön Añlam Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'