1. bét (Toplam 1 bét)

Türkçenin iki hayâsı

İletiGönderilme zamanı: 21 Ara 2019, 15:29
gönderen vayhahı
Dil Derneği ve Türk Dil Kurumu arasında, ikisinin farklı görüşlerinin ortasında biz ne yapmalıyız? (Tartışma olasılığı)
Birisi onu derken, birisi bunu söylerken biz hangisine pratik sokmalı, hangisinin kafasını yumruklamalıyız? (Yamuk soru)

Güçsüz veyahut istekli yönlendirmelerinize kulak açacağım, şanslı hissedin! Hangisini takip etmeliyiz? (Şüpheci dokunuş)

Hangisi İsa, hangisi Mehdi, hangisi ne? Bir daha, Peygamberi inmeyecek bir Türkçeyle miyiz? Neyiz? (Yalancı Peygamber)
Genetiğimiz mi bozuk, yarım kalan işleri tamamlamakta fazla mı yarım'ız, kazanan kim? (Burada, boş yapmış olabilirim)

Sadece merak, aa.

Ynt: Türkçenin iki hayâsı

İletiGönderilme zamanı: 21 Ara 2019, 16:16
gönderen TürkçeSözlük78
Genellikle bir sözcüğün yazımı için bir TDK'nin dediğine bakılıyor bir de Dil Derneği'nin dediğine bakılıyor. Geçen ay yaptığımız dernek toplantısında derneğin (doğru anımsıyorsam) 5 yıllık plânları arasına böyle bir şey de koymuştuk. Dahası böyle bir düşüncenin tohumunu ekmiştik.

İstediğimiz TDD'yi de TDK ve Dil Derneği'nin arasına sokmak idi. İnsanlar bir sözcüğün yazımına baktığında hem TDK kuralını hem Dil Derneği kuralını hem de bizim kuralımızı göreceklerdi. Tabii böyle bir şeyi yapmak ortaya başka sorunlar da doğuracaktır. Bu öylesine bir düşüncemiz idi. Daha kesin bir şey ortada yok. Ortada bir kural bulunması kuşkusuz daha yeğ olacaktır.

Ynt: Türkçenin iki hayâsı

İletiGönderilme zamanı: 22 Ara 2019, 00:20
gönderen Ötüken
TDK özleştirmeden açıkça sapmış durumda. Bırakın özleştirmeye katkıda bulunmayı, geçmişin kazanımlarını bile sözlüklerinden dışlar duruma gelmiş.
DD ise neredeyse tüm birleşik sözcükleri bitişik yazma konusunda saplantılı ve ne kötü ki, yeterince etkin ve etkili değil.

Ayrıca iki kuruluşun da tutarsız yönleri çok. Örneğin yabancı kökenli sözcüklerin benimsenip benimsenmeyeceği, sözlüğe ne biçimde alınacağı konularında kendi içlerinde bile tutarlı değiller.

İki kuruluşun sözcük yazım ve tanımları ile TDD'nin veya TVT'ninkini bir araya getirip bir yerde sunma düşüncesi çok güzel olmakla birlikte, bu kuruluşlara ait içeriği yayımlamak 5846 sayılı Düşünce ve Sanat Yapıtları Yasasına aykırı olabilir.

Ynt: Türkçenin iki hayâsı

İletiGönderilme zamanı: 24 Ara 2019, 10:34
gönderen Oktay D.
Toplantıda TDK ve Dil Dérneği'niñ yazım kurallarını da sunma gibi bir düşüncemiz olmadı. Türk Dili Dérneği'niñ yazım kuralları kılavuzunu yayımlama düşüncesi ilk kez o toplantıda dile getirilmiş de değil aslında.

Yazımlarla ilgili görüşlerimizi hem Özleştirmeciliğiñ Bildirgesi hem de Özleştirme Kılavuzu bétiklerimizde bélirtmiş durumdayız ancak başvuru olarak kullanılabilecek bir sunumda déğiller, daha çok makale veya tartışma olarak bulunuyorlar. Soñ toplantıda izdüştüğümüz planda bu görüşlerimizi dérleyip düzenli ve başvurumu kolay bir hâle getirmek istenmişti.

Ynt: Türkçenin iki hayâsı

İletiGönderilme zamanı: 24 Ara 2019, 16:03
gönderen vayhahı
Yani, 3'e çıkamayacak mıyız?

Ynt: Türkçenin iki hayâsı

İletiGönderilme zamanı: 24 Ara 2019, 16:15
gönderen Oktay D.
Añlamadım. 3'e çıkamamak dérken neyi kast éttiñiz?

Ynt: Türkçenin iki hayâsı

İletiGönderilme zamanı: 24 Ara 2019, 17:55
gönderen Gökbey
vayhahı yazdı:Yani, 3'e çıkamayacak mıyız?


Üçe çıkmak için sizden gelecek ödemeyi beklemekteyiz.

Ynt: Türkçenin iki hayâsı

İletiGönderilme zamanı: 24 Ara 2019, 19:11
gönderen vayhahı
Şüphesiz, bir gün... :(