Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

çingenelik yapmak déyiminden kurtulmak

Sözcükleriñ añlamları, kullanımları ile ilgili tartışmaları içerir.

çingenelik yapmak déyiminden kurtulmak

İletigönderen Oktay D. » 25 Eki 2013, 22:35

Başka bir başlıkta yérgi nefret söylemi görünce buraya bu konuyu aktaracağımı añımsadım.

Yérgi söylemlerine girdiği için çingenelik yapmak "az niceliklerdeki akçanıñ sayımlamasını yapmaktan çekinmemek, utanmamak" déyimini sözlüğümden atmak istiyorum. Benim görüşüme ma bakış açıma göre bu tür déyimler kullanılmamalı, atalarımız bir yañlış yapmışlar bunu düzeltmeliyiz. Bu déyim yérine kullanılabilecek bir déyim ile yalñızca benim gibi düşünenleri değil, öyle düşünmeyenleri de bu tür yérgi söylemlerinden kaçınmaya alıştırabiliriz.

Dilde tasfiyeciliği sévmem, ancak bu tür bir özvériniñ dil görüşüyle değil, toplumsal görüşle ilgisi var. İşte önerim:

karınca saymak "az niceliklerdeki akçanıñ sayımlamasını yapmaktan çekinmemek, utanmamak"

- "Altı üstü yarım yoğurt alacaksın, satıcıya karınca sayıyorsun!"
- " Satılaşmak pazarlık étmek démişsin ancak bu bildiğiñ karınca saymak olmuş!"
- "Né diyeyim, bu deñli karınca sayacağıñı bilsem saña yazığımı günahımı bile satmazdım."
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5516

Ynt: çingenelik yapmak déyiminden kurtulmak

İletigönderen Toygun » 25 Eki 2013, 23:20

Her dilde nefret söylemi mevcuttur. Türkçe'deki ayrımcı deyimlerin genel bir dizelgesine şuradanulaşılabilir. ('Biz hiç ırkçılık yapmamış bir ulusuz!' gibi kendi içinde çelişkili geyikler üzerinde de yeniden düşünülebilir.) Ben sözlük hazırlasaydım, nefret söylemi içeren ifâdeleri sözlüğe alırdım ama kırmızı bir renkle falan yazardım, nefret simgesi tasarlayıp koyardım. Yâni böyle bir söz var ama kullanmayın gibisinden... Sâdece dışarıdakileri hedef göstermiyor nefret söylemi... Örneğin Oğuz sözcüğünün anlayışı kıt gibi bir anlamı var.(İyi huylu anlamının yanında...) Ayrımcı sözlükte görüldüğü üzere yörükleri aşağılayıcı deyimler de var. Nefret söylemi içeren deyimlerin yerine kullanılabilecek deyimler türetilmesi de yararlı bir çaba...

Yalnız bu yergi sözcüğünün nefreti karşıladığını düşünmüyorum.

çiğsinmek   

Nefret etmek.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
  • 0

En soñ Toygun tarafından 25 Eki 2013, 23:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1316

Ynt: çingenelik yapmak déyiminden kurtulmak

İletigönderen Temirbek » 27 Eki 2013, 01:07

Şu bağlantıda konuyla ilgili kendimce bir yorumda [size=small]bulundum[/size]. Oktay'ıñ belirttiği gibi;[size=small] "az niceliklerdeki akçanıñ sayımlamasını yapmaktan çekinmemek, utanmamak" añlamını karşılayan bir başka deyimimiz var; "Siñeğiñ yağıñı çıkarmak".[/size]
  • 0

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1141

Dön Añlam Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'