Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Otamak mı Odamak mı?

Sözcükleriñ añlamları, kullanımları ile ilgili tartışmaları içerir.

Otamak mı Odamak mı?

İletigönderen Bi50likdaha » 24 Oca 2014, 19:19

Ateş yakmak anlamında hangisi kullanılmalı ? Otamak mı Odamak mı ?
Ayrıca Otacı diye bir tabir var bu Otağcı , Odacı'dan mı gelme yoksa yanlış türetim mi ? Otayıcı olması gerekmez miydi?
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 420

Ynt: Otamak mı Odamak mı?

İletigönderen Engin » 24 Oca 2014, 21:16

Odamak doğru.

Otacı sözünün oda (< *o:tağ < *o:ta- "ateş yakmak" < *o:t "ateş") ile ilgisi yok, kökü ot "grass" sözüne dayanır. Kısa ünlülü ot sözüne addan fiil yapan +A eki getirilerek ota- fiili türetilmiştir. Bu fiilin Eski Türkçedeki anlamlarından biri "otlarla tedavi etmek"tir.
Otacı günümüz Türkiye Türkçesinde gerçekten de otayıcı olmalıydı belki; aynı şey dilenci sözü için de geçerli ancak dilenci sözü de tilençi (Kuman-Kıpçakça) biçiminde Codex Cumanicus adlı kitapta geçiyor.
  • 0

En soñ Engin tarafından 24 Oca 2014, 21:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Engin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen Bi50likdaha » 24 Oca 2014, 22:56

"Ot" ile alakalı olduğunu hiç düşünmemiştim , usumda doğrudan "herhâlde sayrı kişinin içindeki dönmekte olan odu azı dizginlenemeyen odu ayarlayan kişidir" diye düşünmüştüm. Düşüncem güzel olmuş ama mitolojik bir yaklaşım olmuş anlaşılan :)

Odamaktan Odacı gibi sözcük olur mu diye düşündüm de çık karışır kanımca , yalnız "odamak" olarak kalsın şimdilik.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen BoZCiN » 28 Oca 2014, 11:44

Engin yazdı:Bu fiilin Eski Türkçedeki anlamlarından biri "otlarla tedavi etmek"tir.

Otlarla tedavi eden, iyileştiren için "otaran" sözcüğü acaba doğru bir türetim olabilir mi bu şekilde?
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 77

İletigönderen Bi50likdaha » 28 Oca 2014, 12:47

BoZCiN yazdı:Otlarla tedavi eden, iyileştiren için "otaran" sözcüğü acaba doğru bir türetim olabilir mi bu şekilde?

Otacı var işte aradığın manada.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Dön Añlam Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'