Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

ikigai

Başka dillerde yér alıp henüz Türkçe'ye bile geçmemiş kavramlara karşılık bulma çalışmalarını içerir.

ikigai

İletigönderen binsozcuk » 29 Ağu 2019, 11:09

Özlemek; kavuşmak istediğiniz birini, bir yeri, bir şeyi istemek demek. Öz de kendinin, içinin, saf olanın, kanla bağlı olanın, ırmağın karşılığı. O zaman "kişinin kendini özlemesi" dersek en başa dönüyoruz. Türkçe'nin mantığına çok güzel bir örnek.

Japonca'da "ikigai" diye bir kavram var, yapmaktan mutlu olduğunuz şeyi yaşamınız boyunca olabilecek en iyi şekilde yapmak.. Bizdeki öz kavramına yaşamınız için bir amaç ekleyin. Aslında amaç değil, çünkü varılacak bir yer yok, olay yolun kendisi.

Özünüzün aktığı bir yol düşünün. İşte son noktada öz sözcüğünün sonuncu anlamı yani "ırmak" karşımıza çıktı. Öz çocuğunun kanla bağlı olması, kanınızın damarlarınızda akması olarak da düşünce ilerletilebilir.

Bu yüzden ikigai bana göre özünüze akmak, özyolunuz, öz akışınız demek. Kendinizi bulduğunuz bir yolda ölene kadar akmak.

Siz özünüzsünüz, özünüz de yolunuz, eğer bulabilirseniz.

ikigai -> özyol

Herkesin bir özyolu vardır, özyolunu bulan kişi yaptığı iş ne olursa olsun en iyi biçimde yapar ve bundan mutlu olur. Özyolu çevresini temiz tutmak olan bir çöpçü veya dünyadaki en iyi balık ekmeği yapmak isteyen bir balıkçı özyollarını bulmuşlar demektir. Dünyadaki en mutlu kişilerdendir ve işlerini olabilecek en iyi biçimde yaparlar.

İkigai karşılığında da olmayabilir, yaşam amacı veya yaşamak için bir amaç gibi kavramlar için tek bir sözcük olarak düşünelebilir.

Önerilerinize açığım, siz ne dersiniz?
  • 2

En soñ Oktay D. tarafından 01 Eyl 2019, 11:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Gérekçe: başlık adı değiştirildi, taşındı
binsozcuk
Türkçeséver
Türkçeséver
 
İleti: 63
Katılım: 23 Ağu 2019, 10:43
Değerleme: 55

Dön Başka Dillerdeki Türkçede Olmayan Kavramlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 4 konuk

Reputation System ©'