1. bét (Toplam 1 bét)

ikigai

İletiGönderilme zamanı: 29 Ağu 2019, 11:09
gönderen binsozcuk
Özlemek; kavuşmak istediğiniz birini, bir yeri, bir şeyi istemek demek. Öz de kendinin, içinin, saf olanın, kanla bağlı olanın, ırmağın karşılığı. O zaman "kişinin kendini özlemesi" dersek en başa dönüyoruz. Türkçe'nin mantığına çok güzel bir örnek.

Japonca'da "ikigai" diye bir kavram var, yapmaktan mutlu olduğunuz şeyi yaşamınız boyunca olabilecek en iyi şekilde yapmak.. Bizdeki öz kavramına yaşamınız için bir amaç ekleyin. Aslında amaç değil, çünkü varılacak bir yer yok, olay yolun kendisi.

Özünüzün aktığı bir yol düşünün. İşte son noktada öz sözcüğünün sonuncu anlamı yani "ırmak" karşımıza çıktı. Öz çocuğunun kanla bağlı olması, kanınızın damarlarınızda akması olarak da düşünce ilerletilebilir.

Bu yüzden ikigai bana göre özünüze akmak, özyolunuz, öz akışınız demek. Kendinizi bulduğunuz bir yolda ölene kadar akmak.

Siz özünüzsünüz, özünüz de yolunuz, eğer bulabilirseniz.

ikigai -> özyol

Herkesin bir özyolu vardır, özyolunu bulan kişi yaptığı iş ne olursa olsun en iyi biçimde yapar ve bundan mutlu olur. Özyolu çevresini temiz tutmak olan bir çöpçü veya dünyadaki en iyi balık ekmeği yapmak isteyen bir balıkçı özyollarını bulmuşlar demektir. Dünyadaki en mutlu kişilerdendir ve işlerini olabilecek en iyi biçimde yaparlar.

İkigai karşılığında da olmayabilir, yaşam amacı veya yaşamak için bir amaç gibi kavramlar için tek bir sözcük olarak düşünelebilir.

Önerilerinize açığım, siz ne dersiniz?

Ynt: ikigai

İletiGönderilme zamanı: 25 Şub 2021, 20:36
gönderen Boraan
duram
Erek, amaç.
-Samsun
Türkiye'de Halk Ağzından Derleme Sözlüğü

Ankara,Türk Dil Kurumu,1969
cilt: 4
D ( da - düzünüp koşunmak )

Duram sözcüğü düşünülebilir kökü yönünden eş öyde yaşam ile ilgili sözcükler de türetilmiş....

Ynt: ikigai

İletiGönderilme zamanı: 26 Şub 2021, 21:32
gönderen Küregen Temür
öñeri dirgüren
ikigai

Niponca'da kök olarak yaşamaktan gelen ikikai için "Dirgüren"i öneriyorum. Dirgür: diriltmek, ihya etmek anlamlarında; ihya etmenin bir diğer anlamıda mutluluğa kavuşturmak olduğundan bu unutulmuş Türkçe sözcüğümüz "dirgür" çok uygundur.

Ynt: ikigai

İletiGönderilme zamanı: 28 Şub 2021, 18:57
gönderen Boraan
İkigaide yaşama değer, ömre katkı için elleri kullanmak, ellerini nasıl kullanıyorsan yaptığın işte en iyisi olmak çok önemli

İki yıl önce ikigai için

DİRİMELİ sözcüğünü türetmişim.