Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

sencil

Henüz hiçbir sözcükle karşılanmamış, karşılığı başka dillerde veya Türkçede olmayan kavramlar için karşılık bulduğumuz bölüm

Ynt: sencil

İletigönderen Oktay D. » 01 Haz 2014, 19:56

M.calli yazdı:bu arada bozcin\\\'in söylediğinede katılıyorum olay yalnızca sen değil burada anlatılmaya çalışılan sözcükte genel bir dışa vurum var onu karşılayacak bir sözcükle türetmek daha yararlı olur bence

Bir önceki iletimde bozcin\'iñ söylediği durumuñ geçersiz olduğunu añlatmaya çalışmıştım. "sen" kavramında kime "sen" denildiği değişkendir. Kişiniñ kendisi dışında herkes, sen olabilir. Kısaca tam olarak durum karşılanıyor.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5447

İletigönderen M.calli » 01 Haz 2014, 21:11

hoş ben şuanda türetilmeye çalışılan sözcüğü biraz gereksiz olarak düşünmeye başladım diğer dillerde var mı bunun bir örneği hiç kimse kendi dışındaki herkesi düşünmez annesi babası eşi çocukları belki ama kendini soyutlayıp herkesi kendinin önüne koymaz biyolojik olarak saçma bakınız houseun bir bölümünde vardı böyle bir kurgu :D

ve ben dışındaki herkes sendir matematiksel olarak yorumluyorsak tamam ama a kümesi değilse b kümesidir ama gündelik yaşam bu düzeye çekilebiliyor mu ?
  • 0

Demir tavında düşünce dilde dövülür.
M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 535

İletigönderen Oktay D. » 01 Haz 2014, 23:07

M.calli yazdı:hoş ben şuanda türetilmeye çalışılan sözcüğü biraz gereksiz olarak düşünmeye başladım diğer dillerde var mı bunun bir örneği hiç kimse kendi dışındaki herkesi düşünmez annesi babası eşi çocukları belki ama kendini soyutlayıp herkesi kendinin önüne koymaz biyolojik olarak saçma bakınız houseun bir bölümünde vardı böyle bir kurgu

ve ben dışındaki herkes sendir matematiksel olarak yorumluyorsak tamam ama a kümesi değilse b kümesidir ama gündelik yaşam bu düzeye çekilebiliyor mu ?

Bu kurgu değil, gerçek ve Türkiye\'de yaygın bir durum. O kadar yaygın ki kültürümüzüñ içine işlemiş, dahası bunu siz bile ayırt edemiyorsuñuz :)

Örneğin konukları, aile huzurundan daha çok düşünmek bunlarıñ başında gelir. Evde yalñızca konuklar geldiğinde açılan bir oturma odası bulunur ve bu oda eviñ eñ geñiş eñ çok güneş alan, havadar ve güzel odasıdır. İçinde eñ pahalı eşyalar bulunur. Kısacası birkaç saatliğine gelecek kişiler için kendisiniñ kullanmadığı bir oda var! Bundan daha yalıñ sencillik mi olur? :)

Daha kötüsü de var. Örneğin başkaları için sürekli yırtınan, kendi zamanını başkalarına ayırarak onlara iyilik yaparak kendisine kötülük yapan çok kişi tanıyorum. Sırf Türkiye\'de değil, burada İtalya\'da bile var. Hatta eñ ünlüsü bizim bölümdeki sekreterdir. Adam dışarıdan gelen doktora öğrencilerine yardım éderken bunu öyle bir yapıyor ki, sanki kendi öz oğlu gibi... Tüm zamanını harcıyor, kaç kéz bölüm başkanıyla papaz oldu. Bizimle birlikte devlet dairesindeki sıralarda saatlerce beklediği, sıkışan bir iki kişiye para yardımında bulunduğu oldu.

Ayrıca kendisini ülke için fedâ éden bir asker de özünde sencildir. Kısaca salt aile içi bir durumdan söz édilmiyor. Bencillik bir düzeye kadar iyidir, sencillik de (kamu yararına çalışıp, kendisini başkalarınıñ refahına adamak, göñüllü askerlik vs) bir düzeye dek iyidir. Ancak ikisiniñ da fazlası zararlıdır.

Şimdi, bu kavramları açıklayıp örneklendirirken sencil sözcüğünü kullandım ya hani, işte bence karşılık güzel oturduğu için oldu :)
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen M.calli » 02 Haz 2014, 00:16

yinede sorun olduğunu düşünüyorum o adamda

türkiyede duruma gelirsek sosyoljik açıdan bakacak olursak orada konukları düşünmek birinci olay değil orada ana düşünce konuklar benimle ilgili güzel izlenimlere kapılsın başka yerlerde beni anlatsın ne kadar konuksever ne kadar iyi evsahibi desin düşüncesidir benim bakış açımda

ve diyelim ki bu kadar kendinden geçmiş bir yerde kamu için derviş olmuş kişiler varsa sencilden çok daha güzel bir isim bulunabilir :D
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bi50likdaha » 02 Haz 2014, 00:38

Ülke halkı olarak sencil yaşıyoruz ki.
Ailemizi düşünüyoruz. Yok başkası ne der diyoruz. Ailemizi hep gururlandırmak zorunda kalıyoruz. Rezil olmamak zorunda kalıyoruz. Başkaları istedi diye okuyoruz, yine başkaları tatmin olsun diye çalışıyoruz vs gider bu sözcük.

diğer dillerde var mı bunun bir örneği hiç

Bu saçma yaklaşım niye ki? Bir kavram var ona ad vermemiz yanlış mı illa İngiliz\'in azı Fransız\'ın mı adlandırmasını bekleyeceğiz de ondan sonra mı çeviri yapacağız.

Bencil sözcüğü batıdaki kavramı karşılamak için türetilmedi mi? Ben eski bir sözcük olduğunu pek düşünmüyorum şahsen.
İlla böyle mi olması gerek?
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 420

İletigönderen Oktay D. » 02 Haz 2014, 01:09

Bi50likdaha yazdı:Ülke halkı olarak sencil yaşıyoruz ki.
Ailemizi düşünüyoruz. Yok başkası ne der diyoruz. Ailemizi hep gururlandırmak zorunda kalıyoruz. Rezil olmamak zorunda kalıyoruz. Başkaları istedi diye okuyoruz, yine başkaları tatmin olsun diye çalışıyoruz vs gider bu sözcük.

Bu saçma yaklaşım niye ki? Bir kavram var ona ad vermemiz yanlış mı illa İngiliz\\\'in azı Fransız\\\'ın mı adlandırmasını bekleyeceğiz de ondan sonra mı çeviri yapacağız.

Bencil sözcüğü batıdaki kavramı karşılamak için türetilmedi mi? Ben eski bir sözcük olduğunu pek düşünmüyorum şahsen.
İlla böyle mi olması gerek?

Kesinlikle! Kavram Türkiye\'de var, başka yérde olmasa da var soñuçta. Şimdi aynı mantıkla gidersek, Türkiye\'de üretilen bir icada ad bulmamalıyız çünkü başka yerlerde yok :)

Batıda bu kavram çok oluşmaz, oysa Doğu medeniyetlerinde bu kavram çok yerleşmiştir kültüre. Çünkü böyle bir şey anca toplumsallığı bireyselliğiñ üstünde olan toplumlarda olur. Batı medeniyetlerinde de bireysellik toplumuñ üstüne çıktığı için bu kéz de yoğun bencillik ortaya çıkar.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen M.calli » 02 Haz 2014, 01:24

benim ki davranışlar üzerine bir gözlem elbette konukseveriz ama anlattığınız durumlar uç örnekler ve içeriğinde geçen olay o hiç annenize sormadınız mı bu oda neden kapalı diye ya da o odaya neden giremiyoruz diye içeriyi tozutma konuklar gelince rezil olmayalım derler özünde aynıdır kişi doğası gereği bencildir ama bazı durumlarda toplumsal çıkarla kişisel çıkar örtüşür bu durumlarda toplum için uğraşır

http://www.youtube.com/watch?v=PkDfr8a0kAc

bu bağlantıda ki gibi :) yaşama tutunma olasılığını arttırmak için ve elbette bizim göçebe yaşam biçimimiz de buna uygundur belki bu yüzden o kadar konuk severizdir.

başka dillerde var mı diye sormamın nedeni bilmeyişim ve öğrenmek isteyişimdir altında başka bir amaç aranmasını istemem ve yine dediğim gibi bu düzeyde olayı adlandıracaksak daha güçlü bir sözcük kullanmamız gerek
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 02 Haz 2014, 01:49

M.calli yazdı:benim ki davranışlar üzerine bir gözlem elbette konukseveriz ama anlattığınız durumlar uç örnekler ve içeriğinde geçen olay o hiç annenize sormadınız mı bu oda neden kapalı diye ya da o odaya neden giremiyoruz diye içeriyi tozutma konuklar gelince rezil olmayalım derler özünde aynıdır kişi doğası gereği bencildir ama bazı durumlarda toplumsal çıkarla kişisel çıkar örtüşür bu durumlarda toplum için uğraşır

[url=http://turkcesivarken.com/yazismalik/\http://www.youtube.com/watch?v=PkDfr8a0kAc\]http://www.youtube.com/watch?v=PkDfr8a0kAc[/url]

bu bağlantıda ki gibi yaşama tutunma olasılığını arttırmak için ve elbette bizim göçebe yaşam biçimimiz de buna uygundur belki bu yüzden o kadar konuk severizdir.

başka dillerde var mı diye sormamın nedeni bilmeyişim ve öğrenmek isteyişimdir altında başka bir amaç aranmasını istemem ve yine dediğim gibi bu düzeyde olayı adlandıracaksak daha güçlü bir sözcük kullanmamız gerek

Bunuñ türk kültürüyle alakası yok, göçebe olsun olmasın Doğu dünyasınıñ ortak kültür soñucudur sencillik. Konuk oturma odası da ayrıca Türklerle ilgili değil, tüm Ortadoğu ve Yakındoğu coğrafyasında var bu olay. Bunlar örnek.

Çıkar ilişkisi olayına katılmıyorum çünkü konuk odasınıñ varlığı değil, onuñ ayrı tutulması sencilliktir. Bizim evde, annemleriñ ve kayınbabamlarıñ evlerinde böyle ayrı bir oda bulunmuyor. Olağan durumda kullanılan oturma odası konuklara da açılıyor, tek farkı konuklar geleceği zaman daha düzenli daha temiz görünmesini sağlamak oluyor. Yani konukları iyi karşılamakta bir sorun yok, sencillik yok. Olay, oturma odasını tümüyle ayırıp orayı hiç mi hiç kullanmamakta. Düşünseñize günlük yaşamda hiçbir işe yaramayacak şekilde ayarlanmış koca bir yatırımıñız var. O kadar canla başla çalışıñ para kazanıñ, çocuklarıñ geleceği için dişiñizi sıkıñ, belki de çocuklara istediklerini parasızlıktan alamayıñ, ancak konu oturma odası tam teşekküllü olsun! Bunu Türkiye\'deki evleriñ ezici çoğunluğunda görebilirsiñiz. İşte tam olarak burası sencillik.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Bi50likdaha » 02 Haz 2014, 10:08

Büyük şehirlere göçmüş kişilerde azalıyor bu olay ancak memlekete gittiğimde teyze,hala,nene,dedelerdeyken misafir gelse de tatlı,bakla, güzel yemek yesek hemde salona girsek derdik.

Ayrıca sencilliği yalnızca maddi olarak düşünmememiz gerek. Verdiğimiz,aldığımız kararlar olarak da bence oldukça sencil bir toplumuz.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Re: sencil

İletigönderen M.calli » 30 Eki 2014, 18:37

http://tr.wikipedia.org/wiki/Di%C4%9Ferk%C3%A2ml%C4%B1k bugün psikiyatri konseyi sırasında geçti bende burada tartıştığımız olayla bağdaştırdım biraz
  • 1

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Re: sencil

İletigönderen Bi50likdaha » 31 Eki 2014, 02:51

Çok basit bir karşılığı olacakken nasıl da zorlaştırmışlar.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Önceki

Dön Yeñi Kavramlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'