Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

sansan

Henüz hiçbir sözcükle karşılanmamış, karşılığı başka dillerde veya Türkçede olmayan kavramlar için karşılık bulduğumuz bölüm

sansan

İletigönderen datadeveb » 18 Kas 2018, 19:00

sansan
bir kişinin duyrasına en az bir koldan değerek gerçeklik duygusu yaşattıran aygıtların ortak adı

Örnek sözcük: kaykay

Anlamı kesinleşmemiş sözcüklerin açıklaması
duyra: duyma aralığı, varlığı algılayabilme alanı, bir kişinin duygularının etki altında kaldığı somut veya soyut yer
Örnek tümce:
"Seni duyramda görmek istemiyorum. Duyramda varlığını sezdiğim sürece canım sıkılıyor."

Açıklama:
Belirtilen kavram teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkmaya başlayan gerçeklik duygusu yaşatmayı amaçlamış ürünlerle ilgilidir. Bu ürünlere yönelik ortak ad olması amacıyla öneriyorum. Üç boyut algısı oluşturan, kişinin duyrasına sanal ortamı katıp sanal ortamda yaşıyormuş duygusunu yaşatmayı başarabilen aygıtlar gibi aygıtlar bunun için örnek olarak gösterilebilir. Gelecekte yapay koku gibi yöntemler geliştirildiğinde bile bu sözcük bunlar için kullanılabilir. Sanmak eyleminden, eylem+eylem yöntemiyle türetilen sözcüktür. Sanmak anlamı sözlüklerde şöyle geçer; "Bir şeyin olma veya olmama olasılığını tanımakla birlikte, olabileceğine daha çok inanmak". Sanal sözcüğü bu kökten üretilmiştir. Sansan sözcüğü de kaykay sözcüğünden örnek alınarak genel aygıt türü anlaşılsın diye önerdim.
  • 0

En soñ datadeveb tarafından 18 Kas 2018, 20:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 532

Ynt: sansan

İletigönderen Oktay D. » 18 Kas 2018, 19:50

Tümceleriñizde kullandığıñız yaygın olmayan kendi türetimleriñiziñ añlamlarını iletiñize ekleyiñ ki yéñi veya soñradan gelenler añlayabilsin.
  • 3

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4443

Dön Yeñi Kavramlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'