1. bét (Toplam 1 bét)

kimsiz

İletiGönderilme zamanı: 23 Kas 2018, 01:54
gönderen datadeveb
öñeri kimsiz
1- kim olduğuna yönelik bir bilgisi bulunmayan, annesi babası ve onlara bağlı bilinen bir kişisi bile bulunamayan
2- var oluşunun başlangıcı ile ilgili ilişik bilgisi bulunmayan
3- var oluşu yönünden kimliğe erememiş
4- başkaları da katık olmak üzere; kendisiyle ilgili bilgileri bütünüyle unutmuş, kendisiyle ilgili bütün bilgiler unutulmuş

Ynt: kimsiz

İletiGönderilme zamanı: 23 Kas 2018, 22:14
gönderen TürkçeSözlük78
Birinci anlam bana "belleği yitik" sözünü çağrıştırdı. İkinci anlam ise doğrudan "boş, kof, değersiz, gereksiz yalnık (insan)"ı çağrıştırdı. Üçüncü anlam ise olgunlaşmamış yalnığı (insanı) çağrıştırdı.

Ynt: kimsiz

İletiGönderilme zamanı: 24 Kas 2018, 01:46
gönderen datadeveb
Yeni anlamlar doğabilir. Örneğin uzun yıllar önce ölmüş bir kişi insan bulunduğunda kimliğiyle ilgili bir bilgiye erişelemediğinde kimsiz önadını alır. Kimliği kimsiz olarak tanımlanır. Ya da bir öge... Nereden geldiği, nasıl oluştuğuna yönelik bilgi yoksa kimsiz tanımlanır. Kim olduğuna yönelik bilgiye erişildiğinde önadı kimsiz olmaktan çıkarılabilir. İngilizce'de yer yer unknown sözcüğüne karşılık kullanılacağı günler bile gelebilir.

Ynt: kimsiz

İletiGönderilme zamanı: 24 Kas 2018, 14:16
gönderen bensay
"kimsiz" sözüğünü (eşimin usuna gelmişti) bir ara "anonim gerçekte adsız demek olup, anonim şirket, anonim yapıt türü sözlerde içerdiği anlama karşılık olmak üzere " karşılığı denemiştim, sonra sonra, bugünlerde "nensiz" sözcüğüyle birlikte "kimsiz nensiz" olarak tenhalığı anlatır nitelikte şöyle bir kullanıma erdim > "orası çok ıssız, kimsiz, nensiz bir yer" gibi.

Ynt: kimsiz

İletiGönderilme zamanı: 24 Kas 2018, 20:48
gönderen datadeveb
Enitle zamanla yerini bulur. "Kim" sözcüğü türkçemizde önemli bir sözcük. Kimsiz sözcüğünün alacağı kavramlar bir biçimde oturursa çok anlam dalları doğacağını düşünüyorum.