Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

dilkemik, dil kemiği kırık, kırık dilkemik

Henüz hiçbir sözcükle karşılanmamış, karşılığı başka dillerde veya Türkçede olmayan kavramlar için karşılık bulduğumuz bölüm

dilkemik, dil kemiği kırık, kırık dilkemik

İletigönderen datadeveb » 24 Kas 2018, 03:02

Dilde uydurmacılık yapan veya tat kaçırıcı biçimde bol yabancı sözcüklerle, kuralsız sözcüklerle konuşan kişilere söyleyebileceğimiz güzel bir sözcük ve kavramlar türettim. Bir süredir hangi sözcüklerle anlatırım diye düşünüyordum.

dilkemik
Ön ad
1- Kullandığı konuşma dilinde ana dilinin kapsamı dışında yoğun biçimde yabancı ve uyumsuz sözcük barındırıp kullanan
2- Kullandığı ana dilini umursamadan karmaşık dillerden toplanmış sözcükler kullanan
3- Sözcüklerin anlamını bilmeden yanlış yerlerde kullanan

dil kemiği kırık
1- Ana dili bozuk biçimde kullanma durumu
2- Dilin koşullarını oluşturan kuralların bozuk olma durumu

kırık dilkemik
1- Ana diliyle ilgili dil bağlantıları yitik, ana dilinden yeni sözcük duyduğunda bambaşka dil duymuş gibi olan kişi.
2- Konuşma dili bütünüyle dengesiz, aşırı bozuk dilli

Dil kemiği kırık kişilere örnek vermek gerekirse.

İzleyin youtube.com

"Dilin kemiği yok?" sözünün taşıdığı anlamla karıştırılmasın.
  • 5

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

Ynt: dilkemik, dil kemiği kırık, kırık dilkemik

İletigönderen datadeveb » 25 Kas 2018, 03:23

Kırık dilkemik sözcüğüne örnek ya da dilkemik sözcüğünün başka türetimiyle öznelleştirilebilir.

İzleyin youtube.com
  • 1

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 25 Kas 2018, 13:03

Bence ilk iletinizde yaptığınız tanımlamalar çok güzel olmuş. Bu sözcüğün yaygınlaşacağına inanıyorum. Kişisel yaşamımda kesinlikle kullanmaya başlayacağım bunu.
  • 3

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 778

İletigönderen datadeveb » 30 Nis 2019, 11:43

Yöneticilerden isteğim var. Bu konunun silinmesini istiyorum. İlginiz için sağ olun.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 30 Nis 2019, 21:59

Bence sizin bile böyle bir sözcüğü türetmiş olmanız bu durumda bir yanlış olmadığını gösterir. Belli ki eskiden bu kavramı anlatmak için bir sözcüğe gereksindiniz ve bu sözcüğü türettiniz. Bu durumda bir yanlış olduğunu düşünmüyorum. Ancak silinmesi isteğine saygı duyuyorum, yalnızca düşüncemi belirtmek istemiştim. :)
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 778

Dön Yeñi Kavramlar

Kimler çevrimiçi