Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

konuşbiliş türlerine ne diyeceğiz?

Henüz hiçbir sözcükle karşılanmamış, karşılığı başka dillerde veya Türkçede olmayan kavramlar için karşılık bulduğumuz bölüm

konuşbiliş türlerine ne diyeceğiz?

İletigönderen datadeveb » 01 May 2020, 19:30

Konuşbiliş nedir?
Kısaca bir araya gelerek konuşma yoluyla birbirlerine ve dinleyenlere bilgi verme, bilgilenme, değerlendirme, konu konuşma ve irdeleme olayıdır. Anlamı genişleyebilir.

1. konuşbiliş türü
Bir kişinin konuları ele alarak ağza ağza- : zikretmek, söz etmek ması, anlatması ile yapılan konuşbiliş.

Öneri: Tekil konuşbiliş

2. konuşbiliş türü
Birden çok kişinin bir araya gelerek eş ende karşılıklı olarak yaptığı konuşbiliştir.

Öneri: Konuşbiliş

3. konuşbiliş türü
Birbiri ile sırayla konuşma kuralıyla bir araya gelerek yapılan konuşbiliş.

Öneri: Sıralı konuşbiliş

4. konuşbiliş türü
Birbirleri ile sırayla ancak aralarında zaman farkı olarak yapılan konuşbiliş. Daha açmak gerekirse bir kişi konuşbilişini yapar, öbür kişi belki bir yedin/hafta sonra konuşbilişini yapar ve önceki konuşbilişe bağlar.

Öneri: Aralıklı konuşbiliş

Başka türler de ortaya çıkacaktır. Bunlarla bi başlayım dedim.
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1017

Ynt: konuşbiliş türlerine ne diyeceğiz?

İletigönderen datadeveb » 09 Eki 2020, 22:56

Genelağ üzerinden görüntülü olarak tartışma düzenlerinden birine ad vereceğiz. Bu tartışma biçiminin özellikleri şöyle;

1- Konuşbilişe katılacak kişiler sırayla konuşurlar.
2- Her konuşmacı konuşmasını kaydeder ve göndererek yanıtlar.
3- Konuşmacılar son konuşmacıdan hemen sonra ya da daha sonra görüntü kaydını yaparak konuşmaya katılır. Örneğin 3. görüntü gönderildi. 4. görüntü 5 saat sonra gönderilebilir.
4- Konuşmacılar önceki konuşmacılara yanıt verirken görüntüde "şu konuşmacının şu şu dakikada söylediklerine yanıt veriyorum" diye giriş yaparak her konuşmasını bağlar. Bunun amacı görüntüler arası iletişimin kolay bulunabilir olmasını sağlamaktır.
5- (şimdilik belli değil)

Kısaca zaman aralıklı türde olan bir konuşbiliş biçimidir. Bunun adı ne olabilir?

.... sanaltay
.... konuşbiliş
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1017

Dön Yeñi Kavramlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'